Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

 Složena z 33 kostí,které nazýváme obratle.9 nejspodnějších srůstá ve 2 větší kosti(kostrč-4 a křížovou kost-5) 24 obratlů je volných: z toho je 7 obratlů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: " Složena z 33 kostí,které nazýváme obratle.9 nejspodnějších srůstá ve 2 větší kosti(kostrč-4 a křížovou kost-5) 24 obratlů je volných: z toho je 7 obratlů."— Transkript prezentace:

1  Složena z 33 kostí,které nazýváme obratle.9 nejspodnějších srůstá ve 2 větší kosti(kostrč-4 a křížovou kost-5) 24 obratlů je volných: z toho je 7 obratlů krčních,12 hrudních a 5 bederních. 1 obratel – atlas 2 obratel – čepovec

2  12 párů žeber ( 1 z 20 lidí má žebro navíc)  Horních 7 –pravá žebra – jsou uchycena na hrudní kost.  2 – 3 páry se napojují na chrupavku posledního pravého žebra.  2 páry – volná žebra – nejsou připojena k hrudní kosti.

3  Skládá se z pánevních kostí, klínové kosti křížové a kostrče.  U žen je její tvar mělčí a širší.( přizpůsobení k porodu)

4  8 zápěstních kostí  5 záprstních kostí  5 prstních článků  U nohy podobně jako u ruky,ale je zde pouze 7 zánártních kostí.(5 nártních, 5 prstních článků)

5  S věkem se pevnost kostí snižuje,  faktory : výživa,nedostatečná produkce hormonů,nedostatek pohybu,nadváha.  ZLOMENINA – tříštivá,proutková,příčná,spirálová.  PORANĚNÍ PÁTEŘE – vykloubení obratlů,popř.paralýza(ochrnutí).  ISCHIAS – silná bolest vyvolaná stlačením sedacího nervu,popř.ochabnutí končetin.

6  HYPERFLEXE – poranění krčních obratlů způsobené prudkým pohybem vzad a následně vpřed(často u autonehod)  VÝHŘEZ PLOTÉNKY – je posun měkkých pojivových tkání mezi obratli.(vlivem úrazu,opotřebením,nadměrnou námahou)  ZAKŘIVENÍ PÁTEŘE– Hyperkyfóza-zakřivení horní části páteře,Hyperlordóza – dolní části páteře.

7  OSTEOPORÓZA – ztráta či zřídnutí kostní tkáně – kosti jsou slabší,křehčí a náchylnější ke zlomeninám.  OSTEOMALACIE– nedostatek vitaminu D-vede k měknutím kostí,deformitám(křivice) a svalové slabosti.  RAKOVINA KOSTI – primární – vzniklá v kosti,sekundární – rozšířená z jiných částí těla

8  ARTRITIDA – souhrnný název pro skupinu onemocnění,která působí bolest,otok a omezenou pohyblivost.  DNA – v kloubu se tvoří krystalky kyseliny močové,které vyvolávají intenzivní bolestivý zánět(nejčastěji palec u nohy)


Stáhnout ppt " Složena z 33 kostí,které nazýváme obratle.9 nejspodnějších srůstá ve 2 větší kosti(kostrč-4 a křížovou kost-5) 24 obratlů je volných: z toho je 7 obratlů."

Podobné prezentace


Reklamy Google