Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Multimediální prezentace MICROSOFT POWERPOINT. Multimediální prezentace  Využití k reklamním účelům, předvedení výrobků, služeb.  Doprovodný předmět.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Multimediální prezentace MICROSOFT POWERPOINT. Multimediální prezentace  Využití k reklamním účelům, předvedení výrobků, služeb.  Doprovodný předmět."— Transkript prezentace:

1 Multimediální prezentace MICROSOFT POWERPOINT

2 Multimediální prezentace  Využití k reklamním účelům, předvedení výrobků, služeb.  Doprovodný předmět k přednáškám atd.  Oživují jakékoliv vystoupení.

3 Programy pro tvorbu prezentací  Nejčastěji používaným ve Windows je MS Powerpoint.  Avšak je to program, který není považován za profesionální.  Mezi ně patří například Flash.  V prostředí MAC je velmi dobrým HyperCard.

4 Druhy prezentací  Jednou možností je lineární struktura – jednotlivé snímky jsou za sebou přesně řazeny a z každého snímku se přejde na další snímek.

5 Druhy prezentací  Dále může být prezentace složitější, nelineární struktura – snímky nenavazují jednoznačně, zobrazují se podle toho, na co uživatel klepne.

6 Příklad prezentace – PC encyklopedie

7 POWERPOINT  Existuje jich celá řada – 2000, 2003, 2007  Budeme popisovat prostředí programu 2003.

8 Základní okno programu  Strategie pro práci:  A) Vybereme vhodnou šablonu.  B) Pak napíšeme obsah.  C) Přidáme obrázky, popřípadě grafiku.  D) Použijeme efekty – rozpohybujeme snímky, případně namluvíme komentáře.  E) Upravíme přechody mezi snímky.

9

10 Šablona  Zde jedním krokem rozhodnete o budoucí barevné a grafické podobě prezentace.  Výhody: jednoduchost a rychlost aplikace.  Nevýhody: uzavřenost a omezené možnosti.  Šablona (barevné rozložení) by mělo odpovídat obsahu prezentace.  Prezentace > Schémata animace > Šablony návrhů

11

12 Rozložení snímku  Po vybrání šablony je zapotřebí ještě určit, jak bude vypadat první…a každý další snímek – jaké objekty bude obsahovat.  Automaticky je nastavováno na úvodní stránku – dvě textová pole – první pro nadpis, druhé pro samotný text.

13 Prohlídka prezentace  Jsou opět dvě možnosti.  První z nich přes klávesu F5.  Druhou je nabídka Prezentace > Spustit prezentaci.

14 Přidání dalších snímků  Opět využijeme nabídku přes panel nástrojů.  Vložit > Nový snímek či klávesovou zkratku Ctrl + M.  Opět máte možnost rozhodnout o tom, jak bude stránka strukturovaná.

15 Nové textové pole  1) Vložit > Textové pole  Jakmile jsme hotovi, můžeme přejít na další stránku opět přes nabídku Vložit.  Tímto způsobem sestavíme celou prezentaci – o grafických rozloženích jednotlivých stránek lze libovolně rozhodovat.

16 Úprava textu  Text upravujeme v podstatě naprosto stejně jako ve Wordu.  Velikost, barva i zarovnání jsou totožné.

17 Mazání textových polí a celých snímků  Textové pole označíme na jeho okraji a stiskneme Delete.  Snímek smažeme obdobným způsobem tak, že na něj klepneme v osnově vlevo a stiskneme Delete.

18 Vložení grafických objektů  Po vytvoření textů přijde řada na vkládání grafiky ať už v podobě nabízených klipartů, či obrázků, které máme někde uložené.  Lze importovat i věci z Wordu jako WordArt a jiné automatické tvary. Lze zde i kreslit – základní obrazce.

19 Obrázek, klipart  Vložení obrázku provedeme přes nabídku Vložit > Obrázek > Ze souboru.  Nebo použít ikonu dole v panelu kreslení.  Klipart vložíme obdobně …> Klipart.  Vybraný klipart vložíme přes zkopírování do schránky a vložení do prezentace.

20 WordArt  Jedná se již o nám známý ozdobný nápis.  Vkládá se přes panel Kreslení.  Tento nástroj se příliš při tvorbě prezentací nepoužívá.

21 Automatické tvary  Jedná se o podceňovanou část ze strany uživatele.  Lze je najít v panelu Kreslení.  Jsou rozřazeny do několika kategorií.  Velikost upravíme klepnutím na objekt a tažením za rohové šipky.

22 Efekty objektů  Efekty = možnost jak rozpohybovat scénu.  Výhodou programu je, že nemusí celý snímek přijít naráz.  Lze nastavit tak, aby se zobrazil nadpis, pak třeba přijel text, problikly obrázky atd.  Důležité je si rozhodnout, zda chceme, aby prezentace postupovala nebo aby reagovala až na povel z klávenice.

23 Efekty objektů  Přes nabídku Animace > Vlastní animace aktivujeme tuto část.  Označíme libovolný objekt v listě a klikneme na Přidat efekt.  Zde již řešíme vše intuitivně.  Zvolíme Počátek a k němu z nabídky efekt.  Po jeho uložení vidíme, že je zaznamenán v seznamu.

24 Efekty objektů  Nyní lze efekt, odebrat, pozměnit, přidat…  Dále lze nastavit i to, kdy se má efekt spustit – po klepnutí myší, hned po načtení snímku.  Takto nastavíme všechny objekty.

25 Efekty objektů

26 Zvuk  V PowerPointu lze používat zvuky jen ve formátu.waw  Lze také vkládat mluvené komentáře (přes mikrofon a nástroj Záznam zvuku), či používat předdefinované zvuky jako cvakání, tleskání atd.  Zvuky nastavíme v pravé části podokna Vlastní animace.

27 Zvuk  Klikneme na efekt, kterému chceme přiřadit zvuk.  Po rozbalení nabídky trojúhelníčkem zvolíme nabídku Možnosti efektu.  Zde již můžeme přiřadit požadovaný zvuk.

28 Zvuk

29 Časování  Nemělo by se nám stát, že uživatel u prezentace usne tím, že dlouho čeká na další slide a nebo naopak nestíhá číst snímky jak přicházejí za sebou.  Je důležité si prezentaci pustit a pokusit se stát neseznámeným čtenářem.  Existuje několik variant jak zpomalit prezentaci.


Stáhnout ppt "Multimediální prezentace MICROSOFT POWERPOINT. Multimediální prezentace  Využití k reklamním účelům, předvedení výrobků, služeb.  Doprovodný předmět."

Podobné prezentace


Reklamy Google