Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Zesilovače osciloskopu OB21-OP-EL-ELKM-JANC-M-3-005

3

4 Kanál vertikálního vychylování obsahuje:  Vstupní obvody (vstupní dělič a zesilovač)  Koncový vertikální zesilovač  Zpožďovací linku

5 Zesilovače osciloskopu  Stejnosměrnou složku vstupního proměnného signálu je možno oddělit zařazením kondenzátoru C (omezíme dolní mezní kmitočet).  Aby osciloskop zobrazil signály nezkresleně, je třeba měnit jejich úroveň tak, aby je vertikální předzesilovač a koncový zesilovač zesílil bez zkreslení.  Změna regulace se provádí skokově tak, aby výsledná citlivost osciloskopu měla přesnou a celistvou hodnotu.

6 Zesilovače osciloskopu  Jeden článek korigovaného děliče

7 Zesilovače osciloskopu Zesilovač (předzesilovač)  mění vysokou vstupní impedanci vstupního zeslabovače (děliče) na nízkou impedanci následujících obvodů,  zesiluje vstupní signály a nesymetrický vstupní signál převádí na symetrický. Symetrický signál je nutný pro napájení vychylovacích destiček obrazovky.Vertikální i horizontální zesilovače využívají v zesilovacích stupních rozdílový – diferenční zesilovač.  Zpožďovací vedení je nutné připojit na zdroj signálu s impedancí rovnou charakteristické impedanci Z 0.

8 Zesilovače osciloskopu Zapojení diferenčního zesilovače

9 Zesilovače osciloskopu Vertikální koncový zesilovač  Rozhodujícím způsobem určuje kmitočtový rozsah osciloskopu.  musí pracovat se signály o amplitudě až 80 V, aniž by je výrazně zkreslil.  musí mít malý vnitřní odpor  Pro zapojení vertikálního koncového zesilovače a předzesilovače osciloskopu se dnes ve velké míře používají integrované obvody a to až do kmitočtového rozsahu 1 GHz.

10 Zesilovače osciloskopu  Poslední stupeň vertikálního koncového zesilovače

11  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

12 Literatura  E. Vitejček a V. Hos: Elektrické měření, SNTL Praha 1979  V. Fajt a kol.: Elektrická měření, SNTL Praha 1987  L. Bejček a kol.: Měření v elektrotechnice, FEKT VUT Brno 2003


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google