Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální učební materiál vznikl v rámci projektu "Inovace + DVPP", EU peníze do škol, CZ.1.07/1.4.00/21.3768 Název: AIDS/HIV – Smrtící hrozba 1 Autor:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální učební materiál vznikl v rámci projektu "Inovace + DVPP", EU peníze do škol, CZ.1.07/1.4.00/21.3768 Název: AIDS/HIV – Smrtící hrozba 1 Autor:"— Transkript prezentace:

1

2 Digitální učební materiál vznikl v rámci projektu "Inovace + DVPP", EU peníze do škol, CZ.1.07/1.4.00/ Název: AIDS/HIV – Smrtící hrozba 1 Autor: Mgr. Gabriela Illeová Vzdělávací oblast: Člověk a zdraví Předmět: Výchova ke zdraví Ročník: 8. ročník Základní škola Jindřichův Hradec I, Štítného 121 číslo: VY_32_INOVACE_14 _ 06

3 Anotace DUM je prezentací seznamující s virem HIV a onemocněním AIDS, s příznaky a průběhem onemocnění. (Způsoby přenosu a kontakty pomoci jsou zapracovány samostatně v jiném DUM.) Diskusní formou rozebírá vážnost situace v ČR (snímek č. 7, odpovědi snímek č. 8, 9). Práce s grafem (snímek č. 9, 10) a mapou ČR s počty nakažených vztažených k jednotlivým krajům (snímek č. 12) + úkol (snímek č. 11). Žáci mají za úkol aktualizovat data uvedená v tabulce snímku č. 15 – celosvětová statistika HIV+. Ověřením osvojení informací jsou otázky (snímek č. 19). Domácí příprava na následující vyučovací hodinu (snímek č. 15 a 20).

4 AIDS/HIV SMRTÍCÍ HROZBA 1

5 Co je AIDS? ACQUIRED IMMUNO DEFICIENCY SYNDROME = syndrom získaného imunodeficitu, tj. soubor příznaků vedoucí ke ztrátě imunity, tj. obranyschopnosti organismu Závažné onemocnění poprvé rozpoznané 1981 v USA (5 případů) Rozvinutá forma HIV

6 Co je HIV? HUMAN IMMUNODEFICIENCY VIRUS = virus způsobující ztrátu obranyschopnosti u člověka Obsažen ve všech tělních tekutinách Původce onemocnění AIDS (objeven 1983 dr. Gallo/USA, dr. Montagnier/Fr.) Virus napadá bílé krvinky zodpovídající za tvorbu specifických protilátek proti infekcím, tím selhává imunita a organismus podléhá nejen těžkým infekcím a nádorovým onemocněním, ale ztrácí i odolnost vůči nákazám, které jinak nevyvolávají závažné klinické změny

7 !!!!!!!! ! smrtelná nemoc ! prozatím neexistuje lék k vyléčení nákaza je i v ČR a i zde nakažení umírají my všichni ovlivňujeme šíření nákazy existuje ochrana před nakažením můžeme se chránit

8 Pro zamyšlení Jak závažná je situace ohledně HIV / AIDS v České republice? Kolik typujete nakažených v naší zemi? (následuje graf s reálnými údaji) Zaznamenali jste v tisku, v TV zpravodajství, … v poslední době nějaké zprávy týkající se HIV / AIDS?

9 Proč je téma HIV / AIDS aktuální? ! HIV+ stále mladší pacienti ! nejmladší pacientkou ostravského AIDS centra patnáctiletá dívka ! Česká republika přišla o svůj statut země s nejnižším výskytem HIV v Evropě (2012) ! za rok 2012 největší nárůst počtu infikovaných od roku 1985, 212 nových případů v ČR!!!

10 Osoby žijící s HIV / AIDS v České republice (občané ČR a cizinci s trvalým pobytem) od k

11 Počet osob HIV+ v ČR od začátku epidemie do současnosti

12 Vyhodnocení údajů z grafu Popiš, co vyčteš z grafu (čím se liší údaje grafů snímku č. 9 a 10). !!! Všimni si strmého nárůstu v posledních letech.

13

14 ! POZOR ! počet HIV pozitivních v ČR je počtem zjištěných případů skutečný počet HIV nakažených odhadují odborníci až na trojnásobek či pětinásobek zjištěných případů, Miroslav Hlavatý, tajemník České společnosti AIDS pomoc a ředitel pražského Domu světla až na desetinásobek = !!!

15 Celosvětová statistika HIV+ (r.2007) Žijící s HIV+ AIDS Infikovaní v r Úmrtí v r Děti do 15 let 2,5 mil Dospělí30,3 mil.2,1 mil.1,7 mil. Celkem33,3 mil.2,5 mil.2,1 mil.

16 Úkol pro domácí přípravu Aktualizuj data tabulky, výskyt HIV+ a AIDS nakažených ve světě – rok 2012.

17 HIV / AIDS v číslech pro lepší představu počet nakažených 34 mil. odpovídá počtu obyvatel Kanady každý rok se nakazí dalších 2, 5 mil. lidí denně je to nově infikovaných každou minutu 5 nových případů

18 Příznaky 3-8 týdnů po nákaze dochází asi u 50% infikovaných k primární infekci, projevy připomínající chřipku či mononukleózu (únava, slabost, teplota, horečka, zduření uzlin, kožní vyrážky, bolesti kloubů a v krku, průjmy, …) množství viru v krvi dosahuje maxima a následně klesá působením protilátek vyráběných imunitním systémem

19 Průběh onemocnění Po primární = akutní infekci následuje období bez příznaků = latentní infekce trvající v některých případech i 10 let Virus se množí závratným tempem Imunitní systém přestává být schopen čelit choroboplodným zárodkům dostávajícím se do těla Propuká AIDS Řada fyzických i emociálních problémů (hubnutí, pálení pokožky, rýma, průjem, deprese, tuberkulóza, těžký zánět plic, nádory, rakovina) ! SMRT !

20 Otázky pro shrnutí (domácí příprava na následující vyuč. hodinu) Co je HIV? (kontrola viz snímek č. 5) Co je AIDS? (kontrola viz snímek č. 4) Jaké jsou příznaky onemocnění? (kontrola viz snímek č. 18) Jaký má onemocnění AIDS průběh? (kontrola viz snímek č. 19)

21 Domácí příprava na následující vyuč. hodinu - vyhledej Jaké jsou možnosti léčby? Které oblasti světa mají nejvyšší počty nakažených? Proč?

22 Zdroje Wikipedie: Otevřená encyklopedie: AIDS [online]. c2013 [citováno ]. Dostupný z WWW: Wikipedie: Otevřená encyklopedie: HIV [online]. c2013 [citováno ]. Dostupný z WWW: Tisková zpráva Národní referenční laboratoře pro AIDS, citováno , dostupné z ava_NRL_AIDS_ pdf ava_NRL_AIDS_ pdf a_zprava_ _HIV_AIDS_v_CR_2011.pdf a_zprava_ _HIV_AIDS_v_CR_2011.pdf AIDS_CR_ _grafy.pdf AIDS_CR_ _grafy.pdf Obrázek všech snímků – stužka: citováno , dostupný z


Stáhnout ppt "Digitální učební materiál vznikl v rámci projektu "Inovace + DVPP", EU peníze do škol, CZ.1.07/1.4.00/21.3768 Název: AIDS/HIV – Smrtící hrozba 1 Autor:"

Podobné prezentace


Reklamy Google