Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MRKEV OBECNÁ Daucus carota. Historie mrkve  Mrkev pochází z Asie-Afghánistánu, Íránu a Pákistánu  V 10. století se rozšířila až do Indie a v 12. století.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MRKEV OBECNÁ Daucus carota. Historie mrkve  Mrkev pochází z Asie-Afghánistánu, Íránu a Pákistánu  V 10. století se rozšířila až do Indie a v 12. století."— Transkript prezentace:

1 MRKEV OBECNÁ Daucus carota

2 Historie mrkve  Mrkev pochází z Asie-Afghánistánu, Íránu a Pákistánu  V 10. století se rozšířila až do Indie a v 12. století do Západní Evropy a Číny.  Latinský název je Daucus carota

3 Vitamíny a léčivé účinky  Mrkev zlepšuje zrak a chrání oči před šeroslepostí.  Obsahuje vitamíny A a B-karolu, vlákninu, plafonoidy a jiné vitamíny.  Mrkev zabraňuje tvorbě rakovinotvorných částic v tlustém střevě.  Dále obsahuje stopové prvky:draslík,sodík,vápník,hořčík,síra,fosfor,lithium, mangan,měď,kobalt,železo,zinek,jód a bor  Obsahuje i jiné vitamíny ale ty se mi sem už nevejdou protože je jich strašně moc

4 Popis rostliny  Mrkev je rostlina z čeledi miříkovitých pěstovaná jako kořenová zelenina.Blízkým příbuzným mrkve je pastiňák.  Dvouletá rostlina dorůstající výšky až 30-100 cm.Lodyhy jsou větvené, podélně rýhované, srstnaté a štětinaté.Květenství je složený okolík s 20-40 kolíky.

5 Zde jsou nějaké obrázky mrkve

6 Jak lze připravit mrkev  Mrkev chutná skvěle syrová v různých salátech i tepelně upravená v polévkách nebo hlavních jídlech. Mrkev se dá použít i jako příloha a připravit se dušením, vařením. Lze ji péct i smažit

7 Pěstování mrkve  Vysévá se brzy zjara do rozmrzlé a oschlé půdy.Nesmí se vysévat moc hluboko asi 1-1,5 cm do řádků vedle sebe s mezerou asi 5 cm.Stojí-li hustě vedle sebe tak se musí protrhávat.Sklízí se na podzim.Pěstuje se 3-6 měsíců od výsevu.Ideální hlíny jsou písčité a písčitohlinité.

8 Škůdci  Pochmurnatka mrkvová:dlouhá štíhlá muška napadající mrkve petržele a pastináky.Napadená rostlina zaostává v růstu listy žloutnou a za čas uschnou docela.Jako ochrana se používá Basudin 10 G nebo Diazinon 10 G.  Merule mrkvová:vajíčka kladou na list,nymfy sají podél listů.Ošetřuje se hned po prvních příznacích zkadeření listů.Jako ochrana se používá Sumithion Super.Ošetření je nutné po 7-10 dnech opakovat.

9 Blízký příbuzný mrkve obecné Blízký příbuzný mrkve obecné Pastinák  Popis:Dvouletá až vytrvalá,30-100 cm vysoká rostlina.Lodyha- přímá,hranatá,rýhovaná,chlupatá,větvená.Listy jednoduše zpeřené.Okolík s 5-18 kolíčky.  Rozšíření:Původně jen na Kavkaze,Blízkém východě a ve střední Asii.Poté v celé Evropě,v Americe,Austrálii a poté i v Česku.

10 Pokračování:Pastinák Léčitelství:sbírá se hlavně kořen-obsahuje silici,provitamin A,vitamin B a C,cukry,škrob a další jiné. Léčitelství:sbírá se hlavně kořen-obsahuje silici,provitamin A,vitamin B a C,cukry,škrob a další jiné. Pěstování:Vysévat na jaře(březen) 2-3 cm hluboko do řádků vzdálených asi 30-40 cm.Protrhávat.Kořeny se sklízí na podzim. Pěstování:Vysévat na jaře(březen) 2-3 cm hluboko do řádků vzdálených asi 30-40 cm.Protrhávat.Kořeny se sklízí na podzim.


Stáhnout ppt "MRKEV OBECNÁ Daucus carota. Historie mrkve  Mrkev pochází z Asie-Afghánistánu, Íránu a Pákistánu  V 10. století se rozšířila až do Indie a v 12. století."

Podobné prezentace


Reklamy Google