Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Daňová teorie a politika Ing. Petr Ježek, Ph.D. VŠFS 2009 pjezevec.wz.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Daňová teorie a politika Ing. Petr Ježek, Ph.D. VŠFS 2009 pjezevec.wz.cz."— Transkript prezentace:

1 Daňová teorie a politika Ing. Petr Ježek, Ph.D. VŠFS 2009 pje@centrum.cz pjezevec.wz.cz

2 Témata Daň, charakteristika a funkce, daňový systém Daňové principy; klasické a moderní pojetí, daňová spravedlnost a efektivnost Úplné a neúplné daňové systémy, paušální daň Daňový přesun a dopad, modelové a reálné situace Daňové reformy, příčiny, koncepce a efekty Daňová politika EU – limity pro národní politiku Daňová politika ČR od roku 1993 Vybrané problémy a jejich diskuse

3 Zdroje Kubátová Květa: Daňová teorie a politika http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/dan_portal.html http://europa.eu/pol/tax/index_cs.htm Kurzy ekonomie a bakalářské daňové kurzy

4 Daň Povinná peněžní nenávratná, neekvivalentní, neúčelová a pravidelná platba. Nejdůležitější příjem veřejných rozpočtů. Nástroj fiskální politiky. ? Finanční náklad nebo investice poplatníka?

5 Daňový systém Přímé daně  Daně z příjmů (důchodové) Jednotlivců Společností  Daně z majetku (majetkové) Vlastněného Používaného Nepřímé  Daně ze spotřeby Univerzální Selektivní ? Je clo a sociální pojistné daní?

6 Předmět daně To, co je nebo má být zdaněno Nikdy není kvantifikován  Příjmy Bezprostřední zdroj úhrady daně Umožňuje reagovat na sociální aspekty  Majetek Vývojově neperspektivní předmět Využití pro nestandardní rozpočtové určení  Spotřeba Perspektivní vzhledem k „neviditelnosti“ Možnost diferenciace dle efektů a koefektů spotřeby ? Široké nebo úzké vymezení předmětu?

7 Poplatník a plátce Dvě role daňového subjektu  Poplatník hradí daň ze svého předmětu na svůj účet  Plátce daň vypočte a odvede správci daně Dvě odlišné osoby  Vyjímečně u přímých daní Závislá činnost a srážkové daně  Systematicky u nepřímých daní Plátce přesouvá daň na poplatníka – spotřebitele ? Proč se používá srážka daně plátcem?

8 Daňová správa a politika Správce daně  Systém státních institucí daňové správy Územní hierarchický systém Úplné a částečné pověření  Výběr daní v rámci zákonů o veřejných rozpočtech  Zpětná vazba pro daňovou politiku Subjekt daňové politiky  Ministerstvo financí – daňový odbor  Daňová legislativa  Daňové statistiky  Výzkum a optimalizace daní a daňového systému ? Provádí stát „daňový terorismus“?

9 Konstrukce daně Předmět (-) osvobození Základ (-) odpočet Zdanitelný základ (x) sazba Daň (-) sleva Výsledná daňová povinnost (daň) ! Základní schéma k aplikaci u konkrétních daní!

10 Smysl daní Nástroj přerozdělování důchodů v ekonomice z důvodu jeho nespravedlivého nebo neefektivního rozložení a finanční zdroj pro veřejné výdaje. Daně podmiňují alokační a redistribuční a rozšiřují stabilizační funkci veřejných financí. ? Je možný ekonomický systém bez daní?


Stáhnout ppt "Daňová teorie a politika Ing. Petr Ježek, Ph.D. VŠFS 2009 pjezevec.wz.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google