Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Stát a národní hospodářství Petr Machala. Jaká je role státu? Stará se stát, aby bylo občanům dobře? Vytváří pravidla a dohlíží na jejich dodržování?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Stát a národní hospodářství Petr Machala. Jaká je role státu? Stará se stát, aby bylo občanům dobře? Vytváří pravidla a dohlíží na jejich dodržování?"— Transkript prezentace:

1 Stát a národní hospodářství Petr Machala

2 Jaká je role státu? Stará se stát, aby bylo občanům dobře? Vytváří pravidla a dohlíží na jejich dodržování? „Neptejte se, co může vaše země udělat pro vás – zeptejte se, co můžete udělat vy pro svou zemi.“

3 Hospodářská politika státu nástrojem je státní rozpočet může být: vyrovnaný – přebytkový – schodkový je to konkrétní jednání vlády, které má vést ke stabilitě a výkonnosti ekonomiky

4 vysoká úroveň a tempo růstu vysoká zaměstnanost a nízká nezaměstnanost nízká inflace vysoká bilance zahraničního obchodu Jaké jsou hlavní cíle?

5 a)rozpočtová politika – nástrojem je rozpočet – výdaje a příjmy b)peněžní politika – ovlivňuje s ČNB množství oběživa a úvěrovou politiku (regulace inflace) Jaké má stát nástroje?

6 c)důchodová politika – upravuje výši platů státních zaměstnanců a cen (poštovní známky, cigarety, elektřina...) d)zahraniční politika – určuje výši cel a dovozních kvót (množství dovezeného zboží)

7 d)sociální politika – zásahy v oblasti sociálního zabezpečení, bytové a rodinné politiky

8 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Stát a národní hospodářství Petr Machala. Jaká je role státu? Stará se stát, aby bylo občanům dobře? Vytváří pravidla a dohlíží na jejich dodržování?"

Podobné prezentace


Reklamy Google