Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633 Autor: Mgr. Martina Jílková Název materiálu: VY_42_INOVACE_M.5. Jíl.14_Úhel Datum: 22.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633 Autor: Mgr. Martina Jílková Název materiálu: VY_42_INOVACE_M.5. Jíl.14_Úhel Datum: 22."— Transkript prezentace:

1 Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633 Autor: Mgr. Martina Jílková Název materiálu: VY_42_INOVACE_M.5. Jíl.14_Úhel Datum: 22. 10. 2013 Ročník: pátý Vzdělávací oblast: Matematika a její aplikace Vzdělávací obor: Matematika Název: Úhel Číslo operačního programu: CZ.1.07/1.4.00/21.3489 Název projektu: UČÍME SE S RADOSTÍ Anotace: Materiál vysvětlující pojem úhel, jeho značení a zápis a typy úhlů.

2 ÚHEL GEOMETRI E DEFINICE ÚHEL: -část roviny ohraničená dvěma polopřímkami, které mají stejný počátek -nejsou to pouze dvě ramena, která úhel ohraničují, ale celá plocha mezi nimi α

3 ZÁKLADNÍ ÚDAJE V D C úhel CVD ÚHEL VYZNAČUJEME NA OBRÁZKU OBLOUČKEM RAMENA ÚHLU: VRCHOL ÚHLU: polopřímky VC a VD bod V ZNAČKA PRO ÚHEL:

4 NÁZVY ÚHLŮ α A) ŘECKÝMI PÍSMENY γ úhel alfa úhel gama B) POMOCÍ BODŮ V B A úhel AVB S U T úhel STU

5 ZÁKLADNÍ TYPY ÚHLŮ PRAVÝ ÚHEL α α = 90° PŘÍMÝ ÚHEL A C B ACB α α = 180°

6 OSTRÝ A TUPÝ ÚHEL OSTRÝ ÚHEL α TUPÝ ÚHEL β ÚHEL MENŠÍ NEŽ 90° (MENŠÍ NEŽ PRAVÝ ÚHEL) ÚHEL VĚTŠÍ NEŽ 90° (MENŠÍ NEŽ PRAVÝ ÚHEL)

7 CVIČENÍ 1 Zapiš úhly, které vidíš na obrázku: O K M L D Z OKL OKD OKZ OKM 2 Vypiš podle obrázku: F G H vrchol úhlu HFG : ramena úhlu HFG : F FH a FG LKD LKZ LKM DKZ DKM ZKM

8 ŘEŠENÍ CVIČENÍ 1 Zapiš úhly, které vidíš na obrázku: O K M L D Z 2 Vypiš podle obrázku: F G H vrchol úhlu HFG : ramena úhlu HFG : F FH a FG OKL OKD OKZ OKM LKD LKZ LKM DKZ DKM ZKM

9 Matematika pro 5.ročník (J. Justová); nakladatelství Alter Všechny použité obrázky a aktivity jsou vytvořeny pomocí nástrojů a galerie Microsoft PowerPoint


Stáhnout ppt "Název školy: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633 Autor: Mgr. Martina Jílková Název materiálu: VY_42_INOVACE_M.5. Jíl.14_Úhel Datum: 22."

Podobné prezentace


Reklamy Google