Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Měsíc je ze všech těles vesmíru nejbližší soused naší planety. Země je asi čtyřikrát větší. Světlo dorazí ze Země na Měsíc za 1,3 sekundy a kosmická loď.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Měsíc je ze všech těles vesmíru nejbližší soused naší planety. Země je asi čtyřikrát větší. Světlo dorazí ze Země na Měsíc za 1,3 sekundy a kosmická loď."— Transkript prezentace:

1

2 Měsíc je ze všech těles vesmíru nejbližší soused naší planety. Země je asi čtyřikrát větší. Světlo dorazí ze Země na Měsíc za 1,3 sekundy a kosmická loď letí k Měsíci několik dnů.

3 Chybí mu podmínky pro život, nemá vzduch a vodu a na jeho povrchu je velký výkyv teplot mezi dnem a nocí.Měsíc nesvítí vlastním světlem, ale směrem k Zemi se odráží část záření od Slunce. Na osvětlené straně je zahříván až na + 130 stupňů celsia a na odvrácené straně ke Slunci je až – 150 stupňů.

4 Když si prohlížíme Měsíc, pozorujeme tmavá a světlá místa. Dříve se věřilo, že ta tmavá jsou moře, ale dnes víme, že to jsou pánve, údolí a krátery, způsobené nárazy asteroidů. Těmto kráterům označení moře už zůstalo. Ty světlé plochy tvoří naopak vysoká pohoří. Měsíc pravděpodobně vznikl z materiálu, který se oddělil od Země.

5 A jak jsme to vše zjistili ? Již od roku 1959 se američtí vědci snažili o výzkum. Nejprve vysílají sondy, aby pořídily co nejbližší záběry povrchu. Později mohla sonda již na Měsíci přistát. Pořídila barevné fotografie i rozbor měsíční půdy.

6 21.7. 1969 vystoupil první člověk na Měsíc. Můžeme si ho prohlédnout, byl to N.Armstrong a jeho kosmická loď Apollo 11.

7 Jsou tři. Měsíc obíhá kolem naší planety a trvá mu to 29 dní. Za stejnou dobu se otočí i kolem své osy, a proto ze Země můžeme pozorovat stále stejnou stranu, odvrácenou stranu Měsíce nikdy nespatříme. Měsíc obíhá Zemi ve stejném směru jako se otáčí Země kolem své osy, to je - od západu k východu. Otáčení Země kolem své osy způsobuje, že se nám zdá jak Měsíc putuje po obloze. Společně se Zemí obíhá Měsíc kolem Slunce.

8 Když je k nám Měsíc přivrácen neosvětlenou stranou(není vidět), říkáme na Zemi, že je nov. Od tohoto okamžiku nám začne Měsíc „dorůstat“(má tvar písmene D), což znamená, že k nám začne postupně natáčet osvětlenou stranu. Další fází v pořadí je „první čtvrť“, kdy je k nám natočena již polovina osvětlené strany.

9 Když dojde k natočení celé osvětlené strany Měsíce k Zemi, mluvíme o „úplňku“, který má podle mnohých lidí zvláštní účinky na živé organismy(pozorujeme skoro celý kotouč, je nejvýraznější, Měsíc odráží celou polovinou svého povrchu sluneční paprsky). Po dosažení úplňku začne Měsíc „couvat“(má tvar písmene C), což vede až k fázi „poslední čtvrť“, po které je již zase nov.

10 Nov První čtvrť Úplněk Poslední čtvrť

11 Země a Měsíc na sebe vzájemně působí. Nejvýznamnějším jevem jsou tak zvané „slapové jevy“. Na Zemi se projevují střídavým zaplavování a odkrýváním mořského pobřeží, tedy příliv a odliv. Toto spojení gravitačních sil Země a Měsíce může ovlivnit i sopečné erupce na Zemi či slabá zemětřesení na Měsíci.

12 Dostanou-li se Slunce, Země a Měsíc do jedné přímky, nastává zatmění. O tom jaké, rozhoduje pořadí těchto těles. Je-li Země mezi Sluncem a Měsícem, jde o zatmění Měsíce. Může ho vždy pozorovat celá polovina Země.

13 Na závěr jedna špatná zpráva. Každým rokem se Měsíc od Země vzdaluje o 4 centimetry, proto jednoho dne o svoji přirozenou družici přijdeme, ale bude to až za několik miliónů let. Teď si prověříme naše znalosti. Klíč odpovědí najdete na konci. 1.Co tvoří „moře“ na Měsíci ? a) Voda b) Horniny, především čedič c) Sluneční prach 2. Kdy přistáli první lidé na Měsíci? a) 1969 b) 1979 c) 1959

14 3. Jaký pohyb vykoná Měsíc ze 29 dní ? a)Oběhne Zemi a otočí se kolem své osy b)Oběhne Slunce c)Oběhne planetu Mars 4. Proč Měsíc putuje po obloze ? a)Protože obíhá kolem Slunce b)Protože se otáčí kolem své osy c)Protože se Země otáčí kolem své osy 5. Jak vypadá odvrácená část Měsíce ? a)Nevíme b)Stejně jako přivrácená c)Je tam jenom voda 6. Kdy nastane úplněk? a)Po „ novu“ b)Po „poslední čtvrti“ c)Po „první čtvrti“

15 Nyní si můžeme prohlédnout fáze měsíce na videu. Děkuji za pozornost a nezapomeňte se večer podívat na Měsíc. Klíč : 1b, 2a, 3a, 4c, 5b, 6c Přehrát pomocí VLC

16


Stáhnout ppt "Měsíc je ze všech těles vesmíru nejbližší soused naší planety. Země je asi čtyřikrát větší. Světlo dorazí ze Země na Měsíc za 1,3 sekundy a kosmická loď."

Podobné prezentace


Reklamy Google