Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sestavení kombinační logické funkce Trocha opakování – základní logické funkce: opakování logická negace logická negace (NOT) obrací hodnotu – tzn. z log.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sestavení kombinační logické funkce Trocha opakování – základní logické funkce: opakování logická negace logická negace (NOT) obrací hodnotu – tzn. z log."— Transkript prezentace:

1 Sestavení kombinační logické funkce Trocha opakování – základní logické funkce: opakování logická negace logická negace (NOT) obrací hodnotu – tzn. z log. 0 dělá log. 1 a naopak zapisuje se (třeba) čarou nad proměnnou: ā ve schématické značce (jazyk FBD) se značí kolečkem 1 āa schématická značka: logický součin logický součin (AND) se chová podobně jako normální algebraický: pokud je kterákoliv proměnná log. 0, výsledkem součinu je log. 0 tzn. logický součin dává log. 1 jen tehdy, pokud všechny vstupy jsou ve stavu log. 1 (tzn. když násobíme jen samé logické jedničky) ve schématické značce (jazyk FBD) se značí & logický součet logický součet dává log. 1 tehdy, pokud je alespoň jeden vstup ve stavu log. 1 ve schématické značce (jazyk FBD) se značí ≥1 schématická značka: a & a·ba·b b a ≥1 a+b b

2 sestavení funkce - FBD Postup sestavení kombinační logické funkce 1) v pravdivostní tabulce najdeme řádky, kde je na výstupu log.1 2) pro tyto řádky zapíšeme součin všech vstupů 3) pokud je na daném řádku vstup log.0, zapíše se s negací 4) součiny z jednotlivých řádků sečteme 5) takto získáme první tzv. kanonický tvar funkce Příklad: abcy 0000 0011 0100 0110 1001 1011 1100 1110 V pravdivostní tabulce jsou všechny kombinace vstupů a, b, c. Hodnoty výstupu y jsou dány konkrétním příkladem. a·b·ca·b·c a·b·ca·b·c a·b·ca·b·c y = a·b·c + a·b·c + a·b·c a b c 1 1 1 a můžeme sestavit blokové schéma (FBD): & & & ≥1 y a·b·ca·b·c a·b·ca·b·c a·b·ca·b·c

3


Stáhnout ppt "Sestavení kombinační logické funkce Trocha opakování – základní logické funkce: opakování logická negace logická negace (NOT) obrací hodnotu – tzn. z log."

Podobné prezentace


Reklamy Google