Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

AnotacePrezentace, která se zabývá měřítkem mapy. AutorMgr. Václav Simandl JazykČeština Očekávaný výstupŽáci přepočítávají měřítka. Speciální vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "AnotacePrezentace, která se zabývá měřítkem mapy. AutorMgr. Václav Simandl JazykČeština Očekávaný výstupŽáci přepočítávají měřítka. Speciální vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 AnotacePrezentace, která se zabývá měřítkem mapy. AutorMgr. Václav Simandl JazykČeština Očekávaný výstupŽáci přepočítávají měřítka. Speciální vzdělávací potřebyNe Klíčová slovaMěřítko, převody jednotek. Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivityVýklad Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníZákladní vzdělávání – 2. stupeň Typická věková skupina12-15 let Celková velikost / datum267 kB soubor.doc (MS PowerPoint) / září IDENTIFIKÁTOR MATERIÁLU: EU

2 Poměr Měřítko mapy.

3 Mapy a plány Plány map nejsou ve skutečné velikosti. Obr. 1 © Václav SimandlObr. 2 © Václav Simandl Obr. 3 © Václav Simandl

4 Měřítko Na každém plánu či mapě je uvedeno měřítko. Je to poměr velikosti na mapě ku skutečnosti. 1 : a měřítko 1 cm na mapě a cm ve skutečnosti a – krát menší než ve skutečnosti Obr. 4 © Václav Simandl

5 Určení skutečné velikosti Převedeme vše na stejné jednotky (uvádí se většinou v cm). Měřítko 2 : cm na mapě je cm ve skutečnosti. (20 000cm = 0,2km) 1 cm na mapě je cm = 0,1km.

6 Určení měřítka mapy 2 km ve skutečnosti je 2 cm na mapě. Převedeme vše na stejné jednotky (cm). (2 km = cm) Zapíšeme v poměru: 2 : Převedeme na 1 : a (vydělím dvěmi). 1 :

7 Zjištění vzdálenosti na mapě Měřítko musíme zmenšit na tvar 1 : a Mějme 3 km ve skutečnosti a mapu v měřítku 1 : Převedeme na stejné jednotky: 3km = Poměr vynásobíme se skutečnou vzdáleností 1: ,5 cm. 2

8 Příklad 1 : ( 1 : 0,5 km ) 1 cm = 0,5 km 5 cm = 5. 0,5= 2,5km Poklad je vzdálen 2,5km od baráčku. 8cm : 1km (1km = ) 8 : : Měřítko druhé mapy je 1 : Tomáš našel dvě mapy pokladu. 1.mapa měla měřítko 1 : a poklad byl vzdálen od baráčku 5cm, jak je vzdálen? 2.mapa má vzdálenost k pokladu 8cm a skutečně 1km, jaké je měřítko?

9 Čerpáno Obr vlastní zdroje (© Václav Simandl) Copyright Václav Simandl, září 2011.

10 Metodický pokyn Pedagog se řídí pokynu autora v prezentaci. Seznámí postupně s látkou a poté kliknutím se ukáží vztahy, grafické znázornění, vzorce, postup, pokračování či výsledek. U jednotlivých listů probíhá myšlenková mapa, diskuse nebo vysvětlení či doplnění látky.


Stáhnout ppt "AnotacePrezentace, která se zabývá měřítkem mapy. AutorMgr. Václav Simandl JazykČeština Očekávaný výstupŽáci přepočítávají měřítka. Speciální vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google