Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Rejnoci mají kosočtverečné zploštělé tělo, což jim umožňuje splynout se dnem, číhat na kořist a ukrýt se před dravci. Některé druhy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Rejnoci mají kosočtverečné zploštělé tělo, což jim umožňuje splynout se dnem, číhat na kořist a ukrýt se před dravci. Některé druhy."— Transkript prezentace:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13 Rejnoci mají kosočtverečné zploštělé tělo, což jim umožňuje splynout se dnem, číhat na kořist a ukrýt se před dravci. Některé druhy (parejnok elektrický, rejnok ostnatý) jsou schopny vydávat silné elektrické výboje, jiné druhy jsou vybaveny jedovým ostnem. Na spodní straně těla je 5 žaberních štěrbin, čichové jamky a ústa. Rejnoci jsou dobří plavci, mnoho z nich je ale přizpůsobeno životu na dně. Jsou to noční živočichové, den tráví zahrabaní v písku. Potravu si hledají u dna. Asi nejznámější druh rejnoka je rejnok manta, obří rejnok žijící na volném moři, jeho pohyb připomíná let ptáka a živí se planktonem.

14

15

16

17

18

19

20

21 uzenáčuzenáč, matjesové filety, slaneček, zavináčmatjesové filetyslanečekzavináč

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32 Mapa rozšíření karety pravé. Červeně jsou vyznačena hlavní hnízdiště, žlutě pak hnízdiště menší.

33

34

35

36

37 Jedná se o kriticky ohrožený druh. I přesto, že je dnes lov a obchod s karetami v mnoha zemích zákonem zakázán, několik zemí, zvláště pak Čína a Japonsko, loví tyto karety dál ve velkém množství, hlavně kvůli jejich dobrému masu, které se stalo místní oblíbenou pochoutkou.

38

39 Mo ř e a oceány – obratlovci PARYBY: žralok – chrupavčitá kostra  pružnost; ostré zuby ve více řadách  dravec RYBY: kostěné šupiny, žábry kryté skřelemi hospodářsky významné: tuňák (okolo 3 m), sardinka (olejovky), sleď (uzenáč, zavináč), treska (filé), makrela (uzená), losos (rozmnožuje se v řekách ústících do moří) PLAZI: želva kareta pravá(1 m) - všežravec; všežravec; ohrožená lovem (pro krunýř a maso) a sběrem vajec (na pobřeží)

40


Stáhnout ppt "Rejnoci mají kosočtverečné zploštělé tělo, což jim umožňuje splynout se dnem, číhat na kořist a ukrýt se před dravci. Některé druhy."

Podobné prezentace


Reklamy Google