Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Metrologie 13. přednáška Souřadnicové měřicí přístroje Metrologické laboratoře.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Metrologie 13. přednáška Souřadnicové měřicí přístroje Metrologické laboratoře."— Transkript prezentace:

1 Metrologie 13. přednáška Souřadnicové měřicí přístroje Metrologické laboratoře

2 Měření malých rozměrů Malé rozměry jsou pod 5 mm. Měření malých vnějších rozměrů nečiní těžkosti. Komplikované je měření malých otvorů po 1mm. Prostředky používané pro měření malých otvorů:  kalibry,  kuželové jehly,  mikroskopické, optické,  pneumatické.

3 Měřidla na kontrolu malých rozměrů Kalibry do děr  měřicí část je výměnná a v držáku je držena kleštinovým upínáním. Kuželové měřidlo  základní části jsou výměnné kužely s malou kuželovitostí,  možné rozsahy: 1-2, 2-4, 4-6, 6-8,8-10,  vhodné pro průchozí díry. Dutinoměr na malé otvory  měřidlo se nastavuje na jmenovitý rozměr,  měřicí doteky jsou výměnné a rozměrově odstupňovány (po 0,5 nebo 1 mm),  pracovní část doteků je tvořena polokoulemi.

4 Měřidla na kontrolu malých rozměrů Opticko mechanická hlavice  bývá příslušenstvím universálního nebo dílenského mikroskopu,  umožňuje měřit otvory do 2 mm,  měří se mechanickým dotekem. Mikroskopy  mikroskopy se dají měřit malé otvory bud bezdotykově nebo pomoci mechanického dotyku,

5 Měření velkých rozměrů Velké rozměry ve strojírenství jsou nad 500 m. Měření provádí velké potíže:  průvodní jevy ovlivňují výsledek měření,  chybí vhodná a cenově dostupná měřicí technika,

6 Měřidla pro měření velkých rozměrů Ocelová měřítka  méně přesné měření (na mm) Odpichy  pro měření vnitřních rozměrů, k přenosu míry a k měření od pomocných základen,  používají se odpichy pevné, vysouvací, mikrometrické a skládací. Měřicí pásma  pro měření nad 6000 mm,  výhodou je malá hmotnost, jednoduchost,  při měření se používá přímé měření a opásání.

7 Měřidla pro měření velkých rozměrů Měření odvalem  princip spočívá ve zjišťování parametru obrobku pomocí odvalovacího kolečka  lze použít až do průměru 20 000mm Pevná měřidla  zjišťujeme zda rozměr součásti je v tolerančním poli či nikoliv, pro rozměry 2000-3000 mm. Mikrometrická měřidla  do 3000 mm, přesnost 0,01mm. Měřidla s číselníkovým úchylkoměrem  příklad použití na obr.  přesnost této metody je velká

8 Měřidla pro měření velkých rozměrů Měření od pomocných měřických základen  používá se tehdy, má-li se měřit rozměr, který je dostupný měřidly přímo obtížně měřitelný nebo neměřitelný,  pomocná měřická základna je umístěna uvnitř obrobku,  odpichem se změří vzdálenost a, mikrometrem d,  na 2. obrázku je pomocná měřická základna je vně obrobku  d je přesně definovaný průměr, pak se změří a a po vyjmutí válce z upnutí se změří b.

9 Souřadnicové měřicí stroje představují jednu z nejvýznamnějších inovací v měření, vznikly z důvodu potřeby měřit velmi složité součásti v automobilovém a leteckém průmyslu, princip spočívá ve vhodně stanovených základních bodech v prostoru a polohy ostatních bodů na měřené součásti.

10 4 základní typy SMS stojanový – malý rozsah měření, laboratorní SMS, výložníkový – dobrá přístupnost k měřenému objektu, pro měření dlouhých součástí, portálový – pro střední a velké rozsahy, dobrá tuhost, vysoká přesnost, mostový – pro největší rozsahy měření, dobrá dostupnost k měřenému objektu.

11 Měřicí systémy SMS Umožňují získat souřadnice snímaných bodů v kartézských souřadnicích v analogovém nebo číslicovém tvaru. Délkové měřicí systémy: závitový hřídel s úhlovým převodníkem – do délky 1,2 m, malé stoupání, jsou uloženy v olejové lázni, Lineární induktosyn – základní měřítko je tvořeno vodičem napájeného proudem, délka jedné vlny je 2 mm, odměřovací krok je 1 μm, Inkrementální délková stupnice – nejrozšířenější odměřovací systém SMS, rozlišitelnost je 1 μm, základní stupnice je na skleněném (kovovém) podkladě a střídavě propouštějí světlo, Laserinterferometr – používá se zřídka, je to drahé a citlivé zařízení, rozlišení 0,01 μm.

12 Snímací systémy SMS Bezdotykové systémy – používají se u automaticky měřicích mikroskopů pracujících v rovině. Dotykovém snímače – využívají se elektrokontaktní snímací systémy, které dělíme:  systémy spínacího typu – v okamžiku dotyku vyšle signál k zastavení pohybu a odečte se souřadnice a současně se ozvy zvukový signál.  systémy měřicího typu – konstrukčně složitější, snímací hlava pracuje jak ve statickém, tak i v dynamickém režimu.

13 Metrologické laboratoře Pracovní prostory  teplota, vlhkost, prašnost, dostatek prostoru, prostor bez vibrací. Přístrojové vybavení  vybavení musí splňovat všechny parametry požadované při akreditaci. Technická způsobilost  personální obsazení, řízení a organizace, prostory a zařízení, pracovní postupy. Požadavky na stavební provedení  mechanické vlivy,  bezprašnost,  podlahy,  osvětlení,  teplota,  klimatizace,  ochrana před elektromagnetickým zářením,  rozvody energií.

14 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Metrologie 13. přednáška Souřadnicové měřicí přístroje Metrologické laboratoře."

Podobné prezentace


Reklamy Google