Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Švýcarsko vlajka a znak. Švýcarská konfederace Švýcarsko je vnitrozemský stát v západní části střední Evropy o rozloze 41 293 km2. Je to federativní republika,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Švýcarsko vlajka a znak. Švýcarská konfederace Švýcarsko je vnitrozemský stát v západní části střední Evropy o rozloze 41 293 km2. Je to federativní republika,"— Transkript prezentace:

1 Švýcarsko vlajka a znak

2 Švýcarská konfederace Švýcarsko je vnitrozemský stát v západní části střední Evropy o rozloze 41 293 km2. Je to federativní republika, administrativně se dělí na 20 kantonů a 6 polokantonů s vysokým stupňem samosprávy. Švýcarsko má významné mezinárodní postavení, které je posilováno jeho neutralitou. Hlavní město Bern je sídlem vlády, parlamentu a prezidenta. Významným sídlem mezinárodních organizací je Ženeva – evropské sídlo OSN a Mezinárodního červeného kříže.

3 Alpy Přírodní poměry Asi 70% území Švýcarska má horský až velehorský ráz. Jižní až střední část státu vyplňují velehorská pásma Alp. Na hranicích s Itálií jsou Pevninské Alpy s nejvyšší horou Piz Dufour (4 634 m.n.m.).

4 Alpy

5 Švýcarský národní park

6 Vysoké hory Ve Švýcarsku je celkem 74 čtyřtisícovek, z nichž 12 nejvyšších se nachází ve Walliských Alpách se světově známým vrcholem Matterhornu (4.478 m) v lyžařském středisku Zermatt. Z Grindelwaldu se ozubenou dráhou dostanete na Jungfraujoch (3.454 m), nejvyšší lanovku Evropy.

7 Obyvatelstvo Počet obyvatel: 7 100 000. Švýcarsko má jazykově i nábožensky rozmanité obyvatelstvo, s vysokým podílem cizinců. Obyvatelstvo tvoří Švýcaři (91%) a cizí státní příslušníci – hlavně z Turecka, Španělska a Portugalska. Ve Švýcarsku jsou 4 úřední jazyky: němčina(64%), francouzština(19%), italština(8%) a rétorománština(0,6%). Střední délka života obyvatel Švýcarska je jedna z nejvyšších na světě. Švýcarsko nemá žádné milionové město.

8 Sporty Turistika Cyklistika a cykloturistika TuristikaCyklistika a cykloturistika Vodní sporty Zimní sporty – nejen lyžování Vodní sporty Ostatní sporty Golf Paragliding Tenis Jízda na koni (Roger Federer)

9 Hospodářství Vysoce rozvinutý průmyslově-zemědělský stát, jedno z hlavích bankovních a finančních center světa. Švýcarsko patří k nejbohatším zemím, HDP na obyvatele je zde největší na světě.

10 měna Švýcarský frank

11 průmysl Nejvýznamnějším oborem je průmysl strojírenský (hodinky, optika, elektrotechnika). Další průmyslové obory: chemický (barvy, laky, kosmetika), potravinářský – Nestlé (máslo, sýry, čokoláda), textilní a papírenský.

12 Největsí města Luzern Montreux Neuchatel – Neuenburg Schaffhausen Sion Solothurn St. Gallen St. Moritz Winterthur Zermatt Ženeva (Genf) Appenzell Basilej (Basel) Bellinzona BernBern (hlavní) Brig Curych (Zürich) Chur Davos Fribourg Interlaken Lausanne Lugano

13 Zajímavá místa Regiony Eiger, Mönch a Jungfrau Engadin Jura Luganské jezero (Lago di Lugano) Neuchatelské jezero Bodamské jezero (Bodensee) Region Heidiland Švýcarský národní park Údolí sýru Gruyére Údolí Emmental Údolí řeky Rhone Vierwaldstättské jezero Walliské Alpy Ženevské jezero (Lac Léman)

14 podnebí Průměrné teploty ve Švýcarsku se pohybují mezi 20 -25 °C v létě, 2 - 6 °C v zimě a 7 - 14 °C na jaře a na podzim.

15 Díííky za pozornost

16 Filip Šneider, 5.A


Stáhnout ppt "Švýcarsko vlajka a znak. Švýcarská konfederace Švýcarsko je vnitrozemský stát v západní části střední Evropy o rozloze 41 293 km2. Je to federativní republika,"

Podobné prezentace


Reklamy Google