Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace Jméno autora: RNDr. Rostislav Herrmann Datum: 24. září 2012 Ročník: druhý, čtyřleté studium Vzdělávací.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace Jméno autora: RNDr. Rostislav Herrmann Datum: 24. září 2012 Ročník: druhý, čtyřleté studium Vzdělávací."— Transkript prezentace:

1 Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace Jméno autora: RNDr. Rostislav Herrmann Datum: 24. září 2012 Ročník: druhý, čtyřleté studium Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Biologie Tematický okruh: Biologie živočichů Téma: HADI - IX. Metodický list/Anotace: Materiál slouží k pochopení typických znaků a projevů některých cizokrajných užovkovitých hadů. S jeho využitím žák také dovede poznat a pojmenovat jejich typické zástupce. Žák dovede objasnit jejich ekologii a vyvozuje důsledky změn prostředí pro zkoumané taxony. Dovede hodnotit míru základních rizik pro jejich přežití. Zdroje: Uvedeny na konci prezentace III/2 VY_32_INOVACE_360

2 SYTÉM PLAZŮ HADI – IX. (SYSTÉM HADŮ - 5) RNDr. Rostislav Herrmann Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace BOJGA ZLATÁ

3 SYSTÉM HADŮ BOJGA ZLATÁ Dosahuje délky 1 – 1,5 m. Žije v korunách stromů v tropických pralesích, případně v parcích a zahradách. Díky schopnosti vymrštit se z větve, roztáhnout žebra a tím zploštit tělo dovede klouzavým letem překonávat prostor mezi stromy. Jde řádově o desítky metrů, přičemž dokáže korigovat směr.

4 SYSTÉM HADŮ BOJGA ZLATÁ Je jedovatá a kousavá. díky jedovým zubům umístěným v zadní části dutiny ústní a slabému jedu není člověku nebezpečná. Živí se drobnými savci, ptáky, plazy a obojživelníky. Je vejcorodá. Snáší 6 – 14 vajec. Vyskytuje se v Indomalajské oblasti. BOJGA AFRICKÁ (BOOMSLANG AFRICKÝ) - Žije v subsaharské Africe. Jeden z nejjedovatějších afrických hadů. Stromový had s variabilním zbarvením. Živí se plazy, ptáky apod. Délka do 1,7 m. Zmíněna v úvodu k užovkovitým.

5 SYSTÉM HADŮ BOJGA ZLATÁ

6 SYSTÉM HADŮ BOJGA ZLATÁ

7 SYSTÉM HADŮ VEJCOŽROUT AFRICKÝ Dorůstá do délky 0,7 – 1 m. Je to jediný téměř bezzubý had. Potravně se specializuje na požírání ptačích vajec s vápenitou skořápkou (plazí vejce s kožovitou skořápkou žerou i jiní plazi). K tomu je vybaven mimořádně poddajnou lebkou i hrdlem. Navíc má přilnacou vnitřní stranu tlamy, což brání vyklouznutí vejce.

8 SYSTÉM HADŮ VEJCOŽROUT AFRICKÝ Ptačí vejce polyká vcelku. V hrdle je skořápka narušena výběžky obratlů, které ji podélně naříznou. Další výběžky jsou kyjovitě uspořádány tak, aby vejce rozmačkaly a zabránily jeho dalšímu postupu trávicí trubicí. Obsah vejce had spolkne a skořápku vydáví. Čichem rozezná čerstvě snesená vejce od těch, ve kterých se již vyvíjí zárodek. Tento had přijímá potravu během doby ptačího hnízdění. Po zbývající část roku nežere.

9 SYSTÉM HADŮ VEJCOŽROUT AFRICKÝ Je prakticky bezbranný. Jeho ochranným mechanismem je napodobování zmijí. Preferuje savany, křoviny a řídké lesy. Je to pozemní druh. Vyskytuje se v subsaharské Africe.

10 SYSTÉM HADŮ Téměř bezzubá lebka vejcožrouta a jeho obratle s výběžky, které podélně rozříznou skořápku polykaného vejce.

11 SYSTÉM HADŮ VEJCOŽROUT AFRICKÝ

12 ZDROJE - LITERATURA A DORLING KINDERSLEY BOOK. Zvíře: Obrazová encyklopedie živočichů všech kontinentů. 1. vyd. Praha: Euromedia Group, 2002, 624 s. ISBN DUNGEL, Jan, ŘEHÁK Zdeněk. Atlas ryb, obojživelníků a plazů České a Slovenské republiky. 1. vyd. Praha: Academia, ISBN GAISLER, Jiří. Zoologie obratlovců. 1. vyd. Praha: Academia, ROČEK, Zbyněk. Historie obratlovců. 1. vyd. Praha: Academia, ISBN

13 ZDROJE – ELEKTRONICKÉ DOKUMENTY Dasypeltis scabra. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: The Boomslang - Dispholidus typus. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: SOCHA, J. Chrysopelea paradisi et ornata, serpents volants asiatiques. In: [online]. [cit ]. Dostupné z: ŠEVČÍK, Jan. Bojga zlatá (Chrysopelea ornata). In: Naturfoto [online] [cit ]. Dostupné z: ŠEVČÍK, Jan. Bojga zlatá (Chrysopelea ornata). In: Naturfoto [online] [cit ]. Dostupné z: JIROUŠEK, Vladislav T. Bojga Chrysopelea ornata ornatisima. In: ZOO - Foto [online]. [cit ]. Dostupné z: Dasypeltis scabra (Common egg-eater, Rhombic egg-eater). In: Biodiversity explorer [online]. [cit ]. Dostupné z: DURSO, Andrew. Egg-eating snakes. In: Snakesarelong [online] [cit ]. Dostupné z:


Stáhnout ppt "Škola: Mendelovo gymnázium, Opava, příspěvková organizace Jméno autora: RNDr. Rostislav Herrmann Datum: 24. září 2012 Ročník: druhý, čtyřleté studium Vzdělávací."

Podobné prezentace


Reklamy Google