Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

INTENZITA ELEKTRICKÉHO POLE. Intenzita elektrického pole  K popisu elektrického pole se používají dvě veličiny:  Intenzita elektrického pole E  Skalární.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "INTENZITA ELEKTRICKÉHO POLE. Intenzita elektrického pole  K popisu elektrického pole se používají dvě veličiny:  Intenzita elektrického pole E  Skalární."— Transkript prezentace:

1 INTENZITA ELEKTRICKÉHO POLE

2 Intenzita elektrického pole  K popisu elektrického pole se používají dvě veličiny:  Intenzita elektrického pole E  Skalární veličina elektrický potenciál φ  Intenzita el. pole je určována na základě silového působení el. pole.  Pokud vložíme do určitého místa elektrického pole vytvořeného nábojem Q jiný kladný bodový náboj Q 0, působí na něj el. síla F e.

3 Intenzita elektrického pole  Intenzitu el. pole E v daném místě pole definujeme jako podíl síl F e, která působí na kladný bodový náboj Q 0, a hodnoty tohoto náboje Q 0. Tedy:  Intenzita el. pole E má stejný směr jako elektrická síla F e působící na kladný náboj Q 0.

4 Intenzita elektrického pole  Má-li vektor intenzity E ve všech místech el. pole stejný směr i velikost, jedná se o homogenní elektrické pole. + + + + + + - - - - - - E

5 Intenzita elektrického pole  V okolí bodového elektrického náboje je radiální el. pole, jehož intenzita E má v různých místech směr paprsků z náboje u kladného náboje vystupující a do záporného náboje vstupující. Radiální elektrické pole náboje a) kladného, b) záporného a) b)

6 Intenzita elektrického pole  Velikost intenzity el. pole E s zmenšuje s druhu mocninou vzdálenosti od bodového náboje, který pole vytváří:  Uvedený vztah také platí pro intenzitu elektrického pole vně kulového vodiče, na jehož povrchu je rovnoměrně rozmístněn elektrický náboj Q – intenzita tohoto vodiče je nulová.

7 Intenzita elektrického pole  Model, který lze použít pro znázornění elektrického pole je siločárový model – pole je znázorňováno pomocí elektrických siločar.  Elektrická siločára je myšlená orientovaná čára, jejíž tečna určuje v každém místě pole směr jeho intenzity E. Elektrické pole dvou souhlasných a nesouhlasných nábojů

8 Intenzita elektrického pole  Vlastnosti siločár elektrického pole:  jsou spojité čáry, které začínají na kladném náboji a končí na náboji záporném (v případě osamoceného náboje ubíhají donekonečna),  navzájem se nikde neprotínají,  jsou kolmé k povrchu elektricky nabitého vodivého tělesa.


Stáhnout ppt "INTENZITA ELEKTRICKÉHO POLE. Intenzita elektrického pole  K popisu elektrického pole se používají dvě veličiny:  Intenzita elektrického pole E  Skalární."

Podobné prezentace


Reklamy Google