Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Ostatní tepelné úpravy Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Bc. Milena Michnová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Ostatní tepelné úpravy Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Bc. Milena Michnová."— Transkript prezentace:

1 Ostatní tepelné úpravy Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Bc. Milena Michnová Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /1 AutorBc. Milena Michnová Označení DUMVY_32_INOVACE_SOSOTR-KC-TE/1-SL-3/10 Název DUMOstatní tepelné úpravy Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP65-51-H/01 Obor vzděláváníKuchař-číšník pro pohostinství Vyučovací předmětTechnologie Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 15 – 16 let Anotace Výukový materiál je určený k frontální výuce učitelem, nutno doplnit výkladem, náplň: zadělávání, gratinování, příprava pokrmů v papilotě Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaZadělávání, gratinování, příprava pokrmů v papilotě Datum3. 1. 2013

3 Zadělávání Gratinování Úprava pokrmů v papilotě Náplň výuky Ostatní tepelné úpravy

4 Zadělávání Je tepelná úprava jednoho nebo více druhů mas, zeleniny, hub zaděláváme především drůbež a maso jatečních zvířat, maso je krájené na kostky, velikost závisí na druhu pokrmu, současně s masem vaříme i ostatní přísady, nejčastěji zeleninu. V průběhu vaření pokrm solíme a kořeníme, často se využívá mletý květ. Tyto pokrmy většinou zahušťujeme zásmažkou a poté jemníme, uvařené maso a ostatní přísady vkládáme do hotové omáčky, ta nám suroviny váže, celý pokrm na závěr provaříme.

5 Zadělávané fazolové lusky na smetaně Obr. 1

6 Gratinování Je tepelná technologická dokončovací úprava již tepelně zpracovaného pokrmu. Nádoby, v kterých gratinujeme, jsou z varného skla, porcelánu, keramiky. Nejvhodnější zařízení ke gratinování je salamandr, trouba s horním vytápěním. Rozdělení: a) lehké – pomocí jemné strouhanky a másla b) delší – pomocí ratinovacích omáček (např. Mornay) c) gratinování polévek

7 Gratinované brambory Obr. 2

8 Úprava pokrmů v papilotě Papilota je pergamenový pečící papír vystřižený ve tvaru srdce, který po jedné straně potřeme tukem. Na půlku klademe hotový pokrm i s přílohou a doplňky, ozdobou. Mírně podlijeme šťávou či máslem a pevně uzavřeme. Pečeme ve vyhřáté troubě, dokud papilota nezezlátne a nenafoukne se. Nesmí shořet!! Papilotu číšník otevírá až před hostem a pokrm překládá na talíř. Podobně můžeme připravovat pokrmy i v papilotě z alobalu.

9 Kapr s bramborami a zeleninou v papilotě Obr. 3

10 Kontrolní otázky 1.Vysvětli princip zadělávání. 2.Uveď správný postup při gratinování. 3.Vyjmenuj způsoby gratinování. 4.Co je to papilota a z jakého materiálu se používá? 5.Vysvětli princip přípravy pokrmů v papilotě.

11 Seznam obrázků: Obr. 1: vlastní Obr. 2: vlastní Obr. 3: vlastní

12 Seznam použité literatury: [1] Mikuláš Matejka, Irena Balagová: Technologie přípravy pokrmů 1, vydalo nakladatelství a vydavatelství IQ 147, spol. s.r.o. Praha, 1996, ISBN 80-7168-064-8

13 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Ostatní tepelné úpravy Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Bc. Milena Michnová."

Podobné prezentace


Reklamy Google