Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Piktogramy Alternativní a augmentativní komunikace.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Piktogramy Alternativní a augmentativní komunikace."— Transkript prezentace:

1

2 Piktogramy Alternativní a augmentativní komunikace

3 Piktogramy - definice Piktogramy jsou komunikační systém umožňující komunikaci a rozvoj řeči u dětí i dospělých s mentálním či kombinovaným postižením. Je to vnímatelný útvar, který je vytvořený psaním, kreslením, tiskem nebo jinými postupy. Každý piktogram zastupuje jeden věcný význam a zpodobňuje ho bez vazby na řeč.

4 Piktogramy - použití u těžce mentálně postižených u dětí s autismem u dětí s více vadami vždy doplněny mluvenou řečí a případně znaky použití i v intaktní společnosti jako náhrada slovního vyjádření

5 Piktogramy - použití

6 Piktogramy Základní soubor piktogramů (cca 700): osoby, činnosti, představy, vlastnosti, pocity, vztahy.

7 Piktogramy

8 Piktogramy - uživatelé 1. Děti a dospělí s těžkým mentálním a současně i tělesným postižením, kteří potřebují: a) znaky a piktogramy jako pomůcku při chápání b) piktogramy pro svůj výrazový projev 2. Děti a dospělí s mentálním postižením, kteří rozumějí mluvené řeči, ale jsou tak těžce tělesně postižení, že nejsou sami schopni srozumitelné řeči nebo tvorby znaků 3. Děti a dospělí, kteří i přes své mentální a tělesné postižení rozumějí mluvené řeči a jsou schopni používat aproximaci znaků, ovšem potřebují aproximaci jako přídavnou podporu.

9 Piktogramy Nutnost úvodní diagnostiky současná úroveň komunikace a jazyková dovednost tělesné poznávací a vjemové schopnosti dítěte Pozvolný, systematický postup (zavádění nových symbolů až po dokonalém osvojení symbolů předchozích) Maximální praktické používání naučených symbolů Nutná spolupráce s rodiči a okolím dítěte Postup od jednoduchých pojmů až po celé logické celky

10 Piktogramy – nácvik a využití

11 Piktogramy - závěr Dorozumívání pomocí piktogramů je velmi perspektivní pro svou jednoduchost a ná- zornost. I nemluvící jedinci mohou pomocí piktogra- mů vyjádřit svou vůli, svůj názor a přání, aniž by tento způsob komunikace vyžado- val od okolí jakékoli speciální znalosti nebo dovednosti. Je srozumitelný pro všechny.


Stáhnout ppt "Piktogramy Alternativní a augmentativní komunikace."

Podobné prezentace


Reklamy Google