Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vedení a uložení potrubí

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vedení a uložení potrubí"— Transkript prezentace:

1 Vedení a uložení potrubí
Střední odborná škola Otrokovice Vedení a uložení potrubí Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je ing. Jaroslav Dufka Dostupné z Metodického portálu ISSN:  , financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

2 Charakteristika DUM Název školy a adresa
Střední odborná škola Otrokovice, tř. T. Bati 1266, Otrokovice Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ /1 Autor Ing. Jaroslav Dufka Označení DUM VY_32_INOVACE_SOSOTR-In-Vy/3–SO-2/4 Název DUM Vedení a uložení potrubí Stupeň a typ vzdělávání Středoškolské vzdělávání Kód oboru RVP 36-52-H/01 Obor vzdělávání Instalatér Vyučovací předmět Vytápění Druh učebního materiálu Výukový materiál Cílová skupina Žák, 17 – 18 let Anotace Výukový materiál je určený k výuce učitelem, případně jako materiál pro samostudium. Náplň: Možnosti vedení a uložení potrubí dálkového vytápění Vybavení, pomůcky Dataprojektor Klíčová slova Kanál průlezný, neprůlezný, průchozí, předizolované potrubí, uložení v zemi, nad zemí, v kanále, dilatace a kompenzace potrubí Datum

3 Vedení a uložení potrubí
Náplň výuky: Požadavky na vedení potrubí Dilatace a kompenzace potrubí Možnosti vedení potrubí Opravy na vedení dálkového potrubí

4 Požadavky na vedení potrubí
Potrubí dálkového vytápění musí být uloženo prostorově přesně podle výkresové dokumentace, řádně, aby se neporušila tepelná izolace a podle příslušných norem a předpisů. Pořizovací náklady na montáž jsou vysoké a případné opravy velmi drahé a časově i mechanicky náročné. Proto musí být vedení a uložení provedeno tak, aby dlouho sloužilo bez oprav. Z toho důvodu jsou na celou potrubní tepelnou síť kladeny tyto požadavky: dlouhodobá spolehlivá dodávka horké vody hospodárný a bezpečný provoz snadná a jednoduchá obsluha možnost rychlého a jednoduchého odstranění poruchy spolehlivá kompenzace potrubí při změnách teplot horké vody

5 Dilatace a kompenzace potrubí
Potrubí dálkového způsobu vytápění jsou velmi dlouhá. V některých případech je to i mnoho kilometrů, např. část Prahy dostává teplo dálkovým vedením až z Mělníka. Na dlouhých úsecích dochází k dilataci potrubí vlivem změny teploty teplonosné látky. Kompenzace potrubí je vyrovnání změny délky pomocí změny směru trasy potrubí nebo pomocí kompenzátorů. Potrubí musí mít možnost se pohybovat. Vzhledem k tomu, že trubky dálkového vytápění mají průměry až do 1200 mm a trasa je dlouhá, musí se počítat s tím, že potrubí i s vodou váží několik tun. I při této hmotnosti trubky musí mít možnost se pohybovat, jinak by se mohly poškodit zejména ve svarech. Pro možnost kompenzace se vyrábějí nejrůznější podpěry, objímky, třmeny a kluzná vedení.

6 Obr. 1: Kluzná vedení pro zajištění kompenzace potrubí dálkového vedení
Vedení dálkového potrubí se vyrábějí v souladu s oborovými normami: ON 13800, ON 13801, ON – podpěry kluzné ON – podpěry kluzné s osovým vedením ON – podpěry kluzné přivařovací Podpěry se rozlišují na: - podpěry s objímkami pro extrémně vysoké teploty (tř. 15 a tř.17) - podpěry s objímkami typ (ČSN) a typ (DIN, ANSI) - kluzké podpěry typ , válečkové Vyrábějí se sériově v průměrech DN 175 – 800 mm

7 Možnosti vedení potrubí
Potrubí dálkového vytápění se vede vždy podle výkresu. Možností je vždy několik. Volí se ten způsob vedení a uložení potrubní sítě, který je pro danou lokalitu nejvhodnější. Možnosti vedení: - v zemi (bezkanálové, velmi vhodné, v současné době se provádí nejvíce, a to pomocí předizolovaného potrubí) - v kanálech (průchozích, průlezných, neprůlezných) - nad zemí na vysokých nosnících (v případech, že předchozí případy nejsou možné, finančně je nejnáročnější) Ve všech případech se vždy musí počítat, že potrubí je opatřeno tepelnou izolací, která se nesmí při montážních pracích poškodit.

8 Obr. 2 Vedení potrubí dálkového vytápění v neprůlezném kanále

9 Obr. 3: Neprůlezný kanál

10 Obr. 4: Průchozí kanál

11 Obr. 5: Bezkanálové uložení v zemi

12 Opravy na vedení dálkového potrubí
V současnosti se potrubí dálkových rozvodů opatřují elektrickými vodiči. Je to kvůli snadnému nalezení místa poruchy. V případě, že se několik kilometrů dlouhé potrubí v některém místě poškodí např. sedáním zeminy, přetrhne se elektricky vodivý drát. Tento drát je vedený po celé trase potrubí. Místo, kde je drát přerušen se dnes dá snadno najít pomocí speciálních přístrojů. Opravy se provádějí vždy pomocí jeřábové a další techniky. Poškozené trubky se vymění nebo opraví při použití stejných materiálů a spojů, jaké byly při původní montáži. O opravě se sepíše vždy zápis a místo nebo trasa opraveného úseku se označí do mapy.

13 Obr. 6: Označení opravovaného úseku potrubí v mapě

14 Kontrolní otázky: Jaké jsou požadavky na vedení potrubí?
Co je třeba zajistit pro kompenzaci potrubí? Jaké jsou možnosti vedení potrubí? Jak se od sebe liší kanál průlezný, neprůlezný a průchozí? Jak se provádí opravy na vedení dálkového potrubí?

15 Seznam obrázků: Obr. 1: vlastní Obr. 2: vlastní
Obr. 3: anonym, [vid ], dostupné z: Obr. 4: anonym, [vid ], dostupné z: Obr. 5: anonym, [vid ], dostupné z: Obr. 6 anonym, [vid ], dostupné z:

16 Seznam použité literatury:
[1] Štěchovský, J.: Vytápění pro střední školy se studijním oborem TZB. Praha, Sobotáles ISBN: [2] anonym, firemní web Dálkové vytápění, [vid ], dostupné z: [3] anonym, firemní web Thermoplus, s.r.o., [vid ], dostupné z: [4] anonym, firemní web THHolešov, s.r.o., [vid ], dostupné z:

17 Děkuji za pozornost 


Stáhnout ppt "Vedení a uložení potrubí"

Podobné prezentace


Reklamy Google