Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Hospodářský zeměpis Česká republika: Kraj Vysočina Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Hospodářský zeměpis Česká republika: Kraj Vysočina Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii."— Transkript prezentace:

1

2 Hospodářský zeměpis Česká republika: Kraj Vysočina Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii T.G. Masaryka, Kostelec nad Orlicí

3 rozloha: 6 795 km 2 krajské město: Jihlava hejtman: MUDr. Jiří Běhounek počet obyvatel: 515 864 hustota zalidnění: 76 obyvatel/km 2 nejvyšší bod: Javořice (837m. n. m.) životní prostředí: velmi dobré, čisté počet okresů: 5 Jihlava Havlíčkův Brod Pelhřimov Žďár nad Sázavou Třebíč Vysočina a hlavní město Praha jsou jediné dva samosprávné kraje v Česku, které nemají v názvu stanoveném ústavním zákonem slovo „kraj“. Základní údaje:

4 znak kraje vlajka kraje

5 Vysočina leží v oblasti Českomoravské vrchoviny. V Jihlavských vrších (Javořické pahorkatině) se nachází nejvyšší hora Javořice (837 m). Jen o metr nižší je vrchol Devět skal ve Žďárských vrších. Návštěvníci zde naleznou také dvě chráněné krajinné oblasti, kterými jsou Žďárské vrchy a Železné hory. Povrch: Děvet skal Javořice

6 Vodstvo: Rozvodí moří táhnoucí se od severovýchodu na jihozápad dělí kraj na dvě téměř stejné části. Úmoří Severního moře do kraje zasahuje povodím Labe, Labe samo však krajem neprotéká a vody do něj odtékají řadou menších řek, z nichž k těm důležitějším patří Sázava. Obdobně jihovýchodní polovina kraje patří k úmoří Černého moře a povodí Dunaje, ale do kraje povodí zasahuje menšími řekami, např. Svratkou či Jihlavou. SázavaSvratka

7 V kraji se uplatňuje dřevozpracující, sklářský, strojnický, kovodělný, textilní, nábytkářský a potravinářský průmysl. V zemědělství jsou na Vysočině výjimečně příznivé podmínky pro produkci mléka, brambor a řepky olejky. Leží zde rozsáhlé hospodářské lesy. Je zde jaderná elektrárna Dukovany a vodní nádrž Dalešice. Hospodářství: Dukovany Dalešice

8 Krajem prochází dálnice D1 z Prahy do Brna a dvě mezinárodní silnice: E59 (Jihlava - Vídeň - Záhřeb) a E55 (České Budějovice - Třeboň - Humpolec). Doprava:

9 JIHLAVA Jihlava, založená ve 13. století jako hornické město s těžbou stříbra, je od roku 1982 městskou památkovou rezervací a od roku 2000 centrem kraje Vysočina. Město má přes 50 tisíc obyvatel a od roku 2004 Vysokou školu polytechnickou. V Jihlavě je významný průmysl, zoologická zahrada a vaří se zde pivo Ježek.

10 Památky Jihlavy RADNICE KOSTEL SV. IGNÁCE KATAKOMBY BRÁNA MATKY BOŽÍ KAPLE SV. DUCHA KOSTEL SV. JAKUBA

11 HAVLÍČKŮV BROD Žije zde necelých 25 000 obyvatel. Kostel Nanebevzetí Panny Marie náměstí

12 PELHŘIMOV Žije zde cca 17 000 obyvatel. náměstí zámek

13 ŽĎÁR NAD SÁZAVOU Město má okolo 24 000 obyvatel. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

14 TŘEBÍČ Třebíč má téměř 39 000 obyvatel. Kaple Povýšení sv. Kříže

15 www.wikipedie.cz www.google.cz Zdroje:


Stáhnout ppt "Hospodářský zeměpis Česká republika: Kraj Vysočina Hospodářský zeměpis Centrum pro virtuální a moderní metody a formy vzdělávání na Obchodní akademii."

Podobné prezentace


Reklamy Google