Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TEPLOTNÍ OBJEMOVÁ ROZTAŽNOST 7.10.2009. TEPLOTNÍ OBJEMOVÁ ROZTAŽNOST  Při změně teploty se mění objem kapaliny.  S rostoucí teplotou se objem kapaliny.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TEPLOTNÍ OBJEMOVÁ ROZTAŽNOST 7.10.2009. TEPLOTNÍ OBJEMOVÁ ROZTAŽNOST  Při změně teploty se mění objem kapaliny.  S rostoucí teplotou se objem kapaliny."— Transkript prezentace:

1 TEPLOTNÍ OBJEMOVÁ ROZTAŽNOST 7.10.2009

2 TEPLOTNÍ OBJEMOVÁ ROZTAŽNOST  Při změně teploty se mění objem kapaliny.  S rostoucí teplotou se objem kapaliny zvětšuje!  Pro nepříliš velké teplotní rozdíly je objem V dán vztahem:  kde V 1 je počáteční objem, β je teplotní součinitel objemové roztažnosti, Δ t = t – t 1 je změna teploty. Teplotní součinitele objemové roztažnosti lze najít v MFChT.

3  Teplotní součinitel objemové roztažnosti je větší u kapalin než u pevných látek!  Teplotní objemová roztažnost je využívána u kapalinových teploměrů.

4 ZÁVISLOST HUSTOTY NA TEPLOTĚ  Se změnou teploty se mění i hustota.  Hustota kapaliny se dá vypočítat ze vztahu:  Při konstantním tlaku hustota kapalin s rostoucí teplotou přibližně lineárně klesá!  Stejné pravidlo platí i pro látky pevné.

5 ANOMÁLIE VODY  Voda je výjimkou mezi kapalinami z pohledu závislosti jejího objemu na teplotě.  Pokud zahříváme vodu z 0°C na 4°C – dochází ke zmenšování jejího objemu a její hustota roste na maximum (1000 kg.cm -3 ).  Od 4°C dochází ke zvětšování objemu vody a k poklesu její hustoty.  Odlišná závislost vody v porovnání s ostatními druhy se nazývá anomálie vody.  Tento jev umožňuje žít vodním živočichům a rostlinám v zimě.


Stáhnout ppt "TEPLOTNÍ OBJEMOVÁ ROZTAŽNOST 7.10.2009. TEPLOTNÍ OBJEMOVÁ ROZTAŽNOST  Při změně teploty se mění objem kapaliny.  S rostoucí teplotou se objem kapaliny."

Podobné prezentace


Reklamy Google