Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_CH1 – 04 Krystalizace AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: duben 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie pro 8. ročník. Téma:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_CH1 – 04 Krystalizace AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: duben 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie pro 8. ročník. Téma:"— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_CH1 – 04 Krystalizace AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: duben 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie pro 8. ročník. Téma: oddělování složek směsí – krystalizace. Časová náročnost: 1 vyučovací hodina v součinnosti s elektronickou verzí učebnice FRAUS Chemie 8 Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Krystalizace = vznik krystalů = vylučování krystalů z roztoku

3 Co je krystal?

4 Krystal je útvar (těleso) omezený rovnými a hladkými plochami (částice látky jsou pravidelně uspořádané)

5 Využití krystalizace Čištění krystalické látky: Znečištěná pevná látka se rozpustí v rozpouštědle. Přefiltruje se, aby se zbavila nerozpuštěných nečistot. Odpařením se roztok zbaví rozpouštědla a pevná látka vytvoří krystaly.

6 Krystalizaci provádíme: ochlazením horkého roztoku odpařením rozpouštědla

7 Krystalizace modré skalice modrá skalice: chemický název: pentahydrát síranu měďnatého látka zdraví škodlivá, toxická pro vodní organizmy

8 Krystalizace modré skalice Postup: Do kuželové baňky nalij asi 50 ml horké vody. Přidávej po lžičkách modrou skalici a míchej skleněnou tyčinkou, dokud nebude roztok nasycený. Polovinu horkého nasyceného roztoku vylij do krystalizační misky, polovinu v kuželové baňce ochlaď pod studenou tekoucí vodou. Pozoruj vzniklé krystaly.

9 Krystalizace modré skalice

10 Příprava krystalků cukru navěšených na vlákně. POKUS, který si můžeš udělat doma: Připrav si horký nasycený roztok cukru. Nalij ho do menší zavařovací sklenice, kterou postav na noviny nebo hadřík (aby bylo chladnutí pomalejší) Do víčka udělej malé otvory, do kterých zavěs bavlněnou niť tak, aby se ponořila do roztoku. Nech jeden den v klidu.

11 Příklady výskytu krystalů:

12

13 Použité obrázky Učebnice Chemie 8 FRAUS Vlastní foto www.ped.muni.cz/wchem/sm/hc/labtech/pages/krystalizace.html www.obrazky.cz www.ped.muni.cz/wchem/sm/hc/labtech/pages/krystalizace.html www.obrazky.cz


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_CH1 – 04 Krystalizace AUTOR: Mgr. Jana Krajinová VYTVOŘENO: duben 2011 STRUČNÁ ANOTACE: Praktické činnosti z chemie pro 8. ročník. Téma:"

Podobné prezentace


Reklamy Google