Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."— Transkript prezentace:

1 Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant Bělíkova 1387, příspěvková organizace Šablona:III/2 Sada:VY_32_INOVACE_EK.2.12 Rašeliniště Vytvořeno: 05. 11. 2013 Ověřeno:08.11.2013Třída: ESO 2

2 Rašeliniště Vzdělávací oblast:Odborné vzdělávání Předmět:Ekologie Ročník:2. ročník Autor:Bc. Kateřina Tymešová Časový rozsah:např. 1 vyučovací hodina Pomůcky:dataprojektor, notebook Klíčová slova:slatiniště, vrchoviště, bult, šlenk Anotace:Žák se z prezentace dozví vše podstatné o rašeliništních ekosystémech. Prezentace se doporučuje používat společně s pracovními listy.

3 patří mezi mechorosty má schopnost nasát velké množství vody spodní vrstvy odumírají, sesedají se, směrem nahoru rašeliník stále přirůstá Co je rašeliník ? Rašeliniště se podle vyskytujících organismů, polohy, chemického složení apod. dělí na: a)rašeliniště vrchovištní – vzniká v prostředí oligotrofním, s kyselou reakcí, nižší teplotou, nízkou aktivitou MO a s vodou obsahující málo minerálních látek. Obvykle je charakterizováno nepropustným podložím, jehož vlivem pochází prakticky veškerá voda v rašeliništi z atmosférických srážek. b)rašeliniště slatinné – vzniká v prostředí eutrofní, s reakcí neutrální, vyššími teplotami, početnější mikroflóru a se značně mineralizovanými podzemní vodou. Zadržuje menší množství vody.

4 Vznik rašeliniště 1) 2) Navštívili jste někdy rašeliniště? Jak si představujete jeho povrch.

5 Suchomilné druhy (keříčkové vlochyně, vřes a mechy) rostou na kopečcích – bultech. mechy) rostou na kopečcích – bultech. Prohlubně – šlenky se stojící vodou zarůstají vlhkomilnými druhy (rašeliníky, ostřice a suchopýr). Povrch rašeliniště Vegetace šlenků přirůstá rychleji a postupně se vyvyšuje nad okolní povrch do té doby,dokud je dostatečně sycená vodou. Pak jej osídlí suchomilné druhy. Ze šlenků se stávají nové bulty, z bultů se stanou postupně šlenky Načrtněte a popište povrch rašeliniště do svých pracovních listů.

6 Ekologická sukcese na rašeliništích Vysvětlete pojem sukcese a pokuste se seřadit obrázky dle časového sledu.

7 Otázky a úkoly Která rostlina tvoří základ rašeliniště?Která rostlina tvoří základ rašeliniště? rašeliník rašeliník Zařaď ji do systému. Zařaď ji do systému. patří mezi mechorosty patří mezi mechorosty Znáš nějaké příklady využití rašeliny?Znáš nějaké příklady využití rašeliny? lázeňství, zahradničení, topivo.. lázeňství, zahradničení, topivo.. Co si myslíš o těžbě rašeliny? Je nutná? Má Co si myslíš o těžbě rašeliny? Je nutná? Má nějaké negativní následky? nějaké negativní následky? Pokud není uvedeno jinak, jsou použité objekty vlastní originální tvorbou autora. Materiál je určen pro bezplatné používání pro potřeby výuky a vzdělávání na všech typech škol a školských zařízení. Jakékoliv další využití podléhá autorskému zákonu. Veškerá vlastní díla autora (fotografie, videa) lze bezplatně dále používat i šířit při uvedení autorova jména. Použitá literatura


Stáhnout ppt "Digitální výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „EU peníze školám“ Projekt:CZ.1.07/1.5.00/34.0386 „SŠHL Frýdlant.moderní školy“ Škola:Střední škola."

Podobné prezentace


Reklamy Google