Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Úloha č. 5: Operační zesilovač – měření napěťového zesílení V této úloze Vás čekají tyto úkoly: Měření napěťového zesílení neinvertujícího operačního.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Úloha č. 5: Operační zesilovač – měření napěťového zesílení V této úloze Vás čekají tyto úkoly: Měření napěťového zesílení neinvertujícího operačního."— Transkript prezentace:

1

2 Úloha č. 5: Operační zesilovač – měření napěťového zesílení V této úloze Vás čekají tyto úkoly: Měření napěťového zesílení neinvertujícího operačního zesilovače Měření neinvertujícího sledovače Měření napěťového zesílení invertujícího operačního zesilovače Veškeré změřené údaje zapisujte do připravených formulářů, které najdete na internetové adrese: www.volny.cz/janicekpe. Pro pokračování klikni

3 Kontrolní otázky Jaké parametry má ideální operační zesilovač (srovnání s tranzistorem)? Jaké parametry má běžný operační zesilovač? Před začátkem vlastního měření odpovězte na tyto otázky: Lze použít operační zesilovač bez zpětné vazby? (krátce objasněte) Pro pokračování klikni Co se stane s polaritou vstupního signálu, jestliže jej přivedete na invertující vstup operačního zesilovače? A co se s ní stane na neinvertujícím vstupu operačního zesilovače? Čím (jakými součástkami) je určováno napěťové zesílení operačního zesilovače?

4 Měření závislosti napěťového zesílení neinvertujícího OZ na velikosti vnějších rezistorů Zapojte obvod podle schématu č. 1: Jako rezistory R 1 a R 2 zapojte odporové dekády. Proměřte závislost napěťového zesílení neinvertujícího operačního zesilovače (Au = U 2 / U 1, kde U 1 = konst.) na velikosti R 1 a R 2. Pro pokračování klikni

5 Měření závislosti napěťového zesílení neinvertujícího OZ na frekvenci V obvodu zapojeném podle schématu č. 1: R 1 = R 2 = 50 k . Pro pokračování klikni Proměřte závislost napěťového zesílení neinvertujícího operačního zesilovače (Au = U 2 / U 1, kde U 1 = konst.) na frekvenci pro sadu frekvencí od 50 Hz do 5000 Hz.

6 Neinvertující sledovač napětí Zapojte obvod podle schématu č. 2: Jako rezistory R 1 a R 2 zapojte odporové dekády. Pro pokračování klikni Proměřte závislost napěťového zesílení neinvertujícího sledovače napětí (Au = U 2 / U 1 ) na velikosti R 1 a R 2.

7 Měření závislosti napěťového zesílení invertujícího OZ na velikosti vnějších rezistorů Zapojte obvod podle schématu č. 3: Jako rezistory R 1 a R 2 zapojte odporové dekády. Pro pokračování klikni Proměřte závislost napěťového zesílení invertujícího operačního zesilovače (Au = U 2 / U 1, kde U 1 = konst.) na velikosti R 1 a R 2.

8 Měření závislosti napěťového zesílení invertujícího OZ na frekvenci V obvodu zapojeném podle schématu č. 3: R 1 = R 2 = 50 k . Pro pokračování klikni Proměřte závislost napěťového zesílení invertujícího operačního zesilovače (Au = U 2 / U 1, kde U 1 = konst.) na frekvenci pro sadu frekvencí od 50 Hz do 5000 Hz.

9 Jiné zapojení invertujícího operačního zesilovače Zapojte obvod podle schématu č. 4: Jako rezistory R 1 a R 2 zapojte odporové dekády. Proměřte závislost napěťového zesílení neinvertujícího sledovače napětí (Au = U 2 / U 1 ) na velikosti R 1 a R 2. Pro pokračování klikni

10 Konec A to je pro dnešek všechno!!! Teď již víte, jak se zapojuje a jak funguje operační zesilovač, jak lze nastavit jeho napěťové zesílení a jak se toto zesílení mění s frekvencí. A příště Vás čeká derivační a integrační zesilovač zapojený pomocí operačního zesilovače. Pro pokračování klikni


Stáhnout ppt "Úloha č. 5: Operační zesilovač – měření napěťového zesílení V této úloze Vás čekají tyto úkoly: Měření napěťového zesílení neinvertujícího operačního."

Podobné prezentace


Reklamy Google