Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Snellův zákon lomu Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PaedDr. Pavel Kovář.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Snellův zákon lomu Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PaedDr. Pavel Kovář."— Transkript prezentace:

1 Snellův zákon lomu Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PaedDr. Pavel Kovář Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika 1 DUM Název školy a adresaStřední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, 76502 Otrokovice Číslo projektuCZ.1.07/1.5.00/34.0445 /2 AutorPaedDr. Pavel Kovář Označení DUM VY_32_INOVACE_SOSOTR-In-F/2-MA-3/2 Název DŮMSnellův zákon lomu Stupeň a typ vzděláváníStředoškolské vzdělávání Kód oboru RVP36-52-H/01 Obor vzděláváníInstalatér Vyučovací předmětFyzika Druh učebního materiáluVýukový materiál Cílová skupinaŽák, 16 – 17 let Anotace Výukový materiál je určený k frontální výuce náplň: animovaná ukázka Snellova zákona lomu Vybavení, pomůckyDataprojektor Klíčová slovaSnellův zákon lomu, optické prostředí, index lomu Datum25. 3. 2013

3 Snellův zákon lomu Náplň výuky (obsah hodiny) Snellův zákon lomu Prostředí opticky husté Prostředí opticky řídké Absolutní a relativní index lomu Ukázka lomu paprsku při přechodu ze vzduchu do vody – laser – kádinka Vysvětlení a analýza jevu – jednoduchý příklad + řešení

4 Snellův zákon lomu animace – PaedDr. Pavel Kovář

5 k Prostředí opticky řidší – např. vzduch, vakuum – světlo se zde šíří maximální rychlostí c = 3. 10 m/s 8 α β Prostředí opticky hustší – světlo se zde šíří nižší rychlostí, než je rychlost světla ve vakuu. Poměr obou rychlostí určuje tzv. index lomu – bezrozměrné číslo větší než 1. Přichází-li paprskek z prostředí opticky řidšího do prostředí opticky hustšího, nastává LOM KE KOLMICI

6 1.Co je to index lomu? 2.Popiš prostředí optická hustší a opticky řidší. 3.Kdy nastává lom ke kolmici? 4.Kdy nastává lom od kolmice? 5.Co je to Brewsterův úhel? 6.Co je to totální odraz? Kontrolní otázky:

7 Seznam obrázků: Obr. 1: vlastní

8 Seznam použité literatury:

9 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Snellův zákon lomu Střední odborná škola Otrokovice www.zlinskedumy.cz Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PaedDr. Pavel Kovář."

Podobné prezentace


Reklamy Google