Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Co je převodovka a převodový poměr?. Převodovka je zařízení, které převádí pohyb jednoho tělesa na pohyb tělesa druhého v případě převodu otáčivých pohybů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Co je převodovka a převodový poměr?. Převodovka je zařízení, které převádí pohyb jednoho tělesa na pohyb tělesa druhého v případě převodu otáčivých pohybů."— Transkript prezentace:

1 Co je převodovka a převodový poměr?

2 Převodovka je zařízení, které převádí pohyb jednoho tělesa na pohyb tělesa druhého v případě převodu otáčivých pohybů například umožní, aby otáčky hnaného kola byly stejné, nebo jiné než otáčky kola hnacího je charakterizována převodovým poměrem

3 Převodový poměr p: je číslo, které říká, kolikrát jsou otáčky N 1 hnacího kola o poloměru r 1 větší (nebo menší), než otáčky N 2 kola hnaného poloměru r 2 :

4 Převodový poměr ozubených kol p: lze rovněž vyjádřit pomocí počtu zubů z na kolo o větším poloměru se jich vejde úměrně víc, takže je jejich poměr stejný jako poměr poloměrů:

5 Zpřevodování do pomala: r1r1 r2r2 hnací hnané Za jednu otáčku hnacího kola, vykoná hnané pouze půl otáčky

6 Zpřevodování do rychla: r1r1 r2r2 hnací hnané Za jednu otáčku hnacího kola, vykoná hnané již dvě otáčky

7 Řekněte, o jaký typ zpřevodování jde: r 2 je menší než r 1, takže p = r 2 : r 1 < 1…převod do rychla hnací – r 1 hnané – r 2

8 Kolik otáček vykoná kolo za jedno otočení pedálu, má-li talíř 50 zubů a kolečko 25? Za jedno otočení hnacího kola, vykoná hnané 2 otáčky.


Stáhnout ppt "Co je převodovka a převodový poměr?. Převodovka je zařízení, které převádí pohyb jednoho tělesa na pohyb tělesa druhého v případě převodu otáčivých pohybů."

Podobné prezentace


Reklamy Google