Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vylučovací soustava Filip Bordovský. Vylučování Tak, aby bylo jasno: Na odstraňování škodlivých látek z těla se podílejí společně soustavy trávicí, dýchací,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vylučovací soustava Filip Bordovský. Vylučování Tak, aby bylo jasno: Na odstraňování škodlivých látek z těla se podílejí společně soustavy trávicí, dýchací,"— Transkript prezentace:

1 Vylučovací soustava Filip Bordovský

2 Vylučování Tak, aby bylo jasno: Na odstraňování škodlivých látek z těla se podílejí společně soustavy trávicí, dýchací, vylučovací a kůže. Zapište si do sešitu!

3 Vylučovací soustava: Stavba: –2 ledviny, –2 močovody, –močový měchýř, –močová trubice Zapište si do sešitu!

4 Uložení vylučovací soustavy Ledvina Močovod Močový měchýř Močová trubice

5 Ledviny Párový orgán uloženy v bederní krajině. Základní stavební jednotkou ledviny je ledvinový váček (nefron)  filtrování krve. Dochází zde k vylučování zejména dusíkatých látek za vzniku moči. Voda a jiné důležité látky se vrací zpět do krve. Za 24 hodin proteče přes ledviny 150 l krve a vytvoří se 1,5 l moči. Zapište si do sešitu!

6 Ledvina

7 Nefron – ledvinový váček

8 Močovody Stěny močovodů tvoří hladká svalovina moč posunují do močového měchýře Zapište si do sešitu!

9 Močový měchýř Shromažďuje moč, vyprazdňuje se stahy hladkého svalstva ve stěnách. Zapište si do sešitu!

10 Močová trubice U žen vyúsťuje při horním okraji vnějšího pohlavního ústrojí. U mužů prochází penisem a je společným vývodem i pro cestu pohlavní Zapište si do sešitu!

11 POZOR!!! Pro správnou funkci vylučovací soustavy – je nutný dostatečný příjem tekutin (2-3l denně) Vyl. soustavu poškozuje – alkohol, drogy, příliš slaná jídla, podchlazení a zadržování moči. Zapište si do sešitu!

12 Komu se chce na WC?

13 K O N E C


Stáhnout ppt "Vylučovací soustava Filip Bordovský. Vylučování Tak, aby bylo jasno: Na odstraňování škodlivých látek z těla se podílejí společně soustavy trávicí, dýchací,"

Podobné prezentace


Reklamy Google