Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Starověké Řecko 8.-6. BC Archaické období. Opakování Připomeň si přírodní podmínky Řecka. Připomeň si přírodní podmínky Řecka. Co bylo pro ně typické.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Starověké Řecko 8.-6. BC Archaické období. Opakování Připomeň si přírodní podmínky Řecka. Připomeň si přírodní podmínky Řecka. Co bylo pro ně typické."— Transkript prezentace:

1 Starověké Řecko 8.-6. BC Archaické období

2 Opakování Připomeň si přírodní podmínky Řecka. Připomeň si přírodní podmínky Řecka. Co bylo pro ně typické a jaký vliv to mělo na řeckou společnost? Co bylo pro ně typické a jaký vliv to mělo na řeckou společnost?

3 Opakování Správná odpověď: Správná odpověď: - hornatý reliéf krajiny - málo zemědělské půdy - členité pobřeží – dobré podmínky pro mořeplavbu - nikdy nevznikl jednotný stát

4 Na přemýšlení Co znamenají pojmy: Co znamenají pojmy: policie policie poliklinika poliklinika politika politika  Mají tato slova něco společného?

5 Polis Tato slova vznikla z řeckého slova polis Tato slova vznikla z řeckého slova polis Polis (řecky πόλις), plurál: poleis (řecky πόλεις) znamená město, obec nebo městský stát.  Polis (řecky πόλις), plurál: poleis (řecky πόλεις) znamená město, obec nebo městský stát.  Slovo představuje typ starověkého řeckého městského státu, který se vyvinul v archaickém období.  Slovo představuje typ starověkého řeckého městského státu, který se vyvinul v archaickém období.  Jedná se o předchůdce moderního města i státu Jedná se o předchůdce moderního města i státu Zdroj: cs.wikipedia.org Zdroj: cs.wikipedia.org Vymyslel/a bys ještě jiná slova, která mohla vzniknout z tohoto základu?

6 Polis Příklady: Příklady:  kosmopolitní  metropole  nekropole  megapolis  technopolis  Rozumíš některým z nich?

7 Polis Jak asi vznikly názvy měst? Jak asi vznikly názvy měst?  Konstantinopolis  Persepolis  Neapol  Sevastopol  Indianopolis  Minneapolis Víš, kde tato města leží nebo ležela?

8  Polis vznikaly z centrální vesnice uprostřed úrodné roviny vznikaly z centrální vesnice uprostřed úrodné roviny oddělené od sebe horami oddělené od sebe horami politické centrum celé oblasti politické centrum celé oblasti strategická místa, chráněná hradbami strategická místa, chráněná hradbami obyvatelé zemědělci a řemeslníci obyvatelé zemědělci a řemeslníci

9 Společnost Svobodní občané Nesvobodní lidé - otroci Jaký je rozdíl proti dnešní demokratické společnosti?

10 Společnost  Svobodní občané bohatá aristokracie bohatá aristokracie zemědělci zemědělci řemeslníci a obchodníci řemeslníci a obchodníci ženy ženy „cizinci“ – Řekové z jiných městských států „cizinci“ – Řekové z jiných městských států Která skupina obyvatel chybí ve srovnání s Egyptem nebo Mezopotámií?

11 Společnost  Zvláštní skupinu obyvatel netvořili kněží. Zvláštní skupinu obyvatel netvořili kněží. Armádu tvořili svobodní občané – vojenská povinnost pro muže mezi 17 – 59 lety Armádu tvořili svobodní občané – vojenská povinnost pro muže mezi 17 – 59 lety V čele městských států nestáli panovníci, ale volení úředníci V čele městských států nestáli panovníci, ale volení úředníci

12 K zamyšlení Obyvatelé našeho státu označujeme také slovem občané. Obyvatelé našeho státu označujeme také slovem občané. Mají dnešní občané nějaká práva? Mají dnešní občané nějaká práva? Mají dnešní občané nějaké povinnosti? Mají dnešní občané nějaké povinnosti?

13 Svobodní občané v Řecku  Práva a povinnosti Práva svobodných občanů volit úředníky hlasovat o návrzích zákonů vlastnit majetek ochrana majetku a života

14 Svobodní občané Práva a povinnosti Povinnosti svobodných občanů bojovat ve vojsku hospodářsky podporovat stát

15 Společnost Svobodní občané – zvláštní postavení Bez politických práv (např. volební právo) ženy cizinci Kdo u nás nemá volební právo? Mají cizinci volební právo?

16 Společnost Nesvobodní občané  Otroci nemají žádná práva majetek svých pánů mohli být prodáváni a trestáni nejlevnější pracovní síla těžká práce (zemědělství, doly, řemeslnické dílny) písaři, kuchaři, sluhové v domácnosti Jaký byl asi život těchto lidí? Měli šanci se bránit?

17 Nesvobodní občané Otroci  Jak se člověk stal otrokem váleční zajatci trest za těžký zločin za nezaplacené dluhy děti narozené otrokům Mohl se svobodný občan stát otrokem?

18 Nesvobodní lidé Otroci  Zvláštní kategorie otroků písaři správci statků lékaři umělci Jaké bylo postavení těchto lidí v porovnání s ostatními otroky?

19 Zajímavost Víš, jak vzniklo slovo pedagog? Víš, jak vzniklo slovo pedagog?

20 Společnost Otroci paidagogos (pai = dítě, gogia = chodit) původní význam bylo otrok doprovázející chlapce do školy

21 Nejvýznamnější městské státy  Athény Athény Sparta Sparta Korint Korint Megara Megara Eretria Eretria Théra Théra Efesos Efesos Milétos Milétos...................... Najdi tato města na mapě v učebnici: s.85

22 Problémy polis  Růst počtu obyvatel  potřeba více potravin Růst počtu obyvatel  potřeba více potravin Málo zemědělské půdy  potřeba nové půdy Málo zemědělské půdy  potřeba nové půdy Rozvoj řemeslné výroby  potřeba nových odbytišť (prodej zboží) Rozvoj řemeslné výroby  potřeba nových odbytišť (prodej zboží) Rozdíly bohatí X chudí  hrozba dlužního otroctví Rozdíly bohatí X chudí  hrozba dlužního otroctví

23 Řešení problémů  Velká řecká kolonizace Lidé se vydávají mimo svůj domov Lidé se vydávají mimo svůj domov Hledají nová místa vhodná pro zemědělství Hledají nová místa vhodná pro zemědělství Hledají zdroje surovin Hledají zdroje surovin Usazují se a zakládají nová města Usazují se a zakládají nová města

24 K zamyšlení Co znamenají pojmy: Co znamenají pojmy:  metropole  kolonie

25 Metropole Metropole (z řeckého métér, matka a polis, město) dnes znamená významné město, které je kulturním, obchodním nebo politickým centrem určité oblasti. Často se používá jako synonymum pojmu hlavní město. Obvykle se za metropoli pokládají města s nejméně 0,5 mil. obyvateli ve městě samém a nejméně 1 mil. obyvateli v městské aglomeraci Zdroj: cs.wikipedia.org Které město v České republice je možno označit slovem metropole?

26 Metropole Ve starověkém Řecku, kde pojem vznikl, označoval původně „mateřské město“ každé nově založené osady, to jest město, odkud byla kolonie (osada) založena a odkud převzala své právo. Ve starověkém Řecku, kde pojem vznikl, označoval původně „mateřské město“ každé nově založené osady, to jest město, odkud byla kolonie (osada) založena a odkud převzala své právo. Osady byly své metropoli povinny poskytovat ochranu a pomoc proti jiným, někdy i platily daně. Osady byly své metropoli povinny poskytovat ochranu a pomoc proti jiným, někdy i platily daně.

27 Kolonie Kolonie je území, nebo město, které patří nějakému státu, ale není součástí jeho území. Kolonie je území, nebo město, které patří nějakému státu, ale není součástí jeho území. Většinou jde o území obsazené danou armádou, ale na delší dobu. Většinou jde o území obsazené danou armádou, ale na delší dobu. Zdroj: cs.wikipedia.org Ve starověku se tak označovaly nově založené osady Ve starověku se tak označovaly nově založené osady

28 Velká řecká kolonizace Kterými směry a do kterých oblastí Středomoří směřovala velká řecká kolonizace? Najdeš nějaká dodnes existující města? Vezmi si na pomoc mapu v učebnici na s.85

29 Velká řecká kolonizace

30 Velká řecká kolonizace  8. – 6. BC Metropole (mateřská města) zakládají kolonie (podřízené osady) Metropole (mateřská města) zakládají kolonie (podřízené osady) Středomoří (Španělsko, Francie, Itálie) Středomoří (Španělsko, Francie, Itálie) Černé moře (Ukrajina, Rusko, Turecko) Černé moře (Ukrajina, Rusko, Turecko)

31 Důsledky kolonizace   Pozitivní = dobré  Pozitivní = dobré  rozvoj řemeslné výroby  rozšíření obchodu  šíření řecké kultury do Středomoří  šíření cizí kultury do Řecka (Egypt...)   Negativní = špatné  pokles ceny obilí (levné z kolonií)  konkurence pro drobné zemědělce  zadlužování  dlužní otroctví  rostoucí majetkové rozdíly  napětí mezi bohatými a chudými

32 Tyranida Co znamená slovo tyran? Co znamená slovo tyran?

33 Tyranida  Nevyřešené hospodářské a společenské problémy vyvolávaly v některých poleis nepokoje a povstání. Nevyřešené hospodářské a společenské problémy vyvolávaly v některých poleis nepokoje a povstání. Řešením bylo někdy potlačení demokracie a její nahrazení vládou jednoho člověka = tyrana (systém se nazýval tyranida) Řešením bylo někdy potlačení demokracie a její nahrazení vládou jednoho člověka = tyrana (systém se nazýval tyranida) Někdy znamenala i rozkvět umění, řemesel a obchodu Někdy znamenala i rozkvět umění, řemesel a obchodu Otázka pro chytré hlavy: Zažily i novodobé dějiny situace, kdy byla v důsledku ekonomických a politických problémů nahrazena demokracie vládou jednoho vůdce nebo jedné politické strany?

34 Opakování Co znamená slovo polis? Co znamená slovo polis? Které byly nejvýznamnější řecké městské státy? Které byly nejvýznamnější řecké městské státy? S jakými problémy se potýkali občané polis? S jakými problémy se potýkali občané polis? Kterou skupinou obyvatel v polis bys určitě nechtěl/a být a proč? Kterou skupinou obyvatel v polis bys určitě nechtěl/a být a proč?

35 Opakování Co byla metropole a kolonie? Co byla metropole a kolonie? Která známá současná města byla původně řeckými koloniemi? Která známá současná města byla původně řeckými koloniemi? Byli starověcí řečtí tyrani zlí násilníci? Byli starověcí řečtí tyrani zlí násilníci?

36 Pocvič si angličtinu (začátečníci)

37 Pocvič si angličtinu (pokročilí)


Stáhnout ppt "Starověké Řecko 8.-6. BC Archaické období. Opakování Připomeň si přírodní podmínky Řecka. Připomeň si přírodní podmínky Řecka. Co bylo pro ně typické."

Podobné prezentace


Reklamy Google