Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Šikana A Kyberšika. Kyberšikana Kyberšikana  Kyberšikana :SMSky, emaily, chat, sociální sítě, to všechno jsou parádní internetové vymoženosti, díky kterým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Šikana A Kyberšika. Kyberšikana Kyberšikana  Kyberšikana :SMSky, emaily, chat, sociální sítě, to všechno jsou parádní internetové vymoženosti, díky kterým."— Transkript prezentace:

1 Šikana A Kyberšika

2 Kyberšikana Kyberšikana  Kyberšikana :SMSky, emaily, chat, sociální sítě, to všechno jsou parádní internetové vymoženosti, díky kterým si můžeš stále psát s kamarády anebo jen tak kecat s virtuálními známými.Podobně jako ve škole nebo třeba v partě se ti ale i na Internetu může stát, že se s někým zrovna neshodneš nebo že ti dokonce někdo nadává. To není nikomu příjemné, nejhorší ale je, když to trvá dlouho. V takových případech se dokonce mluví o šikaně a to už není žádná legrace. Přečti si, jak s kyberšikanou zatočit.

3 Šikana  Šikanování je jakékoliv chování, jehož záměrem je ublížit, ohrozit nebo zastrašovat žáka, případně skupinu žáků. Spočívá v cílených a opakovaných fyzických a psychických útocích jedincem nebo skupinou vůči jedinci či skupině žáků, kteří se neumí nebo z nejrůznějších důvodů nemohou bránit. Zahrnuje jak fyzické útoky v podobě bití, vydírání, loupeží, poškozování věcí, tak i útoky slovní v podobě nadávek, pomluv, vyhrožování či ponižování. Může mít i formu sexuálního obtěžování až zneužívání. Ta zahrnuje útoky pomocí e-mailů, sms zpráv, vyvěšování urážlivých materiálů na internetové stránky apod. Šikana se projevuje i v nepřímé podobě jako demonstrativní přehlížení a ignorování žáka či žáků třídní nebo jinou skupinou spolužáků.

4 Jaký je rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou  Už ze samotného názvu kyberšikana je zřejmé, že se jedná o specifický druh šikany. Na rozdíl od klasické šikany tváří v tvář, nabízí kyberšikana agresorům nejenom jiné nástroje ubližování, ale specifika virtuální reality obměňují charakter celého procesu šikanování, včetně rolí agresora a oběti.

5

6 Právní následky  Šikana může naplňovat skutkovou podstatu trestných činů (omezování osobní svobody, krádeže, ublížení na zdraví, poškozování cizí věci, vydírání, loupeže, rasově motivované skutky, znásilnění, pohlavní zneužívání).  Osoba mladší 15ti let není trestně odpovědná, ale soud pro mládež ji může uložit podle zákona č. 218/2003 Sb., (o soudnictví ve věcech mládeže) některá z následujících opatření: dohled probačního úředníka zařazení do terapeutického, psychologického nebo jiného vhodného výchovného programu ve střediscích výchovné péče ochranná výchova  Trestní odpovědnost mladistvých (15-18 let) je posuzována soudy pro mládež podle zákona č. 218/2003 Sb. s ohledem na jejich rozumovou a mravní vyspělost osoby, proti níž se vede trestní řízení.  Po dovršení 18ti let věku jsou osoby plně trestně odpovědné a projednávají se běžným způsobem v trestním řízení.

7 Takhle vypadá realita

8 Zpracoval: Libor Orlita, 8.B Zdroj: www.saferinternet.cz


Stáhnout ppt "Šikana A Kyberšika. Kyberšikana Kyberšikana  Kyberšikana :SMSky, emaily, chat, sociální sítě, to všechno jsou parádní internetové vymoženosti, díky kterým."

Podobné prezentace


Reklamy Google