Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhZvukové jevy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhZvukové jevy."— Transkript prezentace:

1 ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhZvukové jevy TémaŠíření zvuku Název VY_32_INOVACE_4_25_sireni_zvuku Určení8. ročník AutorMgr. Tomáš Bobál VytvořenoÚnor 2012 Anotace Určeno pro výuku a domácí přípravu žáků. Prezentace seznamuje žáky s rychlostí, odrazem a ohybem zvuku.

2 Šíření zvuku Zvuk se šíří plyny, kapalinami i pružnými pevnými látkami. Rychlost zvuku ve vzduchu je 340 metrů za sekundu. Zvuk se šíří plyny, kapalinami i pružnými pevnými látkami. Rychlost zvuku ve vzduchu je 340 metrů za sekundu. VIDEO – blesk a hrom Vzduch Voda Ocel V kapalinách a v pevných látkách je rychlost zvuku větší. Ve vakuu se zvuk nešíří.

3 Šíření zvuku Příklad 1: V jaké vzdálenosti uhodil blesk, jestliže jsme na hrom čekali 6 s? Příklad 1: V jaké vzdálenosti uhodil blesk, jestliže jsme na hrom čekali 6 s? Zápis: Výpočet: Odpověď: Blesk uhodil ve vzdálenosti 2 km. Srovnej: Rychlost zvuku: Rychlost světla: Srovnej: Rychlost zvuku: Rychlost světla: Světlo je přibližně 900000 krát rychlejší než zvuk.

4 Šíření zvuku Zvuk se může odrážet a ohýbat. Odraz zvuku od velkých ploch způsobuje ozvěnu. Abychom ozvěnu rozpoznali, musí být od nás plocha daleko alespoň 17 m.

5 Šíření zvuku Příklad: Jak daleko je skála, od které se ozvěnou vrátil zvuk za 1,2 s? Příklad: Jak daleko je skála, od které se ozvěnou vrátil zvuk za 1,2 s? Zápis: Výpočet: Ale pozor, 408 m je dráha, kterou zvuk urazil tam i zpět, skála je tedy daleko jen 204 m! Výpočet: Ale pozor, 408 m je dráha, kterou zvuk urazil tam i zpět, skála je tedy daleko jen 204 m! Odpověď: Skála je vzdálena 204 m.

6 Šíření zvuku Zvuk může být také pohlcován. Látky pohlcující zvuk využíváme ke zvukové izolaci např. místností. V okolí rychlostních silnic a železnic se staví protihlukové stěny. Stěny nahrávacích studií bývají pokryty pohlcovači zvuku.

7 Použité zdroje: RAUNER, Karel, Josef PETŘÍK, Jitka PROŠKOVÁ a Miroslav RANDA. NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Fyzika 8: učebnice pro základní školy a víceletá gymnázia. 1. Plzeň: Fraus, 2006. ISBN 80-7238-525-9. MICROSOFT CORPORATION. Obrázky a jiný obsah [online]. 2012 [cit. 2012-01-31]. Dostupné z: http://office.microsoft.com Šíření zvuku


Stáhnout ppt "ŠkolaZákladní škola Zlín, Nová cesta 268, příspěvková organizace Vzdělávací oblastČlověk a příroda Vzdělávací oborFyzika 8 Tematický okruhZvukové jevy."

Podobné prezentace


Reklamy Google