Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hydromechanika Hydrostatický tlak, síla na dno nádrže 05 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hydromechanika Hydrostatický tlak, síla na dno nádrže 05 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."— Transkript prezentace:

1 Hydromechanika Hydrostatický tlak, síla na dno nádrže 05 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz

2 Anotace Materiál seznamuje žáky s pojmem hydrostatický tlak a se silovým působením na dno nádrže. Umožňuje použití pro samostatnou práci. Je možné jej poskytnout nepřítomným žákům. AutorIng. Martin Hendrych (Autor) Jazykčeština Očekávaný výstup23-41-M/01 Strojírenství Speciální vzdělávací potřeby- žádné - Klíčová slovaHydrostatický tlak, síla na dno, přetlak na dno Druh učebního materiáluprezentace Druh interaktivitykombinované Cílová skupinažák Stupeň a typ vzděláváníodborné vzdělávání Typická věková skupina16 - 19 let Vazby na ostatní materiályje součástí STR_TEM_Hydromechanika

3 Hydrostatický tlak – tlak na dno nádrže Nádrž s kapalinou o hustotě.

4 Hydrostatický tlak – tlak na dno nádrže Hydrostatický tlak – je tlak sloupce kapaliny o výšce h. Celkový absolutní tlak na dno nádrže je dán součtem barometrického tlaku a hydrostatického tlaku. Hydrostatický tlak Celkový absolutní tlak na dno

5 Hydrostatický tlak – tlak na dno nádrže Přetlak na dno Hydrostatický tlak je totožný s přetlakem, který působí na dno nádrže.

6 Síla na dno otevřené nádrže Síla působící na dno otevřené nádrže

7 Síla na dno otevřené nádrže Síla namáhající dno otevřené nádrže se rovná součinu plochy dna a hydrostatického tlaku.

8 Síla na dno otevřené nádrže Příklad: Nádrž na vodu má tyto parametry:

9 Síla na dno otevřené nádrže Vypočítejte: Celkový absolutní tlak na dno Hydrostatický tlak na dno Sílu namáhající dno

10 Literatura a zdroje informací VONDRÁČEK, Vlastimil, Ivo STŘEDA, Vladimír MAMULA a Miloš HLINKA. MECHANIKA IV: Mechanika tekutin a termomechanika. první. Praha: SNTL, 1978.


Stáhnout ppt "Hydromechanika Hydrostatický tlak, síla na dno nádrže 05 Ing. Martin Hendrych Technická mechanika www.zlinskedumy.cz."

Podobné prezentace


Reklamy Google