Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

NázevRostliny malpighiotvaré, bukotvaré Předmět, ročník Biologie, 1. ročník Tematická oblast Botanika AnotaceVýklad s fotkami, lze použít i jako materiál.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "NázevRostliny malpighiotvaré, bukotvaré Předmět, ročník Biologie, 1. ročník Tematická oblast Botanika AnotaceVýklad s fotkami, lze použít i jako materiál."— Transkript prezentace:

1 NázevRostliny malpighiotvaré, bukotvaré Předmět, ročník Biologie, 1. ročník Tematická oblast Botanika AnotaceVýklad s fotkami, lze použít i jako materiál k samostudiu Klíčová slova malpighiotvaré, bukotvaré, plod, řád, čeleď, plodenství, květenství AutorPaedDr. Svatava Rozsypalová Datum22.5.2013 ŠkolaGymnázium Jana Opletala, Litovel, Opletalova 189 ProjektEU peníze středním školám, reg. č.: CZ.1.07/1.5.00/34.0221

2 Řád: MALPIGHIOTVARÉ Čeleď: vrbovité Zástupci: -vrba bílá (Salix alba) - kůra obsahuje kyselinu salicylovou (aspirin) Na jaké problémy se používá? -vrba jíva - rostlina dvoudomá (Jakou barvu má květenství samčí a samičí?)

3 Foto: Svatava Rozsypalová Jde o květenství samčí nebo samičí?

4 - topol osika (Proč se říká, třeseš se jako osika?) - topol černý – kosočtvercovitý list - topol bílý (linda) – kůra šedobílá, laločnatý list, na rubu šedobílý (Kde se topoly sází a proč?)

5 Řád: BUKOTVARÉ Čeleď: bukovité - buk lesní (Fagus sylvatica) - šedá hladká kůra, vejčité listy, bukvice (Co víš o plodech?) - buk splývavý - buk střihanolistý

6 -dub zimní - drnák, žaludy přisedlé, čepel listu sbíhá k řapíku -dub letní – křemelák, čepel listu u řapíku zaoblená, žaludy na stopce (Jak označujeme žaludy jako plody?)

7 Foto: Svatava Rozsypalová Dub letní

8 Čeleď: břízovité - jednopohlavné květy - bříza bílá – sněhobílá popraskaná borka, výrazné lenticely (K čemu slouží lenticely? Co víte o použití březové kůry?) - olše lepkavá – mladé listy lepkavé, čepel na vrcholu uťatá, plodenství šišticovité

9 - líska obecná – samičí květenství nenápadné v podobě pupenů s červenými bliznami, samčí květenství jehnědovité (Co je plodem a k čemu se využívá?)

10 Foto: Svatava Rozsypalová O jaký strom jde?

11 Zdroje: 1. Jelínek, J., Zicháček, V. Biologie pro gymnázia. 9. vydání.Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2007. 575 s. ISBN 978-80-7182-213-4 2. Martinovský, J. Klíč k určování stromů a keřů. 1. vydání.Praha: Státní pedagogické nakladatelství, n.p., v Praze, 1983. 208 s. 14-365-83


Stáhnout ppt "NázevRostliny malpighiotvaré, bukotvaré Předmět, ročník Biologie, 1. ročník Tematická oblast Botanika AnotaceVýklad s fotkami, lze použít i jako materiál."

Podobné prezentace


Reklamy Google