Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Velká hospodářská krize Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Velká hospodářská krize Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí."— Transkript prezentace:

1 Velká hospodářská krize Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí

2 Dav lidí na Wall Street v průběhu Černého čtvrtka Krach na newyorské burze (Černý čtvrtek) 24. října 1929 - největší burzovní krach v dějinách Ke krachu došlo vlivem spekulace s cennými papíry na newyorské burze. Příčinou hospodářského poklesu bylo velké rozšíření výrobních kapacit, s nímž se kupní síla nemohla vyrovnat.

3 Ačkoliv klesal odbyt průmyslu, akcie stále stoupaly. A nakonec se kurzy akcií zhroutily o 90%. Výroba velmi poklesla. Mnoho podniků bylo zavřeno. Aby zboží neztratilo na hodnotě, bylo ničeno. Banky krachují. Obilí nikdo nekupuje, proto ho zemědělci pálí, ba dokonce se používá jako palivo v lokomotivách. Rozvrácen zahraniční obchod. Všechny státy se brání vysokými cly a koncentrací kapitálu (Ford, General Motors, Chrysler, Siemens, IG Farben, Krupp) – což krizi ještě více prohloubilo. Davy lidí před bankou v New Yorku

4 Krize v krátké době způsobila prudký nárůst nezaměstnanosti a pokles produkce. Z této situace pak vyplynuly tzv. hladové pochody a celková nedůvěra v politický a ekonomický systém. Toronto New York Bez práce se ocitlo 40 milionů lidí. Životní úroveň některých lidí se prudce snížila.

5 Hlad a bídu měly zmírnit charitativní akce. Polévka pro nezaměstnané (USA).

6 Poukázky pro nezaměstnané

7 Automobily tažené koňmi, nebyly peníze na benzín.

8 Během krize byli bankéři tak nepopulární, že se bankovní lupiči, jako Bonnie a Clyde, stali lidovými hrdiny.

9 New Deal (Nový úděl) - název souboru opatření, ekonomických a sociálních reforem zavedených v průběhu let 1933-37 během vlády prezidenta Franklina D. Roosevelta v USA s cílem podpořit, ozdravit a zreformovat státní ekonomiku během Velké hospodářské krize. Soubor státních zásahů do ekonomiky: (v liberální Americe něco neobvyklého) stát: - dohlížel na banky - reguloval vývoz - určoval pěstování plodin - zajišťoval veřejné práce (budování přehrad na Tennessee, stavby silnic, letišť, zalesňování atd.) - vyplácel podpory v nezaměstnanosti Vzdělávání dospělých umožnilo jejich rekvalifikaci.

10 Franklin D. Roosevelt – tvůrce programu New Deal Vláda zadala řadu veřejných nástěnných maleb, aby zaměstnala umělce. William Gropper „Výstavba přehrady" (1939)

11 2 - 3 miliony nezaměstnaných Američanů získaly práci na státních zakázkách.

12 New Deal připravil i plán, jak pomoci chudým zemědělcům. Vláda platila farmářům, kteří nechávali ležet ladem části polí. Tím se měla zvýšit cena potravin, farmáři měli mít vyšší příjmy.

13 Program Adolfa Hitlera vyšel z podobných principů jako New Deal. Oba projekty byly postaveny na principu státních zakázek a vybudování centrální banky, přičemž Hitlerův jednoznačně směřoval k vojenským zakázkám. Hitlerův projekt měl prakticky okamžité výsledky, jeho nevýhodou bylo, že levicové myšlenky směřující k absolutní moci státu, které obsahoval, vyžadovaly další a další zásahy a posilování zbrojení, což nakonec nutně vedlo k rozpoutání války. Německá žena používá znehodnocené peníze jako topivo

14 Seznam použitých pramenů: Čapek, V., Pátek. J.: Dějepis pro střední odborné školy. Scientia, Praha 2001 Kuklíkovi, Jan a Jan: Dějiny 20. století. SPL – PRÁCE, Praha 1999 http://www.ucebnice-dejepisu.ic.cz/ http://www.dejepis.com/ http://www.palba.cz/forumfoto/displayimage.php?album=7&pos=101 http://www.fronta.cz/foto/hitler-v-reichstagu Velká hospodářská krize Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí


Stáhnout ppt "Velká hospodářská krize Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí."

Podobné prezentace


Reklamy Google