Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Vladimíra V i n t e r o v á odborná učitelka uvádí.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Vladimíra V i n t e r o v á odborná učitelka uvádí."— Transkript prezentace:

1

2 Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Vladimíra V i n t e r o v á odborná učitelka uvádí pro TP1 tuto výukovou prezentaci : 4.2.4Matice a podložky

3 4.2.4Matice a podložky Matice je nejčastěji šestihranná. Uzavřená matice ( obrázek vedle ) se použije tam, kde je třeba chránit konec dříku šroubu. Kruhové matice jsou upraveny např. takto: matice s otvory ( obrázek vedle ), matice s drážkami (obrázek vedle) a matice se zářezy (obrázek vedle).

4 Matice a podložky Křídlová matice ( obrázek vedle ) se dá rukou uvolnit, šroub se pak pootočí a spoj se rychle uvolní. Podložky se dávají pod matice tehdy, je-li materiál pod maticí měkký, neobrobený nebo skloněný, je-li díra příliš velká apod. Některý druh podložek zajišťuje šroubový spoj proti uvolnění.

5 4.2.5Pojištění šroubů a matic Šroubový spoj je samosvorný - utažením matice nebo šroubu vzniká mezi závity dostatečné tření, bránici uvolnění spoje. Chvěním se však může spoj uvolnit; proto se šrouby a matice pojišťují proti uvolnění různým způsobem. Mechanické pojištění vyžaduje vložení pojistné součásti, např. závlačky nebo podložky s jazýčkem.

6 Pojištění šroubů a matic Závlačka se prostrčí dírou vyvrtanou v dříku šroubu nad matici ( obrázek vedle ) nebo dírou procházející maticí i dříkem; v obou případech se konce závlačky rozehnou. V korunové matici ( obrázek vedle ) je šest nebo deset zářezů pro závlačku. Podložka s jazýčkem ( obrázek vedle ), uchyceným na okraji blízké hrany s druhým koncem opřeným o hlavu nebo matici, brání pootočení šroubu.

7 Pojištění šroubů a matic Pojištění třením. U dalších způsobů pojištění se v závitech matic a šroubů nebo v opěrných plochách matic vyvine dostatečné tření, bránící uvolnění matice. Toto tření se vyvolá protimaticí ( obrázek nahoře ), maticí Berma ( obrázek vedle ), pružnou podložkou ( obrázek dole ) atd.

8 Pojištění šroubů a matic Nejčastěji se spoje pojišťují pružnými podložkami. Jsou kalené, šikmo proříznuté a s tak vyhnutými konci, že styková plocha matice při utahování po ostří podložky klouže. Při dotažení spoje pružící konce podložky a její ostří zabraňují uvolnění matice, i když na spoj působí chvění a dynamické namáhání. Přesah v závitech se udržuje i při nejnižší proměnlivé osové síle šroubu.

9

10


Stáhnout ppt "Střední odborné učiliště stavební, odborné učiliště a učiliště Sabinovo náměstí 16 360 09 Karlovy Vary Vladimíra V i n t e r o v á odborná učitelka uvádí."

Podobné prezentace


Reklamy Google