Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

OXIDY Kyslík patří mezi nejrozšířenější prvky. V přírodě se nachází jednak volný, jednak vázaný ve velkém množství sloučenin. Dvouprvkové sloučeniny kyslíku.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "OXIDY Kyslík patří mezi nejrozšířenější prvky. V přírodě se nachází jednak volný, jednak vázaný ve velkém množství sloučenin. Dvouprvkové sloučeniny kyslíku."— Transkript prezentace:

1

2 OXIDY Kyslík patří mezi nejrozšířenější prvky. V přírodě se nachází jednak volný, jednak vázaný ve velkém množství sloučenin. Dvouprvkové sloučeniny kyslíku s jinými prvky nazýváme oxidy.

3 Názvosloví Názvy oxidů jsou dvouslovné. Jsou tvořeny z podstatného a přídavného jména. Podstatné jméno je tvořeno slovem oxid. Přídavné jméno nese název druhého prvku s příponou, která odpovídá příslušnému oxidačnímu číslu. Kyslík v oxidech - vždy oxidační číslo -II. Prvek sloučeniny s kyslíkem má kladné oxidační číslo a přitom součet oxidačních čísel všech atomů v molekule oxidu = 0.

4 Vzorec Pro odvození vzorce nebo názvu oxidu existuje několik metod. A - slučovací poměry B - křížové pravidlo

5 A - Slučovací poměry Oxidační číslokoncovkaSlučovací poměr prvku a oxidu I.-ný2:1 II.-natý1:1 III.-itý2:3 IV.-ičitý1:2 V.- ičný/ - ečný2:5 VI.-ový1:3 VII.-istý2:7 VIII.-ičelý1:4

6 B - Křížové pravidlo Př.: Al III O -II Al 2 III O 3 -II Al 2 O 3 hlinitý oxid 2 x (III) + 3 x (-II) = 0 Pokud lze matematicky krátit, pak je nutné poměr zkrátit. S 2 O 6 poměr 2:6 1:3 = SO 3

7 Významné oxidy CO 2 = oxid uhličitý „skleníkový plyn“ Plynná, bezbarvá, nedýchatelná látka Vznik - hořením uhlíku: C + O 2 → CO 2 Produkt dýchání živočichů / fotosyntéza Součást náplně některých hasících přístrojů, příprava sodové vody, chladící zařízení Přidává se jako E 290 do spousty tzv. perlivých nápojů.

8 Fotosyntéza u rostlin Obr.1

9 Obr.2

10 Významné oxidy SO 2 = oxid siřičitý Bezbarvý plyn, ostře zapáchající Vznik spalováním síry: S + O 2 → SO 2 Znečišťuje ovzduší → kyselé deště Jedovatá, žíravá látka Jako E 22 - konzervační látka (např. výroba sušených meruněk)

11 Významné oxidy CO = oxid uhelnatý - jedovatý, bezbarvý plyn Obr.3 Obr.4

12 Významné oxidy Oxidy dusíku (NO, NO 2, …) = NO X Vznikají činností spalovacích motorů. Kyselé deště Obr.5

13 Obr.6

14 Významné oxidy CaO = oxid vápenatý Bílá práškovitá nebo kusová látka, žíravý Stavebnictví E 529 = látka ošetřující mouku Obr.7Obr.8

15 Použité zdroje Všechny uveřejněné odkazy [cit ]. jsou dostupné pod licencí Creative Commons. Obr.1 Obr.2 Obr.3 Obr.4 https://encrypted- tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTxpl2hEV3uEbYEsXiKNmr8C1NYUSd_sBynNrkUD6rHbqWnhRz-https://encrypted- tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTxpl2hEV3uEbYEsXiKNmr8C1NYUSd_sBynNrkUD6rHbqWnhRz- Obr.5 Obr.6 Obr.7 Obr.8 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a1/GHS-pictogram-acid.svg/600px-GHS- pictogram-acid.svg.pnghttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a1/GHS-pictogram-acid.svg/600px-GHS- pictogram-acid.svg.png Ostatní informace byly vytvořeny z vlastních zdrojů a sady klipart.


Stáhnout ppt "OXIDY Kyslík patří mezi nejrozšířenější prvky. V přírodě se nachází jednak volný, jednak vázaný ve velkém množství sloučenin. Dvouprvkové sloučeniny kyslíku."

Podobné prezentace


Reklamy Google