Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Selektivní předpoklady Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Markéta.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Selektivní předpoklady Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Markéta."— Transkript prezentace:

1 Selektivní předpoklady Střední odborná škola Otrokovice Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Markéta Kraváčková Dostupné z Metodického portálu ISSN: , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/ /1 AutorMgr. Markéta Kraváčková Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-Mn-ZCR/1-PV-1/2 Název DUMSelektivní předpoklady Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP63-41-M/01 Obor vzděláváníManagement hotelových a turistických služeb Vyučovací předmětZeměpis cestovního ruchu Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 15 – 16 let Anotace Výukový materiál je určený k frontální výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium, nutno doplnit výkladem, náplň: výběr vhodných oblastí a turistů pro cestovní ruch Vybavení, pomůckyDataprojektor, atlas Klíčová slova Politické faktory, ekonomická úroveň, ekologické vlivy, dočasné vlivy, administrativní a technické podmínky, výběr účastníků Datum

3 Selektivní předpoklady selekce = výběr Umožňují vybrat oblasti cestovního ruchu (destinace) a účastníky, kteří mají nejlepší předpoklady pro účast na CR. politické faktory ekonomická a životní úroveň ekologické podmínky dočasné vlivy administrativní a technické podmínky výběr účastníků

4 1. Politické faktory Hlavním předpokladem je mír a bezpečnost navštívené destinace. Nevhodné jsou oblasti, které působí jako tzv. ohniska neklidu. (kde je ohrožena bezpečnost turistů): válečné konflikty terorismus kriminalita fundamentalismus – nenávist vůči jinému náboženství (islám) rasismus (např. apartheid) občanské války charakter politického systému (totalitní režimy)

5 2. Ekonomická a životní úroveň Nejméně se navštěvují nejchudší země světa (hladomor, špatná zdravotnická a hygienická situace v zemi, rizika přenosných chorob a nákaz…) Důraz na cestovní medicínu (očkování, návštěva lékaře před cestou, dobře vybavená lékárnička, znát svůj zdravotní stav, vhodné oblečení a obuv) nevystavovat majetek (šperky, peníze, značkové oblečení…), uschovat pečlivě doklady (pořídit kopie pasu), vyhnout se nebalené vodě (pozor led!), ovoci a jídlu na ulici, volným zvířatům apod.

6 3. Ekologické podmínky a dočasné vlivy Ekologické podmínky Kvalita životního prostředí Těžba, elektrárny, smogové zóny, průmyslové zóny, nadměrná doprava Dočasné vlivy Přírodní katastrofy: povodně, vulkanismus, zemětřesení, požáry, tornáda, laviny sesuvy půd, tsunami… Ekologické katastrofy Stávky a demonstrace (např. v dopravě)

7 Obr. 2 Obr. 4 Obr. 3

8 4. Administrativní a technické podmínky Soubor právních předpisů zákonů a vyhlášek o CR (celní, devizové předpisy, pasové a vízové podmínky, cestování bez hranic – Schengenský prostor) Nutnost očkování do některých zemí Požadavek denního limitu finančních prostředků na pobyt Rozvoj informačních technologií, rezervační systémy, úroveň dopravy a služeb základních i doplňkových

9 Schengenský prostor Tmavě modrá barva označuje plné členy, světle modrá signatáře, kteří se dosud plně neúčastní. Žluté tečky jsou malé státy, které nejsou členy EU, ale mají zájem o vstup do schengenského prostoru. Monako (tyrkysová tečka) není signatářem Schengenské dohody, ale fakticky se stalo součástí schengenského prostoru díky bilaterálním úmluvám s Francií. Schengen – vesnice v Lucembursku, 1985 podepsána Schengenská dohoda (rušení kontrol na společných hranicích) Obr. 1

10 5. Výběr účastníků – Urbanizační předpoklady – cestovní ruch je typickou aktivitou městského obyvatelstva. Státy, které mají vysoký podíl městského obyvatelstva, mají také nejvíce účastníků cestovního ruchu, kteří cestují do zahraničí. – Demografické předpoklady – z demografických činitelů (činitelů, které charakterizují složení obyvatelstva) se nejvíce uplatňuje ve vztahu k cestovnímu ruchu hustota obyvatelstva. Platí pravidlo, že účast obyvatelstva na cestovním ruchu vzrůstá s rostoucí hustotou obyvatelstva dané oblasti. – Sociální předpoklady – k sociálním předpokladům řadíme především ekonomickou aktivitu. Nejčastěji se účastní cestovního ruchu pracovně aktivní (zaměstnaní) obyvatelé, pro které je cestovní ruch jedním z hlavních zdrojů odpočinky.

11 Důležitá je příslušnost k sociální a profesní skupině, záleží na rodinných poměrech, finanční situaci, zaměstnání apod. Nejvíce cestují lidé nejvyspělejších států s vysokou životní úrovní (USA, Japonci, Britové, Němci, Z Evropa, Austrálie, JAR...) dále lidé s vyšším vzděláním, ekonomicky aktivní (mají peníze, potřebují načerpat pracovní síly), lidé s dostatkem volného času (důchodci a studenti, využívající mimosezónních slev). Rozhodují i psychologické faktory: módnost oblasti, reklama a propagace CK, znalost jazyků…

12 Kontrolní otázky: 1.Zjisti aktuální politické problémové oblasti jednotlivých kontinentů (využij TV zpráv, internetu, novin a jiných médií) 2.Připrav aktualitu přírodních nebo ekologických katastrof ve světě. 3. Vzhledej státy s nejvyšším HDP.

13 Seznam obrázků: Obr. 1. anonym, [vid ], dostupné z: jpg jpg Obr. 2. anonym, [vid ], dostupné z: hquake_Maldives_tsunami_wave.jpg hquake_Maldives_tsunami_wave.jpg Obr. 3. anonym, [vid ], dostupné z: jpg/220px-Bushfire_Australia.jpg jpg/220px-Bushfire_Australia.jpg Obr. 4. anonym, [vid ], dostupné z:

14 Seznam použité literatury: [1] Holeček M., Mariot P., Střída M. „Zeměpis cestovního ruchu“, Nakladatelství České geografické společnosti, s. r. o, Praha, 1999, ISBN [2] Galvasová I., Binek J.,Holeček J., Chabičovská K., Szczyrba Z., „Průmysl cestovního ruchu“, GaREP, spol. s. r. o. Praha, 2008, ISBN


Stáhnout ppt "Selektivní předpoklady Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Markéta."

Podobné prezentace


Reklamy Google