Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Co dnes uslyšíte? Zavedení středového promítání.Zavedení středového promítání. Uplatnění středového promítání.Uplatnění středového promítání. Středové.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Co dnes uslyšíte? Zavedení středového promítání.Zavedení středového promítání. Uplatnění středového promítání.Uplatnění středového promítání. Středové."— Transkript prezentace:

1 Co dnes uslyšíte? Zavedení středového promítání.Zavedení středového promítání. Uplatnění středového promítání.Uplatnění středového promítání. Středové promítání – základní vlastnosti.Středové promítání – základní vlastnosti. Perspektiva.Perspektiva. Klasifikace perspektivy.Klasifikace perspektivy. Nárožní perspektiva.Nárožní perspektiva. Značení a určení perspektivyZnačení a určení perspektivy Důležité přímky.Důležité přímky. Redukce distanceRedukce distance Perspektiva svislé úsečkyPerspektiva svislé úsečky

2 Středové promítání str. 19

3 … je promítání prostoru (bez S) na ρ tak, že obraz bodu A je bod A‘=SA  ρ. … je určené průmětnou ρ a středem promítání S (S  ρ). Středové promítání… Rozšířená Euklidovská přímka Rozšířená Euklidovská rovina Rozšířený Euklidovský prostor

4 Uplatnění středového promítání podoba lidské vidění jedním okem (S ohnisko čočky, ρ je sítnice) snímek z fotoaparátu (S je ohnisko objektivu, ρ je film) bodové osvětlení (S je zdroj světla, ρ je rovina se stínem)

5 Středové promítání - vlastnosti Středový průmět bodu je bod. Středový průmět nevlastního bodu je úběžník ( U   U‘ ). Středový průmět přímky je přímka. Středový průmět úsečky nemusí být úsečka. Dělící poměr obecně není zachován.

6 Středový průmět přímky p||ρ je přímka p’, p’||p. Poměry na p jsou zachovány. Středový průmět dvojice rovnoběžných přímek (ani jedna neprochází S a není rovnoběžná s ρ) je dvojice různoběžek protínajících se ve společném úběžníku U’. Středové promítání - vlastnosti

7 Perspektiva str. 75-89

8 Perspektiva… …je takové středové promítání, že: střed S a promítané objekty jsou vždy odděleny průmětnou promítané objekty umístěné na vodorovné rovině – základní rovina  |S  |=d (distance) je volena tak, aby bylo zkreslení objektu reálné r≤d≤3r

9 Perspektiva

10 1) Podle vzájemné pozice promítaného objektu a perspektivní průmětny: Jednoúběžníková (průčelná) – jedna stěna promítaného objektu rovnoběžná s perspektivní průmětnou. Klasifikace perspektivy I.

11 Dvouúběžníková perspektiva (nárožní) – svislé hrany rovnoběžné s perspektivní průmětnou. Klasifikace perspektivy I.

12 Tříúběžníková perspektiva – žádná z důležitých hran objektu není rovnoběžná s perspektivní průmětnou. Klasifikace perspektivy I. JednoúběžníkováDvouúběžníkováTříúběžníková

13 2) Podle vzájemné polohy pozorovatele (střed S) a promítaného objektu Ptačí perspektiva – pohled shora (střechy, stromy). Žabí perspektiva – pohled zdola (průčelí, detaily). Klasifikace perspektivy II.

14 Nárožní perspektiva

15 Určení v prostoru: Střed S Průmětna ρ Základní rovina π Značení: Určení v rovině: Distance d Výška horizontu v h H nebo Z Značení a určení perspektivy horizonthobzorová rovinaσhlavní bodH základnicezzákladní rovinaπzákladní bodZ distanced=|SH|výška horizontuv h =|HZ|dolní distančníkD d, |HD d |=d

16 3D2D Přímky p, 1 m, 2 m v základní rovině nebo rovině rovnoběžné se základní.? Přímka k kolmá k průmětně – hloubková přímka.? Přímka kolmá k základní rovině.? Důležité přímky I.

17 3D2D Přímka f svírající úhel 45° s průmětnou a se základní rovinou.? Důležité přímky II.

18 Př: Strana AB pravidelné šestiúhelníkové dlaždice ABCDEF je dána; A, B  z, |AB|=3, B=Z. Doplňte zbývající stany a všechny sousední dlaždice v perspektivě: v h =7, d=11, zvolte H libovolně uprostřed stránky alespoň 15cm od spodního okraje.

19 Příště? Kruhový a parabolický oblouk v perspektivě.


Stáhnout ppt "Co dnes uslyšíte? Zavedení středového promítání.Zavedení středového promítání. Uplatnění středového promítání.Uplatnění středového promítání. Středové."

Podobné prezentace


Reklamy Google