Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vznik vlny Tsunami je dlouhá a rychlá vlna, která vzniká při pohybu oceánského dna, kdy dochází ke zvlnění vodního sloupce. Na volném moři je jen těžko.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vznik vlny Tsunami je dlouhá a rychlá vlna, která vzniká při pohybu oceánského dna, kdy dochází ke zvlnění vodního sloupce. Na volném moři je jen těžko."— Transkript prezentace:

1

2 Vznik vlny Tsunami je dlouhá a rychlá vlna, která vzniká při pohybu oceánského dna, kdy dochází ke zvlnění vodního sloupce. Na volném moři je jen těžko znatelná. Její vlnová délka se pohybuje mezi 150 - 300 km a rozkmit vlnění dosahuje maximálně 1,5 m. Tsunami je dlouhá a rychlá vlna, která vzniká při pohybu oceánského dna, kdy dochází ke zvlnění vodního sloupce. Na volném moři je jen těžko znatelná. Její vlnová délka se pohybuje mezi 150 - 300 km a rozkmit vlnění dosahuje maximálně 1,5 m.

3 Charakteristika Problém tak nastává až tehdy, pokud se tsunami dostane do mělkých oblastí oceánu.Vlivem zmenšování hloubky roste výška vlny, vodní masa se tlačí na pobřeží a přímořská území tak mohou být zaplaveny a zpustošeny. Problém tak nastává až tehdy, pokud se tsunami dostane do mělkých oblastí oceánu.Vlivem zmenšování hloubky roste výška vlny, vodní masa se tlačí na pobřeží a přímořská území tak mohou být zaplaveny a zpustošeny.

4 Rychlost tsunami Na otevřeném moři se tsunami pohybuje obrovskou rychlostí, která roste s hloubkou oceánu. skutečné naměřené rychlosti potom se pohybují v rozmezí 400- 500 km/h. Na otevřeném moři se tsunami pohybuje obrovskou rychlostí, která roste s hloubkou oceánu. skutečné naměřené rychlosti potom se pohybují v rozmezí 400- 500 km/h.

5 Příčiny Tsunami Příčiny vzniku Tsunami v oblasti Tichého oceánu za posledních 2000 let. Příčina Tsunami Počet událostí Počet objetí % Všech objetí Svahové pohyby 65 14 661 3.2 Zemětře sení 1171 390 929 84.5 Sopečná činnost 65 51 643 11.2 Neznám o 12153641.2 Celkem1422 462 597 100

6 Sopečná činnost pod hladinou oceánu Je odpovědná za 11,2% všech obětí v oblasti Pacifiku. Známé jsou především dvě sopečné události, které způsobila velká Tsunami, výbuch sopky na středozemním ostrově Théra a erupce indonéské Krakatau Je odpovědná za 11,2% všech obětí v oblasti Pacifiku. Známé jsou především dvě sopečné události, které způsobila velká Tsunami, výbuch sopky na středozemním ostrově Théra a erupce indonéské Krakatau

7 Podmořské svahové pohyby zapříčinily asi 4,6% z celkového počtu tichomořských tsunami. Vlny mohou vznikat při skluzech v oblastech hlubokomořských příkopů,a podmořských hor. Ačkoli tyto události nejsou příliš časté, mohou znamenat velké riziko jednak kvůli malé vzdálenosti ohniska vzniku Tsunami od pobřežních oblastí, jednak díky značnému množství uvolněné energie. zapříčinily asi 4,6% z celkového počtu tichomořských tsunami. Vlny mohou vznikat při skluzech v oblastech hlubokomořských příkopů,a podmořských hor. Ačkoli tyto události nejsou příliš časté, mohou znamenat velké riziko jednak kvůli malé vzdálenosti ohniska vzniku Tsunami od pobřežních oblastí, jednak díky značnému množství uvolněné energie.

8 Hlavní zničené oblasti Tsunami je hazard, který nepostihuje pouze Tichý nebo Indický oceán, ale vzhledem ke své povaze představuje možné riziko pro všechny přímořské oblasti světa. Frekvence vzniku dlouhých vln je ale různá pro různé oblasti světa. Tsunami je hazard, který nepostihuje pouze Tichý nebo Indický oceán, ale vzhledem ke své povaze představuje možné riziko pro všechny přímořské oblasti světa. Frekvence vzniku dlouhých vln je ale různá pro různé oblasti světa.

9 Fotografie Fotografie

10

11 Zdroje Wikipedie,seznam Wikipedie,seznam


Stáhnout ppt "Vznik vlny Tsunami je dlouhá a rychlá vlna, která vzniká při pohybu oceánského dna, kdy dochází ke zvlnění vodního sloupce. Na volném moři je jen těžko."

Podobné prezentace


Reklamy Google