Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Eduard Petiška Český jazyk 6. ročník ZŠ Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Eduard Petiška Český jazyk 6. ročník ZŠ Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci."— Transkript prezentace:

1 Eduard Petiška Český jazyk 6. ročník ZŠ Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci Operačního programu VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST

2 Eduard Petiška (14. 5. 1924 - 6. 6. 1987) Eduard Petiška (14. 5. 1924 - 6. 6. 1987) Eduard Petiška byl básník a prozaik, autor literárních adaptací a pohádek pro děti, překladatel. Pocházel z úřednické rodiny, dětství prožil v Čelákovicích u Prahy. Gymnázium studoval v Brandýse nad Labem, které absolvoval v roce 1943. Hned po absolvování gymnázia byl totálně nasazen.

3 Po válce vystudoval na FF UM v Praze germanistiku a srovnávací literatury. O roku 1948 žil v Brandýse nad Labem jako spisovatel z povolání. Eduard Petiška spolupracoval s Československým rozhlasem a televizí, psal pro dětské časopisy. Překládal i z němčiny (J.W. Goethe, H. Heine aj.), psal odborné texty, eseje a předmluvy.

4 O díle Eduarda Petišky: Eduard Petiška vstoupil do literatury jako lyrický básník a k básnické tvorbě se vracel po celý život.

5 Dílo Eduarda Petišky: Poezie Oči vzlétajícího času – 1946 Pražské orchestry – 1947 Slunce – 1949 Okamžiky – 1957, patnáct básnických příběhů z nemocničního prostředí. Autor v nich uvažuje nad tragikou lidských osudů.

6 Próza: Těžiště Petiškovy činnosti spočívá hlavně v próze. Romány: Než umírají muži – 1960, generační román s autobiografickými rysy z doby první republiky a protektorátu Pomerančové šaty – 1962 Soudce Knorr – 1967 Hrdinův pátek – 1968 Štěstí, moc a hvězdy – 1975 Průvodce mladého muže manželstvím – 1981

7 Povídkové soubory: Hotel pro cizince – 1964, příběhy obyčejných lidí Svatební noci – 1972, o lásce, milostném vztahu a milostných konfliktech Svět plný lásky – 1979 Pohyb květin a jiné radosti a potíže – 1981, o citové a morální odpovědnosti člověka za své skutky

8 Tvorba pro děti a mládež: Leporela : O jabloňce – 1954, aj. Jak krtek ke kalhotkám přišel Pohádkový dědeček – 1958 Birlibán – 1959 Martínkova čítanka

9 Kulturně výchovný význam mají Petiškovy úpravy českých a cizích pověstí a bájí: Staré řecké báje a pověsti – 1958 Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie – 1979 Příběhy starého Izraele – 1990 Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy – 1968 Čtení a hradech, zámcích a městech - 1984

10 Zápis! Eduard Petiška – český básník, prozaik, překladatel Dílo: Staré řecké báje a pověsti Příběhy, na které svítilo slunce Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy Čtení o hradech Čtení o zámcích a městech

11 Úkoly: Přečtěte si z knihy Staré řecké báje a pověsti báji o Sisyfovi a odpovězte na následující otázky: a) co znamená, když se řekne „sisyfovská práce“ ? b) také jste museli někdy vykonat bezvýslednou práci? c) znáte ještě nějaká jiná úsloví, např. Jobova zvěst, Tantalova muka?

12 Eduard Petiška 6. ročník ZŠ Použitý software: držitel licence - ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. Windows XP Professional internet Autor: Mgr. Květa Jeníčková ZŠ J. J. Ryby v Rožmitále p.Tř. (www.zsrozmital.cz)


Stáhnout ppt "Eduard Petiška Český jazyk 6. ročník ZŠ Základní škola Jakuba Jana Ryby Rožmitál pod Třemšínem Efektivní výuka pro rozvoj potenciálu žáka projekt v rámci."

Podobné prezentace


Reklamy Google