Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Obrábění laserem Ročník:2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Obrábění laserem Ročník:2."— Transkript prezentace:

1 Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Obrábění laserem Ročník:2. Datum vytvoření:prosinec 2013 Název:VY_32_INOVACE_15.2.20.STR Anotace: Fyzikální technologie obrábění, obrábění laserem, druhy laserů, laserová hlavice. Metodický pokyn: Učební materiál slouží jako inovativní prezentační doplněk pro výuku odborného tématu s využitím aktivizujících možností multimediálních prostředků (dataprojektor, popř. interaktivní tabule). Závěrečné kontrolní otázky zvyšují interaktivitu výuky a podporují samostatné myšlení žáků. Ve spojení s webovými stránkami školy může být prezentace využívána i k samostudiu a pro distanční formu vzdělávání.

2 Obrábění laserem Je založeno na přeměně světelné energie na tepelnou energii. Děje se tak při styku (interakci) paprsku laseru s materiálem obrobku, kdy se materiál obrobku vlivem vysoké teploty ohřívá, taje a odpařuje. Laser pracuje na principu indukované emise, tj. vynuceného záření.

3 Hlavní části konstrukce laseru Laserová hlavice obsahuje: laserové médium = pevné, tekuté, plynné rezonátor = optický systém zesiluje vycházející elektromagnetické záření budící zařízení = ovlivňuje pracovní režim laseru zdroj energie buzení = síťový napáječ chladící zařízení = odvádí nevyužitou energii, kterou přemění v tepelnou energii, chlazení vodou

4 Druhy laserů plynové lasery polovodičové lasery kapalinové lasery

5 Použití laserů v technologii popisování součástí řezání vyřezávání svařování pájení

6 Použití laserů v technologii tepelné zpracování nanášení povlaků vrtání soustružení frézování gravírování

7 Obrobitelnost materiálu Je dána následujícími vlastnostmi: Absorpcí Schopnost materiálu pohlcovat světelnou energii a měnit na kinetickou energii. Tepelnou vodivostí Odrazivostí Poměr množství odražené energie k dopadající energii

8 Obrobitelnost materiálu Obrobitelnost materiálu laserem je tím lepší, čím větší je absorpce materiálu, menší jeho tepelná vodivost a menší odrazivost povrchu obrobku.

9 Metody soustružení a frézování obrobků obrábění s předehřevem odtavování materiálu s povrchu obrobku odřezávání materiálu dvěma různoběžnými paprsky laseru

10 KONTROLNÍ OTÁZKY – diskuse  Pojem obrábění laserem Je založeno na přeměně světelné energie na tepelnou energii. Děje se tak při styku (interakci) paprsku laseru s materiálem obrobku, kdy se materiál obrobku vlivem vysoké teploty ohřívá, taje a odpařuje.  Druhy laserů Plynové, polovodičové, kapalinové lasery.

11 Použité zdroje: ŘASA, Jaroslav, Přemysl POKORNÝ a Vladimír GABRIEL. Strojírenská technologie 3. 2. vyd. Praha: Scientia, 2001, 221 s. ISBN 80-7183-227-8.


Stáhnout ppt "Autor:Ing. Rudolf Drahokoupil Předmět/vzdělávací oblast:Stroje a zařízení Tematická oblast:Obrábění, obráběcí stroje a nástroje Téma:Obrábění laserem Ročník:2."

Podobné prezentace


Reklamy Google