Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Karel Havlíček Borovský Zakladatel satiry. Karel Havlíček Borovský Karel Havlíček Borovský, též Havel, vlastním jménem Karel Havlíček, (31. října 1821.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Karel Havlíček Borovský Zakladatel satiry. Karel Havlíček Borovský Karel Havlíček Borovský, též Havel, vlastním jménem Karel Havlíček, (31. října 1821."— Transkript prezentace:

1 Karel Havlíček Borovský Zakladatel satiry

2 Karel Havlíček Borovský Karel Havlíček Borovský, též Havel, vlastním jménem Karel Havlíček, (31. října 1821 Borová u Přibyslavi – 29. července 1856 Praha) byl český básník a novinář. Je považován za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky. Literárně bývá řazen do realismu, politicky pak patří k tzv. 2. generaci národních buditelů. Karel Havlíček Borovský, též Havel, vlastním jménem Karel Havlíček, (31. října 1821 Borová u Přibyslavi – 29. července 1856 Praha) byl český básník a novinář. Je považován za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky. Literárně bývá řazen do realismu, politicky pak patří k tzv. 2. generaci národních buditelů. Přídomek "Borovský", kterým často podepisoval své články, je odvozen od jeho místa narození (Borová). Přídomek "Borovský", kterým často podepisoval své články, je odvozen od jeho místa narození (Borová).

3 Práce K.H.Borovského Roku 1846 se stal redaktorem Pražských novin a jejich přílohy Česká včela. Roku 1848 byl nucen odejít z Pražských novin, a založil vlastní – Národní noviny, které dosáhly velké popularity. Roku 1846 se stal redaktorem Pražských novin a jejich přílohy Česká včela. Roku 1848 byl nucen odejít z Pražských novin, a založil vlastní – Národní noviny, které dosáhly velké popularity. Roku 1848 byl zvolen poslancem do říšského sněmu a národního výboru. V národním výboru byl poměrně aktivní, ve Vídni však působil více jako novinář než jako poslanec. V tomto období (do vydání oktrojované ústavy v březnu 1849) byl příznivcem vlády a v Čechách byl obviňován, že se vládě zaprodal. Roku 1848 byl zvolen poslancem do říšského sněmu a národního výboru. V národním výboru byl poměrně aktivní, ve Vídni však působil více jako novinář než jako poslanec. V tomto období (do vydání oktrojované ústavy v březnu 1849) byl příznivcem vlády a v Čechách byl obviňován, že se vládě zaprodal.

4 Vyhnanství 16.12.1851 Borovského navštívili policisté a dopravili ho do vyhnanství.Bylo to město v Rakousku.Dnes v okrese Kitzbühel v Tyrolsku. 16.12.1851 Borovského navštívili policisté a dopravili ho do vyhnanství.Bylo to město v Rakousku.Dnes v okrese Kitzbühel v Tyrolsku. Havlíček získal povolení k návratu až v roce 1855. Do Prahy přijel 15. 5. 1855 a teprve zde se dozvěděl smutnou zprávu, že jeho manželka Julie před měsícem, 16. 4. 1855, zemřela na následky tuberkulózy. Havlíček získal povolení k návratu až v roce 1855. Do Prahy přijel 15. 5. 1855 a teprve zde se dozvěděl smutnou zprávu, že jeho manželka Julie před měsícem, 16. 4. 1855, zemřela na následky tuberkulózy.

5 Dílo _ _ _ _ _ _ -město,kde byl K.H.Borovský ve vyhnanství _ _ _ _ _ _ -město,kde byl K.H.Borovský ve vyhnanství _ _ _ _ _ -hlavní město ČR _ _ _ _ _ -hlavní město ČR _ _ _ _ _ _ _ _ _ -internetová encyklopedie _ _ _ _ _ _ _ _ _ -internetová encyklopedie _ _ L _ _ _ _ _- jednotka hmotnosti _ _ L _ _ _ _ _- jednotka hmotnosti _ _ _ _ _ -stát na území Evropy a Asie _ _ _ _ _ -stát na území Evropy a Asie _ _ _ _ _ -představený křesťanů,sídlo Vatikán _ _ _ _ _ -představený křesťanů,sídlo Vatikán _ _ _ _ - ruské město,za které hraje _ _ _ _ - ruské město,za které hraje hokej J.Jágr a R.Červenka hokej J.Jágr a R.Červenka

6 Dílo BRIXEN -město,kde byl K.H.Borovský ve vyhnanství BRIXEN -město,kde byl K.H.Borovský ve vyhnanství PRAHA -hlavní město ČR PRAHA -hlavní město ČR WIKIPEDIE -internetová encyklopedie WIKIPEDIE -internetová encyklopedie KILOGRAM -jednotka hmotnosti KILOGRAM -jednotka hmotnosti RUSKO -stát na území Evropy a Asie RUSKO -stát na území Evropy a Asie PAPEŽ -představený křesťanů,sídlo Vatikán PAPEŽ -představený křesťanů,sídlo Vatikán OMSK - ruské město,za které hraje OMSK - ruské město,za které hraje hokej J.Jágr a R.Červenka hokej J.Jágr a R.Červenka

7 Beletrie Epištoly kutnohorské Epištoly kutnohorské Obrazy z Rus Obrazy z Rus Tyrolské elegie Tyrolské elegie Král Lávra Král Lávra Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Epigramy– krátké pointované veršované skladby. Většinou se jedná o kritiku, parodii, či satiru. Havlíček je definuje: „Epigramy jsou malinké nádoby, do kterých vztek svůj nalévám, aby mi srdce nežral“. Epigramy– krátké pointované veršované skladby. Většinou se jedná o kritiku, parodii, či satiru. Havlíček je definuje: „Epigramy jsou malinké nádoby, do kterých vztek svůj nalévám, aby mi srdce nežral“. Duch Národních novin Duch Národních novin

8 Práce s textem Jehly, špičky, sochory a kůly stesal skoval zostřil sebral kvůli vojně s hloupostí a zlobou místo šavel Borovský Havel Nechoď, Vašku, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohu zláme. Odkud vzalo - zkouším žáky - jméno Rakous počátek? Od raků, neb oni taky chodí pořád nazpátek. Na kříž reformátora byla metoda stará, dnes však svět pověsí spíš na reformátora kříž. Pomodli se, Čechu, k svatému Vojtěchu, by tě vzaly samostatné národy do cechu. Jehly, špičky, sochory a kůly stesal skoval zostřil sebral kvůli vojně s hloupostí a zlobou místo šavel Borovský Havel Nechoď, Vašku, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohu zláme. Odkud vzalo - zkouším žáky - jméno Rakous počátek? Od raků, neb oni taky chodí pořád nazpátek. Na kříž reformátora byla metoda stará, dnes však svět pověsí spíš na reformátora kříž. Pomodli se, Čechu, k svatému Vojtěchu, by tě vzaly samostatné národy do cechu.

9 Otázky k textu.. 1.) Vypiš z textu vlastní jména. 1.) Vypiš z textu vlastní jména. 2.) Co znamená slovo cech? 2.) Co znamená slovo cech? 3.) Urči slovesné kategorie u slovesa sklouzne. 3.) Urči slovesné kategorie u slovesa sklouzne. 4.) Urči mluvnické kategorie u slova reformátora. 4.) Urči mluvnické kategorie u slova reformátora. 5.) Urči u sloves v prvním odstavci vidy. 5.) Urči u sloves v prvním odstavci vidy. 6.) Napiš synonyma ke slovům – hloupost 6.) Napiš synonyma ke slovům – hloupost - počátek - počátek - led - led


Stáhnout ppt "Karel Havlíček Borovský Zakladatel satiry. Karel Havlíček Borovský Karel Havlíček Borovský, též Havel, vlastním jménem Karel Havlíček, (31. října 1821."

Podobné prezentace


Reklamy Google