Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Sportovní prohlídka jako „preparticipation screening“ – tedy síto na to, koho k závodu akutně nepustit Jiří Radvanský mail:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Sportovní prohlídka jako „preparticipation screening“ – tedy síto na to, koho k závodu akutně nepustit Jiří Radvanský mail:"— Transkript prezentace:

1 Sportovní prohlídka jako „preparticipation screening“ – tedy síto na to, koho k závodu akutně nepustit Jiří Radvanský mail: radvan@lfmotol.cuni.cz

2 Proč je téma náhlé smrti sportovce v médiích téměř každý měsíc, ale v realitě relativně nečetné Vrcholoví sportovci jsou stále mediálně považováni za lidi „superzdravé“, ačkoliv nižší morbiditu ani mortalitu proti průměru rozhodně nemají – náhlá smrt [NS] je u nich mediální událostí. Důkazy o tom, zda by dotyčný umřel i bez vrcholového sportu, mohou být jen nepřímé. Rekreační sport u zdravých přináší jen minimální riziko NS, převážně z kardiálních a cévních příčin. Riziko stoupá s věkem. U sportovců četnost náhlé smrti JE vyšší. ( Doping, přetížení, tlak na výkon i v nemoci) U sportovců četnost náhlé smrti JE vyšší. ( Doping, přetížení, tlak na výkon i v nemoci)

3 Výskyt náhlé smrti ve sportu: Riziko studentského věku vs. master ( > 35 let) riziko náhlé smrti z kardiální příčiny u delších tratí v kateg. masters 1:15 000 - 1:50 000 účastníků závodu NA JEDEN ZÁVOD, významně více muži.Vyšetřujete všechny, kteří měli pauzu od závodního věku a dnes to chtějí zkusit zase. Hlavní problém: ICHS, arytmie, krevní rtlak proti tomu u riziko náhlé smrti u závodních sportovců – studentů vysokých škol je 1:200 000 to 1:300 000 na jeden akademický rok

4 Některé vyhlášky Směrnice č. 3/1981 MZ ČSR O péči o zdraví při provádění tělesné výchovy, sportu a branně sportovní činnosti. Směrnice č. 5 o poskytování zvlášť specializované léčebně preventivní péče vybraným vrcholovým sportovcům výnos 3 MZSV ČSR z 1.12.1989 doplňující směrnici 3: je vložen termín preventivní lékařská prohlídka, kde je napsáno např., že jsou povinni se jí podrobit všichni účastníci všech forem povinné tělesné výchovy, registrovaní sportovci.. atd.. atp..

5 Proč by vaši pacienti (a vaše budoucí děti) měli mít sportovní prohlídku a kdy a) PŘED přijetím do Sportovních Center talentované Mládeže (SCM): Zabránit poškození zdraví nebo i smrti, které mohou nastat u některých chorob v jasné souvislosti se sportem. Aby bylo dítě uchráněno TĚŽKÉHO psychického a sociálního traumatu, bude–li jej nutné později ze zdravotních důvodů vyřadit. Pro případné soudní spory o poškození zdraví sportem mít perfektně zdokumentovaný zdravotní stav dítěte. Jako tlak na Vás, abyste mysleli nejen na momentální výkon vašich svěřenců, ale také v dlouhodobé perspektivě na zachování jejich zdraví i do seniorského věku.

6 Periodické prohlídky – možné benefity Získáme - li povolení rodičů, bude mít trenér informace o: zdravotně nejproblémovějších jedincích v týmu, o tom, nakolik se podařilo kompenzovat funkční poruchy hybného systému typické pro daný sport zdravotně nejproblémovějších jedincích v týmu, o tom, nakolik se podařilo kompenzovat funkční poruchy hybného systému typické pro daný sport optimalizaci regeneračního procesu optimalizaci tréninku, zejména vytrvalosti případném vzniku části smrtelně rizikových onemocnění, která v době přijetí nebyla zjistitelná (např. HOCM)

7 Relativně rizikové příznaky u sportovců pod 35 let bolest na hrudi v zátěži kolaps nebo ztráta vědomí dušnost (negativní emoce spojená s dýcháním) v zátěži udávaná arytmie v zátěži nebo bušení do krku náhlá smrt v mladším věku v rodině

8 Právní záležitosti okolo sportu v ČR Vyhlášek spousta, „nejsou konzumovány“ – nikdo nevyřešil otázku kdo zaplatí prohlídky a kdo má zodpovědnost za poškození zdraví Vyhlášek spousta, „nejsou konzumovány“ – nikdo nevyřešil otázku kdo zaplatí prohlídky a kdo má zodpovědnost za poškození zdraví Protože před vyhláškami má přednost zákon, je dnes dominantní zákon o rodině, ten svěřuje řádnou péči o dítě jeho zákonnému zástupci, který rozhoduje v případě nedoporučení (zákazu) sportu ze strany lékaře. Ale může se soudit a říkat, že nebyl dostatečně poučen. Jak má vypadat nedoporučení startu ze strany oddílového lékaře a jaké jsou z toho konsekvence, se teprve řeší na úrovni ČOV (návrh bude na jaře 2005)

9 MŠMT.. tedy platná a zčásti „konzumovaná“ záležitost Usnesení vlády ČR ze dne 14.7.1999 Zásady komplexního zabezpečení státní sportovní reprezentace, včetně systému výchovy sportovních talentů. Zásady komplexního zabezpečení státní sportovní reprezentace, včetně systému výchovy sportovních talentů. Patřičné závazné právní normy dodnes nejsou... zejména vyhláška MZ ČR vypracovaná 2002 a neschválená: O zdravotní způsobilosti k tělesné výchově a sportu. Připomínkové řízení skončilo v prosinci 2001. Patřičné závazné právní normy dodnes nejsou... zejména vyhláška MZ ČR vypracovaná 2002 a neschválená: O zdravotní způsobilosti k tělesné výchově a sportu. Připomínkové řízení skončilo v prosinci 2001.


Stáhnout ppt "Sportovní prohlídka jako „preparticipation screening“ – tedy síto na to, koho k závodu akutně nepustit Jiří Radvanský mail:"

Podobné prezentace


Reklamy Google