Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."— Transkript prezentace:

1 Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze. NAŠE NÁŘEČÍ – PO NAŠEMU LAŠSKÉ STŘEDOOPAVSKÉ NÁŘEČÍ

2 Oblasti výskytu lašského středoopavského nářečí Opava Hradec nad Moravicí a okolní obce Hlubočec Pustá Polom Hrabyně Suché Lazce Komárov

3 Základní znaky lašských nářečí absence délek slovní přízvuk je na předposlední slabice dvojhláska ou se vyskytuje pouze u citoslovečných výrazů, v ostatních slovech je místo ní zkrácené u (hloupý-hlupy) výslovnost hlásek č, dž (čma, dževucha) ustupuje výslovnosti t, d, ď (tma, děvucha)

4 Činitelé ovlivňující vznik a vývoj lašského středoopavského nářečí geografická poloha (vznik nářečí byl ovlivněn zejména němčinou a polštinou) vlivy církevní, politické, hospodářsko-sociální, správní, kulturní společenské postavení a vzdělání (lidé mají snahu zbavit se nářečních znaků, zejména úředníci a učitelé)

5 Ukázka některých výrazů „po našemu“ SPISOVNĚPO NAŠEMU bramborykobzole bonbonybumbiky dívej, helele dobrotypaskudy fackafaňa, vpysk hadicešlauch lenivýzhnily písknouthvizdnuč

6 Ukázka některých výrazů „po našemu“ SPISOVNĚPO NAŠEMU puškagver punčocháčeštrample rychlostgvalt sáňkyrodle sednoutlapnuč stehnokyto upovídanýudřistany zvonitcingač

7 Použitá literatura Hanák, K., Fejt, J., Sonnek, K. Naše nářečí – po našemu. Město Hradec nad Moravicí, 2009. Víchová, A. Nářečí v Jakubčovicích a blízkém okolí. Hradecké noviny. 2008, č.1. Víchová, A. Nářečí v Jakubčovicích a okolí (2). Hradecké noviny. 2008, č.2.


Stáhnout ppt "Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze."

Podobné prezentace


Reklamy Google