Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rozšíření Islámu v dnešní době Vypracoval:Petr Malík 2.C.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rozšíření Islámu v dnešní době Vypracoval:Petr Malík 2.C."— Transkript prezentace:

1 Rozšíření Islámu v dnešní době Vypracoval:Petr Malík 2.C

2 Něco z historie… Muslimové věří, že jejich náboženství vzniklo v den, kdy prorok Mohamed v roce 622 n.l. opustil Mekku. Muslimové věří, že jejich náboženství vzniklo v den, kdy prorok Mohamed v roce 622 n.l. opustil Mekku. Ale teprve po jeho smrti v roce 632 se začal islám rozšiřovat. Ale teprve po jeho smrti v roce 632 se začal islám rozšiřovat.

3 Rozšiřování Islámu Rozšiřoval se výhradně výboji a mnozí lidé se stali muslimi teprve poté, co byli podmaněni. Rozšiřoval se výhradně výboji a mnozí lidé se stali muslimi teprve poté, co byli podmaněni. Muslimové považovali dobývání za svatou válku (džihád) a to jim dodávalo velkou horlivost k dalšímu válčení. Muslimové považovali dobývání za svatou válku (džihád) a to jim dodávalo velkou horlivost k dalšímu válčení. Výchozí bod - Mekka Výchozí bod - Mekka

4 Arabský chálífát Chálífa = jeden z vůdců rozšiřování islámu (nástupce,náměstek)

5 Islám dnes Islámský svět (dar al-islam, dům islámu) lze charakterizovat jako území státu či národů, kde je islám dominantním (majoritním) náboženstvím. Islámský svět (dar al-islam, dům islámu) lze charakterizovat jako území státu či národů, kde je islám dominantním (majoritním) náboženstvím. Všechny ostatní části světa jsou označeny jako „dar al-harb“, tedy dům války. Všechny ostatní části světa jsou označeny jako „dar al-harb“, tedy dům války.

6 Tmavě zelená barva znázorňuje oblasti s většinovým zastoupením a červená Tmavě zelená barva znázorňuje oblasti s většinovým zastoupením sunnitů a červená šíitůsunnitůšíitů

7 Počty V minulosti byli většinou vyznavači islámu arabové. V minulosti byli většinou vyznavači islámu arabové. Dnes pouze okolo jedné čtvrtiny. Dnes pouze okolo jedné čtvrtiny. Dohromady jich je dnes něco kolem Dohromady jich je dnes něco kolem 1 500 000 000 lidí !

8 A kdeže jsou???

9 Státy s počtem věřících muslimů nad 50%: Afghánistán Afghánistán Albánie Albánie Alžírsko Alžírsko Ázerbajdžán Ázerbajdžán Bahrajn Bahrajn Bangladéš Bangladéš Brunej Brunej Egypt Egypt Indonésie Indonésie Írák Írák Írán Írán Jemen Jemen Jordánsko Jordánsko Katar Katar Kazachstán Kazachstán Komory Komory Kuvajt Kuvajt Kyrzgystán Kyrzgystán Libye Libye Malajsie Malajsie Maledivy Maledivy Maroko Maroko Mauritánie Mauritánie Omán Omán Pákistán Pákistán Palestina Palestina Saudská Arábie Saudská Arábie Senegal Senegal Somálsko Somálsko Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty Súdán Súdán Sýrie Sýrie Tádžikistán Tádžikistán Tunisko Tunisko Turecko Turecko Turkmenistán Turkmenistán Uzbekistán Uzbekistán Ve většině z nich je Islám státním náboženstvím.Ve většině z nich je Islám státním náboženstvím.

10 Rozdíly států Některé části islámského světa Některé části islámského světa patří k nejchudším oblastem světa patří k nejchudším oblastem světa např. např. Súdán, Mauritánie, Bangladéš. Súdán, Mauritánie, Bangladéš. Některé zas k těm nejbohatším Některé zas k těm nejbohatším např. Saudská Arábie, Katar, např. Saudská Arábie, Katar, Bahrajn, Spojené Arabské Emiráty. Bahrajn, Spojené Arabské Emiráty.

11 Rozdíly států 2 Většinou jsou to republiky autokratického typu. Většinou jsou to republiky autokratického typu. Např :Egypt, Tunisko, Sýrie Např :Egypt, Tunisko, Sýrie Některé jsou monarchie absolutistického typu. Některé jsou monarchie absolutistického typu. Např:Saúdská Arábie, Bahrajn, Maroko Např:Saúdská Arábie, Bahrajn, Maroko A pár z nich je i demokratických. A pár z nich je i demokratických. Např:Albánie, Turecko Např:Albánie, Turecko

12 Větší Menšiny Větší MenšinyFrancie - Severoafričtí přistěhovalci a jejich potomci 2 -3 generace Německo - Převážně Turci, kteří přijeli za prací do bývalého Západního Německa, tvoří samostatné komunity a často se vracejí do Turecka - Převážně Turci, kteří přijeli za prací do bývalého Západního Německa, tvoří samostatné komunity a často se vracejí do TureckaNizozemsko - Převážně severoafričtí přistěhovalci Rusko - v Asijské části Španělsko - Převážně afričtí přistěhovalci - Převážně afričtí přistěhovalciŠvédsko - Necelý milion muslimů převážně ve velkých městech Velká Británie - přistěhovalci zvláště z Asie, Indie a Pákistánu, ale i z Afriky Díky nim někdy vznikají i nepokoje.

13 Menší menšiny Všude po celém světě Všude po celém světě USA, USA, Zbytek Evropy Zbytek Evropy Rusko Rusko Afrika Afrika Prostě všude Prostě všude

14 Radikálové Podle odhadů je 10-15% muslimů přívrženci Podle odhadů je 10-15% muslimů přívrženci radikálního islámu = radikálního islámu = 120 000 000 až 225 000 000 lidí 120 000 000 až 225 000 000 lidí Avšak mnohem větší podíl muslimů zastává antižidovský a antiamerikanistický postoj. Avšak mnohem větší podíl muslimů zastává antižidovský a antiamerikanistický postoj.

15 Děkuji za pozornost….


Stáhnout ppt "Rozšíření Islámu v dnešní době Vypracoval:Petr Malík 2.C."

Podobné prezentace


Reklamy Google