Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

6. ročník Starověk ZŠ Rajhrad Autor: Bc. Pavla Procházková Odborné vedení: PaedDr. Zdeněk Motlíček 2011/2012.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "6. ročník Starověk ZŠ Rajhrad Autor: Bc. Pavla Procházková Odborné vedení: PaedDr. Zdeněk Motlíček 2011/2012."— Transkript prezentace:

1 6. ročník Starověk ZŠ Rajhrad Autor: Bc. Pavla Procházková Odborné vedení: PaedDr. Zdeněk Motlíček 2011/2012

2 Mezopotámie 1)Poloha a přírodní podmínky: -„úrodný půlměsíc“ mezi řekami Eufrat a Tigris -sever – dostatek vláhy -jih – pravidelné záplavy

3 2) Přehled států v Mezopotámii: -Sumerové: -jih Mezopotámie (asi 3500 př.n.l.) -městské státy -klínové písmo -Asyrská říše -sever -Babylonská říše -jih -dobytí Mezopotámie Peršany (539 př.n.l.)

4 Sumerové 1)Příchod a znaky: -usadili se asi 3500 př.n.l. na jihu -znali bronz (slitina mědi a cínu) -ohrazením vesnic vznikala města -rozvoj řemesel a dálkového obchodu 2 ) Materiál a suroviny: -hlína (cihly), je to hlavní stavební materiál -rákos

5 3) Stavěli umělé nádrže a zavlažovací kanály. 4) Znali klínové písmo: -psali na hliněné destičky 5) Obyvatelstvo: a)vládnoucí -vládce -šlechta -úředníci (písaři,…) -vojáci (obrana proti kočovníkům) -kněží (měli důležité postavení) b)utlačovaní

6 6) Městské státy Sumerů: -město s hradbami a jeho okolí -rostla úloha vojenského velitele, až se z něho stal král s neomezenou mocí -nejvíce půdy patřilo chrámům a královským palácům (chrámové a palácové hospodářství) -stupňovitý chrám (zikkurat)

7 7) Sumerové znali: -klínové písmo -kolo a vůz -hrnčířský kruh -hák k obdělávání půdy -poznatky v matematice, astronomii a lékařství 8) Městské státy byly poraženy kočovníky a zanikly.

8 9 ) Zápis: Mezopotámie 1)Poloha a přírodní podmínky: -„úrodný půlměsíc“ mezi řekami Eufrat a Tigris -sever – dostatek vláhy -jih – pravidelné záplavy 2) Přehled států v Mezopotámii: -Sumerové: -jih Mezopotámie (asi 3500 př.n.l.) -městské státy -klínové písmo -Asyrská říše -sever -Babylonská říše -jih -dobytí Mezopotámie Peršany (539 př.n.l.) Sumerové 1)Příchod a znaky: -usadili se asi 3500 př.n.l. na jihu -znali bronz (slitina mědi a cínu) -ohrazením vesnic vznikala města -rozvoj řemesel a dálkového obchodu

9 2) Materiál a suroviny: -hlína (cihly), je to hlavní stavební materiál -rákos 3) Stavěli umělé nádrže a zavlažovací kanály. 4) Znali klínové písmo: -psali na hliněné destičky 5) Obyvatelstvo: a)vládnoucí -vládce -šlechta -úředníci (písaři,…) -vojáci (obrana proti kočovníkům) -kněží (měli důležité postavení) b)utlačovaní 6) Městské státy Sumerů: -město s hradbami a jeho okolí -rostla úloha vojenského velitele, až se z něho stal král s neomezenou mocí -nejvíce půdy patřilo chrámům a královským palácům (chrámové a palácové hospodářství) -stupňovitý chrám (zikkurat)

10 7) Sumerové znali: -klínové písmo -kolo a vůz -hrnčířský kruh -hák k obdělávání půdy -poznatky v matematice, astronomii a lékařství 8) Městské státy byly poraženy kočovníky a zanikly.

11 10) Opakování: Co to je Mezopotámie? Charakterizuj městský stát. Popiš klínové písmo. Otázky pro mladé historiky: Klínovým písmem napiš číslici 1, 10, 21.

12 Odkazy: 1)http://cs.wikipedia.org/http://cs.wikipedia.org/ 2)www.obrázky.cz


Stáhnout ppt "6. ročník Starověk ZŠ Rajhrad Autor: Bc. Pavla Procházková Odborné vedení: PaedDr. Zdeněk Motlíček 2011/2012."

Podobné prezentace


Reklamy Google