Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Technologie a náklady Čtvrtý seminář.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Technologie a náklady Čtvrtý seminář."— Transkript prezentace:

1 Technologie a náklady Čtvrtý seminář

2 Technologie 1. Pojetí a vlastnosti produkčních funkcí Výnosy z rozsahu
Elasticita substituce 2. Volba technologie Maximalizace výstupu při daných zdrojích Minimalizace nákladů pro daný výstup firmy

3 Náklady 1. Odvození funkce nákladů (LTC, STC) ze stezky výstupu firmy
2. Průběh funkcí nákladů při různých typech výnosů z rozsahu 3. Vztah krátkodobých a dlouhodobých nákladů

4 Struktura semináře

5 Stadia výroby v krátkém období
Na základě zadané produkční funkce v krátkém období určete: 1. Od jakého množství práce se začínají prosazovat klesající výnosy? 2. Jakému množství práce odpovídají jednotlivá stádia výroby?

6 Výnosy z rozsahu Určete typ výnosů z rozsahu u několika zadaných produkčních funkcí!

7 Elasticita substituce
Určete hodnotu elasticity substituce pro několik zadaných produkční funkcí!

8 Volba technologie I Maximalizace výstupu
Znáte průběh produkční funkce a znáte též cenu práce i cenu kapitálu. Vypočtěte maximální výstup firmy, pokud znáte výši jejích finančních zdrojů. Minimalizace nákladů Znáte průběh produkční funkce a znáte též cenu práce i cenu kapitálu. Vypočtěte minimální náklady firmy pro zadaný počet jednotek výstupu.

9 Volba technologie II Porovnejte výsledky obou předcházejících úloh a odpovězte na otázky: 1. V obou příkladech je shodná produkční funkce. Ukažte na vypočtených údajích, jaký typ výnosů z rozsahu vykazuje. Použijte k zobrazení situace graf. 2. Naznačte do grafu průběh stezky výstupu firmy.

10 Stezka výstupu firmy Firma používá technologii popsanou zadanou produkční funkcí. Nakreslete stezku výstupu firmy, pokud znáte ceny vstupů

11 Volba technologie a náklady
Vraťte se k výsledkům příkladů k volbě technologie (zadání viz snímek 8). 3. Odvoďte z vypočtených výsledků průběh celkových, průměrných a mezních nákladů. 4. Je kompatibilní průběh zde odvozených nákladových funkcí s předpokladem dokonalé konkurence?

12 Funkce nákladů I Firma používá technologii spojenou se zadanou nákladovou funkcí. Napište funkci (naznačte též v grafu průběh): 1. Celkových variabilních nákladů 2. Celkových fixních nákladů 3. Průměrných variabilních nákladů 4. Průměrných fixních nákladů

13 Funkce nákladů II Firma používá technologii spojenou se zadanou nákladovou funkcí. Napište funkci (naznačte též v grafu průběh): 5. Průměrných nákladů 6. Mezních nákladů 7. Upravte funkci STC tak, aby se jednalo o funkci LTC.


Stáhnout ppt "Technologie a náklady Čtvrtý seminář."

Podobné prezentace


Reklamy Google