Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ Thymus serpyllum. Lidové názvy Douška mateří, mateřinka, chodec, žadovník, dymián, mateřánek, polní tymián, vonný tým.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ Thymus serpyllum. Lidové názvy Douška mateří, mateřinka, chodec, žadovník, dymián, mateřánek, polní tymián, vonný tým."— Transkript prezentace:

1 MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ Thymus serpyllum

2 Lidové názvy Douška mateří, mateřinka, chodec, žadovník, dymián, mateřánek, polní tymián, vonný tým

3 Využití Mateřídouška je malá vytrvalá bylina nebo keřík. Silně vonící bylina, která se využívá jako bylinka v kuchyni, jako lék a v kosmetice. Sbíráme u ní nať, list a kvetoucí vrcholky. Používá se při kašli, zánětu průdušek, špatném trávení a chudokrevnosti.

4 Pěstování mateřídoušky Roste na vzdušném a slunném stanovišti. Mateřídoušku můžeme pěstovat na zahrádce, balkoně, ale i na okenním parapetu v květináči. Krásně voní po citrónové kůře.

5 ÚČINNÉ LÁTKY Thymol, cymol, éterické oleje, kyselina ursolová, silice žlutá, karbanil a hořčiny.

6 Využití Účinek a použití Při chřipce. Účinkuje tišivě při suchém a spastickém kašli, při černém kašli. Předepisuje se i jako nervy utišující prostředek při žaludečních a střevních onemocněních. V lidovém léčitelství se mateřídouška doporučuje i při nechutenství, střevních potížích, nespavosti, chudokrevnosti, revmatizmu, nervových a kožních onemocněních, na kloktání při zánětech ústní dutiny a krku.

7 Konec! “D


Stáhnout ppt "MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ Thymus serpyllum. Lidové názvy Douška mateří, mateřinka, chodec, žadovník, dymián, mateřánek, polní tymián, vonný tým."

Podobné prezentace


Reklamy Google