Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ODLIŠUJEME SE OD OSTATNÍCH ŽIVOČICHŮ Pří_246_Člověk_Odlišujeme se od ostatních živočichů Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola Velehrad,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ODLIŠUJEME SE OD OSTATNÍCH ŽIVOČICHŮ Pří_246_Člověk_Odlišujeme se od ostatních živočichů Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola Velehrad,"— Transkript prezentace:

1

2 ODLIŠUJEME SE OD OSTATNÍCH ŽIVOČICHŮ Pří_246_Člověk_Odlišujeme se od ostatních živočichů Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola Velehrad, okres Uherské Hradiště, příspěvková organizace Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0025 Název projektu: Modernizace výuky na ZŠ Slušovice, Fryšták, Kašava a Velehrad Tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

3 Anotace:  Digitální učební materiál je určen pro ucelení vědomostí o odlišnostech člověka od ostatních živočichů.  Materiál doplňuje dosavadní vědomosti žáků, ukazuje náměty k přemýšlení.  Žáci porovnají své znalosti a rozšiřují své povědomí o odlišnostech člověka, ale i jeho zodpovědnosti.  Je určen pro přírodovědu v 5.ročníku.  DUM je určen pro práci s počítačem a interaktivní tabulí.  Zpracováno pro tematický celek Člověk.  Tento materiál vznikl jako doplňující materiál k učebnici : MATYÁŠEK, Jiří, Věra ŠTIKOVÁ a Josef TRNA. Přírodověda 5: učebnice pro 5. ročník. Brno: Nová škola, 2004, 91 s. ISBN 80-728-9063-8.

4 Člověk moudrý Znáš latinské označení pro člověka moudrého? Jak se běžně označuje jeden exemplář? Jak se označuje více členů tohoto druhu? Jak se nazývají všichni členové tohoto druhu?  Vznik moderního člověka Homo sapiens se datuje asi před 200 000 lety.  Je pro něj charakteristické vertikální držení těla.

5 Mozek – umí složitě myslet Lidský mozek váží asi 1,3 kg. Kolik je to gramů? Jakou část lidské hmotnosti přibližně zabírá? Lidský mozek má objem asi 1450 cm 3. Kolik je to dm 3 ?  Kdybychom narovnali šedou kůru mozkovou do plochy, pokryla by desku psacího stolu. Pro člověka je charakteristická rozumová inteligence.

6 Písmo  dorozumívá se pomocí řeči složené ze slov  pro zaznamenání řeči vytvořil písmo  díky písmu je možné předávání znalostí, proto je možné v průběhu generací znalosti postupně rozšiřovat Pro člověka je charakteristická schopnost mluvit. Z jaké knihy je tato fotografie?

7  díky předávání znalostí je schopen v průběhu generací průběžně vylepšovat nástroje Vývoj přenášení a uchovávání informací : Vývoj dorozumívacích technologií Pro člověka je charakteristické předávání znalostí.

8 Člověk využívá přírodní zdroje, sílu a energii  v přírodě jsou zdroje: Se surovinami je nutno rozumně hospodařit.

9 Práce je každá smysluplná lidská činnost.  prací člověk ovlivňuje a mění své životní prostředí  tím se stává zodpovědným za životní prostředí organismů na celé Zemi Člověk pracuje Člověk je tvůrce i ničitel. Proč? Vyprávěj.

10 Vytváří umělecká díla, kulturní hodnoty Jaké jsou druhy umění? Např.: Klade se důraz na tvořivost, originalitu a individualitu. malířství sochařství divadlo architektura Umělecké dílo musí vyvolat nějaký pocit.

11 Způsob života Co všechno člověk může dělat? A co ještě? Jmenuj. Pro člověka je charakteristický vyspělý společenský život. bydlet hrát si sportovat pracovat navštěvovat divadla číst

12 Inteligence Co by mohli chlapci vidět v knížce?  Člověk má schopnost řešit nově vzniklé situace na základě dřívějších zkušeností.

13 Umíš přemýšlet? Jaký obrazec patří místo otazníku?

14 Použité zdroje:  www.office.microsoft.com www.office.microsoft.com  MATYÁŠEK, Jiří, Věra ŠTIKOVÁ a Josef TRNA. Přírodověda 5: učebnice pro 5. ročník. Brno: Nová škola, 2004, 91 s. ISBN 80-728-9063-8.  Člověk moudrý. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-01-16]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Clov%C4%9Bk_moudr%C3%BD  Inteligence. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-01-18]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Inteligence  RavenMatrix. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-01-18]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:RavenMatrix.gif  Kultura. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2013-01-18]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kultura


Stáhnout ppt "ODLIŠUJEME SE OD OSTATNÍCH ŽIVOČICHŮ Pří_246_Člověk_Odlišujeme se od ostatních živočichů Autor: Mgr. Kateřina Švecová Škola: Základní škola Velehrad,"

Podobné prezentace


Reklamy Google