Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Francouzská revoluce Volnost – rovnost - bratrství.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Francouzská revoluce Volnost – rovnost - bratrství."— Transkript prezentace:

1 Francouzská revoluce Volnost – rovnost - bratrství

2 Ludvík XVI. Marie Antoinetta

3 14.července 1789

4 Markýz La FayetteSymboly revoluce

5 1.Lidé se rodí a zůstávají svobodnými a rovnými ve svých právech. Společenské rozdíly se mohou zakládat pouze na prospěšnosti pro celek. 2.Účelem každého politického společenství je zachování přirozených a nezadatelných práv člověka. Tato práva jsou: svoboda, vlastnictví, bezpečnost a právo na odpor proti útlaku. Deklarace práv člověka a občana 26.srpen 1789 Nejvýznamnější dokument revoluce

6 Karikatura „revoluční lůzy“ Válka se sousedy Revoluce a její myšlenky ohrožovaly i panovníky sousedních zemí. V roce 1792 začala francouzská republika válku na ochranu revoluce.

7 Vzhůru,děti vlasti, den slávy nadešel! Proti nám tyranie zvedá svůj krvavý prapor! Slyšíte v našem kraji řev divokých vojáků? Přicházejí vraždit naše děti, naše ženy v naší náruči! Do zbraně, občané! Šikujte se pod prapory! Vzhůru! Nechť krev nečistá napojí brázdy našich polí! Marseillaisa

8 Poprava krále Ludvíka XVI.

9 Maxmilien Robespierre zvaný Neúplatný, vůdce jakobínů

10 Jean Paul Marat Jeho vražda byla pro jakobíny záminkou k rozpoutání teroru.

11 Gilotina V době jakobínského teroru stála na všech velkých náměstích francouzských měst. Byla zavedena krátce před revolucí jako humánnější způsob popravy.

12 Napoleon Za zásluhy v boji byl za revoluce povýšen na generála. V době direktoria vedl války za hranicemi Francie a vytvářel „sesterské“ republiky. Roku 1799 provedl převrat a ukončil tak období revoluce.

13 Odpověz na otázky: K čemu sloužila Bastila? Můžeš si ji dnes prohlédnout? Proč je i pro nás důležitá Deklarace práv člověka a občana? Co to byl jakobínský teror? Co je Marsellaisa? Jakým typem státu byla Francie v době revoluce?


Stáhnout ppt "Francouzská revoluce Volnost – rovnost - bratrství."

Podobné prezentace


Reklamy Google