Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Irsko. Ing. Michaela Šlégrová Obecné informace Irsko přistoupilo k Evropskému společenství v roce 1973 společně s Velkou Británií a Dánskem. Patří ke.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Irsko. Ing. Michaela Šlégrová Obecné informace Irsko přistoupilo k Evropskému společenství v roce 1973 společně s Velkou Británií a Dánskem. Patří ke."— Transkript prezentace:

1 Irsko

2 Ing. Michaela Šlégrová Obecné informace Irsko přistoupilo k Evropskému společenství v roce 1973 společně s Velkou Británií a Dánskem. Patří ke státům, které vstupem velmi získali, zejména díky štědré regionální politice. Irové se řadí k největším příznivcům Evropské unie. Irsko přistoupilo k Evropskému společenství v roce 1973 společně s Velkou Británií a Dánskem. Patří ke státům, které vstupem velmi získali, zejména díky štědré regionální politice. Irové se řadí k největším příznivcům Evropské unie. Státní zřízení: republika, unitární stát Státní zřízení: republika, unitární stát Forma vláda: parlamentní Forma vláda: parlamentní Hlava státu: prezidentka Mary McAleese (od 11.11.1997) Hlava státu: prezidentka Mary McAleese (od 11.11.1997) Administrativní členění: 26 hrabství Administrativní členění: 26 hrabství

3 Ing. Michaela Šlégrová Politický systém Irsko je parlamentní republika. Irsko je parlamentní republika. V čele státu je prezident, volený přímo na 7 let s možností jednoho znovuzvolení. V čele státu je prezident, volený přímo na 7 let s možností jednoho znovuzvolení. V současné době má Irsko prezidentku - MARY McALEESE (od listopadu 2004 slouží druhé funkční období). V současné době má Irsko prezidentku - MARY McALEESE (od listopadu 2004 slouží druhé funkční období). Další prezidentské volby se budou konat v roce 2011. Další prezidentské volby se budou konat v roce 2011.

4 Ing. Michaela Šlégrová Vláda Výkonnou moc má vláda. Výkonnou moc má vláda. Předsedu vlády na návrh sněmovny jmenuje prezident. Předsedu vlády na návrh sněmovny jmenuje prezident. Ostatní členy vlády na návrh předsedy vlády schvaluje sněmovna. Člen vlády musí být poslancem nebo senátorem. Rezignaci člena vlády přijímá nebo jej na návrh předsedy vlády odvolává prezident. Rezignace předsedy vlády znamená rezignaci celé vlády. Vláda se skládá z předsedy vlády, jednoho místopředsedy vlády a ministrů. Ostatní členy vlády na návrh předsedy vlády schvaluje sněmovna. Člen vlády musí být poslancem nebo senátorem. Rezignaci člena vlády přijímá nebo jej na návrh předsedy vlády odvolává prezident. Rezignace předsedy vlády znamená rezignaci celé vlády. Vláda se skládá z předsedy vlády, jednoho místopředsedy vlády a ministrů. Po parlamentních volbách, které se konaly v květnu 2007 je vládní koalice tvořena z politických stran Fianna Fail, Zelených (Green Party) a Pokrokových demokratů (Progressive democrats). Byla sestavena k 29.6.2007. Po parlamentních volbách, které se konaly v květnu 2007 je vládní koalice tvořena z politických stran Fianna Fail, Zelených (Green Party) a Pokrokových demokratů (Progressive democrats). Byla sestavena k 29.6.2007. Další parlamentní volby jsou plánovány na květen 2012. Další parlamentní volby jsou plánovány na květen 2012.

5 Ing. Michaela Šlégrová Parlament Zákonodárnou moc má parlament tvořený dvěma komorami: Zákonodárnou moc má parlament tvořený dvěma komorami: –sněmovnou poslanců - volených ve všeobecných volbách jednou za 5 let –Senátem - menší část senátorů je jmenována předsedou vlády a volena na vybraných univerzitách, větší část senátorů volí sbor volitelů tvořený poslanci sněmovny, odstupujícími senátory a členy okresních zastupitelstev.

6 Ing. Michaela Šlégrová Veřejná správa Irská republika se historicky dělí na 26 hrabství (county). Irská republika se historicky dělí na 26 hrabství (county). Jiné dělení platí pro samosprávu na okresní úrovni - existuje 34 územních celků. Většina z nich je totožná s územím jednotlivých hrabství, odděleně jsou spravovány např. města Dublin, Cork, Limerick, Galway a Waterford. Jiné dělení platí pro samosprávu na okresní úrovni - existuje 34 územních celků. Většina z nich je totožná s územím jednotlivých hrabství, odděleně jsou spravovány např. města Dublin, Cork, Limerick, Galway a Waterford. Krajů (vyšších územně-správních celků) je 8. Krajů (vyšších územně-správních celků) je 8.

7 Ing. Michaela Šlégrová Veřejná správa Reforma VS v Irsku probíhá permanentně systémem postupných kroků Reforma VS v Irsku probíhá permanentně systémem postupných kroků První podnět k reformě správy byl podán v roce 1969, do té doby se VS zajišťovala prostřednictvím zákona z roku 1924 První podnět k reformě správy byl podán v roce 1969, do té doby se VS zajišťovala prostřednictvím zákona z roku 1924 V uvedené zprávě byl charakterizován výkon správy jako neefektivní, bylo upozorněno na několik slabin systému: V uvedené zprávě byl charakterizován výkon správy jako neefektivní, bylo upozorněno na několik slabin systému: –Nedostatečně specifikovaná právní odpovědnost ministrů v zákoně z roku 1924 –Nedostatečně řešené otázky řízení veřejného sektoru –Nízká pozornost využívání zásad plánování –Nedostatečný důraz na finanční ohodnocení přijímaných rozhodnutí –Slabiny v personálním managementu –Nekomplexní systém budování dvoustupňového řízení VS

8 Ing. Michaela Šlégrová Veřejná správa Zároveň byl navržen systém uceleného vzdělávání úředníků VS Zároveň byl navržen systém uceleného vzdělávání úředníků VS Doporučení byla v průběhu 70.let na počátku 80.let uváděna do praxe Doporučení byla v průběhu 70.let na počátku 80.let uváděna do praxe Důležitým mezníkem byl rok 1983 – vypracován dokument „Building on Reality“ - obsahoval požadavek instituciální reformy celého veřejného sektoru Důležitým mezníkem byl rok 1983 – vypracován dokument „Building on Reality“ - obsahoval požadavek instituciální reformy celého veřejného sektoru K tomu vláda o dva roky později zveřejnila tzv. Bílou knihu – zdůrazňovala nutnost osobní odpovědnosti úředníků v řídícím postavení za dosahované výsledky apod. K tomu vláda o dva roky později zveřejnila tzv. Bílou knihu – zdůrazňovala nutnost osobní odpovědnosti úředníků v řídícím postavení za dosahované výsledky apod.

9 Ing. Michaela Šlégrová Veřejná správa Na základě této Bílé knihy došlo k přenesení kompetencí, alespoň některých, z centra na regionální úroveň. Na základě této Bílé knihy došlo k přenesení kompetencí, alespoň některých, z centra na regionální úroveň. Další etapa radikálnější reformy byla zahájena v roce 1994 – zveřejnění plánu „Iniciativa strategického managementu“ s cílem zvýšení kvality činnosti a pocitu osobní odpovědnosti úředníků státní správy Další etapa radikálnější reformy byla zahájena v roce 1994 – zveřejnění plánu „Iniciativa strategického managementu“ s cílem zvýšení kvality činnosti a pocitu osobní odpovědnosti úředníků státní správy

10 Ing. Michaela Šlégrová Veřejná správa Země se člení na 269 hrabství (okresů). Země se člení na 269 hrabství (okresů). Samospráva okresní úrovně má 34 územních celků, z nichž většina je totožná s územím celého jednoho hrabství. Samospráva okresní úrovně má 34 územních celků, z nichž většina je totožná s územím celého jednoho hrabství. Krajů je 8. Krajů je 8. Pro některé účely např.: parlamentní volby 42 volebních obvodů, ve statistice 4 historické provincie, v cestovním ruchu 6 turistických oblastí nebo pro účely čerpání z fondů EU – 2 rozvojové oblasti. Pro některé účely např.: parlamentní volby 42 volebních obvodů, ve statistice 4 historické provincie, v cestovním ruchu 6 turistických oblastí nebo pro účely čerpání z fondů EU – 2 rozvojové oblasti.

11 Ing. Michaela Šlégrová Veřejná správa Systém místní správy je realizován prostřednictvím 114 místní úřadů Systém místní správy je realizován prostřednictvím 114 místní úřadů Místní úřady zajišťují základní infrastrukturu, sociální a obecní služby a představují část demokratického systému, který stojí nejblíže k občanovi. Místní úřady zajišťují základní infrastrukturu, sociální a obecní služby a představují část demokratického systému, který stojí nejblíže k občanovi.


Stáhnout ppt "Irsko. Ing. Michaela Šlégrová Obecné informace Irsko přistoupilo k Evropskému společenství v roce 1973 společně s Velkou Británií a Dánskem. Patří ke."

Podobné prezentace


Reklamy Google